Savaşan: Aynı şeyleri tekrar ederek farklı bir sonuç bekleyemezsiniz

banner37

Savaşan’dan Kıbrıs konusunda net tavır

Savaşan: Aynı şeyleri tekrar ederek farklı bir sonuç bekleyemezsiniz
banner99

UBP MYK üyesi Ahmet Savaşan, Kıbrıs Tv ekranlarından ülke gündemini değerlendirdi. Savaşan, son günlerde BM Genel Sekreteri Guterresi’in dile getirdiği müzakere masasını yeniden kuracağım açıklamasına karşılık, “Aynı şeyleri tekrar ederek farklı bir sonuç bekleyemezsiniz” dedi.

UBP MYK Üyesi Dr. Ahmet Savaşan, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kıbrıs Tv’de yayınlanan Gün Ortası programına katılarak Elif Şen Çatal’ın sorularını yanıtladı.  Savaşan, sağlık alanında hükümetin başarılı çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi. Özellikle sosyal medya üzerinden yayınlanan bir takım yalan haberlerle hükümetin karalanmaya çalıştığını aynı zamanda halkın ruh sağlığını da etkileyecek açıklamalar yapıldığına dikkat çeken Savaşan bu konuda da dikkatli olunması ve sağduyulu davranılması gerektiğini dile getirdi.

“HEM IŞIK GÖRDÜK HEM DE IŞIK GÖSTERDİK”

Tünelin sonunda ışığın görülmemesinin halk üzerinde her zaman olumsuz etkiler yaratacağını dile getiren Savaşan, Ulusal Birlik Partisi olarak hem siyaseten hem de halk için tünelin sonundaki ışığı görmeyi sağladıklarını dile getirdi. Savaşan şöyle konuştu;

“Zaten tünelin ucunda ışık göremediğiniz zaman, o siyasi yapı misyonunu tamamlar. UBP olarak bizler, her zaman tünelin ucunda hem ışık gördük hem de bu ülkeye ışık gösterdik.”

“FEDERASYONUN TARTIŞALACAK NOKTASI KALMADI”

banner134
Savaşan, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin beraberinde gündeme gelecek Kıbrıs Sorunu’na da değindi. Federasyon seçeneği ile elli yılı aşkın süredir devam görüşmelerin bu zaman diliminde bir türlü sonuçlanamadığına dikkat eden Savaşan, artık federasyonun tartışılacak bir noktasının kalmadığını ifade etti. TC Dışişleri Bakanı Metlüt Çavuşoğlu ve TC Dışişleri Bakanı Sözcüsü Hami Aksoy’un da yapmış olduğu açıklamaları hatırlatan Savaşan, olası bir müzakere masası kurulması durumunda bunun federasyon başlığı altında olamayacağını ifade etti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in seçimlerin sonrasında müzakere görüşmelerine başlamayı hedeflediği yönündeki açıklamaları da değerlendiren Savaşan şöyle konuştu;

“FARKLI SONUÇ BEKLEYEMEZSİNİZ”

“Guterres bir kere defa daha ya da on defa daha girişimde bulunsa ne yazacak, bulunmasa ne yazacak… Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Kıbrıs Türk halkıyla zenginlikleri ve yönetimi paylaşmak istemediğini 50 senedir her fırsatta gösterdi. Şahsi fikrim Sayın Guterres’in bu açıklamasını, Sayın Akıncı’nın çözümsüzlüğün devamı niteliğindeki konfederasyonun tekrardan gündeme gelmesi noktasında bir selamlama olarak değerlendiriyorum. Ama çok sevdiğim bir söz vardır;  aynı şeyleri tekrar ederek farklı bir sonuç bekleyemezsiniz.”

“TATAR TÜRKİYE İLE ORTAK DİL KULLANIYOR”

Defalarca görüşmelerin yapıldığını, masaların kurulup bozulduğunu hatırlatan Savaşan, Başbakan ve UBP Cumhurbaşkanı Adayı Ersin Tatar’ın çağrılarına dikkat çekti.

Savaşan "Sayın Ersin Tatar, Türkiye ile ortak bir dil kullanarak duruş ortaya koyuyor. Artık bu konuda yeni şeyler söylemek, yeni tezler ortaya koymak zamanıdır. Ve bunu egemen eşitlik temelinde görüşmelerle devam ettirebiliriz” açıklamasında bulundu. Bu konuda Rumlarında da zihniyet değişikliği olması gerektiğine işaret eden Savaşan, ancak 50 yılın devamında elde edilemeyen bir çözüm arayışıyla başarıya ulaşılamayacağını ifade etti. Savaşan, “Yeni bir sayfa açılarak Ersin Tatar ile birlikte egemen eşitlik anlamında bir çözüm fırsatı bulabilmek için KKTC’de tek sese ihtiyaç olduğunun altını çiziyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali erek
ali erek - 1 ay Önce

ne demek istemiş???

SIRADAKİ HABER

banner75