banner6

Savaşan: Kadın cinayetlerini lanetliyoruz

banner37

Kadına yönelik şiddetin dünyada ve ülkemizde giderek arttığına dikkat çeken Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, şiddetin kime karşı uygulanırsa uygulansın insanlık dışı olduğunun altını çizdi ve son yaşanan cinayeti lanetledi.

Savaşan: Kadın cinayetlerini lanetliyoruz
banner151 banner143

Kadına yönelik şiddetin, birçok ülkede olduğu gibi KKTC’de de güncelliğini koruyan önemli sorunlardan biri olduğunu ifade eden Savaşan, kadın cinayetlerinin telafisi mümkün olmayan bir insan hakları suçu ve ayıbı olduğunun altını çizdi.

Öncelikli toplumsal sorumluluğumuz...

Kadınlara yönelik insan hakları ihlallerinin bütün dünyada mücadele edilmesi gereken öncelikli toplumsal sorumluluklar arasında bulunduğunu belirten Savaşan, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için sivil toplum kuruluşlarının, kadın örgütlerinin, kamu kurumlarının ve üniversitelerin iş birliğinde çalışmasının olmazssa olmaz olduğuna işaret etti.

Temelden eğitim verilmeli...

Ülkemizde kadına yönelik şiddet ile mücadele konusunda pek çok çalışma yapıldığını ve adım atıldığını ifade eden Savaşan, henüz istenen noktaya ulaşılamadığına vurgu yaptı. Şiddeti önlemeye yönelik yapılan yasal çalışmaların mutlaka gerçek yaşamda da karşılığını bulması ve uygulanır olması gerektiğini söyleyen Savaşan, “Toplumun Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele” konusunda bilinçlendirilmesi için yapılan farkındalık çalışmalarının daha kapsamlı ve daha temelden verilen bir eğitim ile gerçekleştirilmesi esas amaç olmalıdır” dedi.

Kınamak yerine, bu durumu oluşturan nedenler ile mücadele edilmeli...

Ülkemizde kadına yönelik herhangi bir şiddet olayı gerçekleştiğinde kınamak yerine, bu durumu oluşturan nedenler ile mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizen Savaşan, “kamu kurumları, üniversiteler ve sivil toplum örgütleri başta olmak üzere konu ile ilgili uğraş veren bütün paydaşlar, cinsiyet ayrımı yapmadan güçlü bireyler yetiştirmek ve “Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele”  konusunda daha duyarlı bir toplum yapısına ulaşmak için hep birlikte çalışmalıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2017, 19:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104