banner6

Savaşan: Suçlu çocuk yoktur, suça sürüklenen çocuk vardır

banner37

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Savaşan, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle mesaj yayımladı

Savaşan: Suçlu çocuk yoktur, suça sürüklenen çocuk vardır
banner150 banner151 banner143

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle yayımladığı mesajda cinsiyet, din, dil, ırk ve sosyal statüye bakılmaksızın çocukların güvenli ve sağlıklı koşullarda barınması başta olmak üzere, yaşam, sağlık, korunma, eğitim ve sevgi hakkına sahip olmaları gerektiğini vurgulayarak, bu hakları sunmanın sosyal devletin gereği olduğuna dikkat çekti.

Çocukların insanlığın ortak umudu, geleceği ve en önemli hazinesi olduğunu ve çocuk haklarının dünyanın en çok ülkesi tarafından onaylanan evrensel bir bildiriyle güvence altına alındığını ifade eden Savaşan, günümüzde yaşanan savaşlardan, gelir adaletsizliğinden, yoksulluktan, salgın hastalıklardan en fazla çocukların etkilendiğini ve zarar gördüğünü ifade etti.

Suçlu çocuk olmadığını, ihmal ve istismar sonucu suça sürüklenen, itilen çocuk olduğunu ifade eden Savaşan, ülkemizde çocuğa yönelik ihmal ve istismarın önlenmesi konusunda bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların arttırılmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ülkemizde ihmal ve istismar konusunda önleyici çalışmaların yapılması gerektiğinin altını çizen Ahmet Savaşan, ihmal ve istismar diyince akıllara fiziksel ve ya istismarın geldiğine değinerek, duygusal ve eğitimsel ihmalin çocuklarda yalnızlık ve korunmasızlık hissi yarattığına, bunların ise öğrenme güçlüğü, davranış problemleri, yaşıtlarıyla ve çevreyle iletişimde başarısızlık ve ölüme kadar varabilen sağlık problemlerine neden olabildiğinin altını çizdi. 

Savaşan, çocuğa yetersiz ilgi ve şefkat göstermenin, çocuğun aile içi kötü muamele ve şiddete şahit olmasının, alkol veya uyuşturucu kullanmasına izin verilmesinin duygusal ihmal olduğunu belirterek, bu konuda ailelerin ve öğretmenlerin farkındalığının önemine dikkat çekti.

Dünyanın bir bölgesinde çocuklar neşe içinde oynarken, başka bir coğrafyada çocukların savaşın, açlığın, yoksulluğun pençesinde kıvrandığına değinen Savaşan, başta eğitim olmak üzere, sağlık ve barınma sorunu olmayan, her türlü istismardan korunmuş, üreten, özgüveni yüksek olan, düşünen, karar veren, çevresi ile olumlu iletişim kuran, kendini geliştirmiş ve geleceğe ümitle bakan çocuklar yetiştirmek için çaba gösteren milletlerin, gelişmelerini sürdürerek geleceğe güvenle bakabileceklerini vurguladı. Mesajının sonunda “bütün çocukların gözlerinden öper, sevgi, huzur ve barış dolu bir yaşam sürdürmelerni temenni ederim” ifadelerini kullanan Ahmet Savaşan, Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutladı.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2017, 19:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110