Savaştan kaçtılar, fırtınada ölüyorlardı

banner37

Güney Kıbrıs’a gitmek için bindikleri teknenin bozulması üzerine kaptanın denizin ortasında terk ettiği 12 kaçak göçmen, 5 gün boyunca denizde sürüklendikten sonra dün kurtarıldı, Gazimağusa’da mahkemeye çıkarıldı

banner87
Savaştan kaçtılar, fırtınada ölüyorlardı
banner90
banner99

5 GÜN BOYUNCA DENİZDE SÜRÜKLENDİLER… Kaptanının terk ettiği teknede, 5 gün boyunca denizde sürüklenen kaçak göçmenler, bir yük gemisinin onları fark etmesi sayesinde kurtuldu. KKTC sularının 28 mil açığında fark edilen kaçak göçmenleri, yük gemisinin ihbarıyla TC Sahil Güvenlik ekibi kurtarıp, KKTC polisine teslim etti. Biri Lübnan, diğerleri Suriyeli olan kaçak göçmenler, sınır dışı işlemlerinin tamamlanabilmesi için dün mahkemeye çıkarıldı ve aleyhlerine 3 gün tutukluluk emri alındı.

“KAPTAN ZODYAKLA KAÇIP BİZİ BIRAKTI”… Mahkemede söz verilmesi üzerine tümü adına konuşan 2 göçmen, Güney Kıbrıs’a gitmek için bindikleri geminin, uluslararası sularda makinesinde arıza olduğunu belirterek, “Gemi arızalanınca, kaptan zodyakla kaçıp canını kurtardı. Biz gemide kaldık. Çok defa ölümle burun buruna geldik. Dalgalar geminin üzerinden geçti, çok korktuk. Öleceğiz sandık. Savaştan kaçtık, fırtınada ölüyorduk. Ülkemizde savaş var, çocuklarımızın geleceği için Güney Kıbrıs’a gitmek için yola çıktık” dedi.

Sedef BOŞNAK

Ülkelerindeki savaştan kurtulmak için, Güney Kıbrıs’a gitmek üzere, Lübnan’daki limandan yola çıkan 1’i Lübnanlı 11’i Suriyeli 12 kaçak göçmen, bulundukları gemi arızalanınca, 5 gün denizde mahsur kaldı.

Bir yük gemisinden gelen çağrı sonucu, TC Sahil Güvenlik ekiplerinin kurtarıp, KKTC polisine teslim ettiği 12 kaçak göçmen, doktor kontrolünden geçirildikten sonra, Gazimağus Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Mahkeme, ülkelerine ihraç işlemlerinin başlatılabilmesi için mültecilerin, 3’er gün poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

Mahkemede söz verilmesi üzerine tümü adına konuşan 2 göçmen, Güney Kıbrıs’a gitmek için bindikleri geminin, uluslararası sularda makinesinde arıza olduğunu belirttikten sonra, “Gemi arızalanınca, kaptan Zodyak’la canını kurtardı. Biz gemide kaldık. Çok defa ölümle burun buruna geldik. Dalgalar geminin üzerinden geçti, çok korktuk. Öleceğiz sandık. Ülkemizde savaş var, çocuklarımızın geleceği için Güney Kıbrıs’a gitmek için yola çıktık” dedi.

“Suç işlemeye teşebbüs ettiler”

Dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, meseleyle ilgili Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Löğmen Yücetürk’ü yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Löğmen Yücetürk, zanlıların, Gazimağusa’da meydana gelen “suç işlemeye teşebbüs” suçuna methaldar olduklarını söyledi.

Löğmen Yücetürk, 16 Ocak 2020’de Türkiye Cumhuriyeti Sahil Güvenlik ekipleri tarafından KKTC’nin yaklaşık 28 deniz mili uzağındaki açık suda, bir transit yük gemisinden alınan bilgi ışığında zanlıların bir tekne içerisinde tespit edildiğini anlattı.

Yücetürk, fırtınadan ötürü hayati tehlikesi olan zanlıların, ekipler tarafından kurtarılıp Sahil Güvenlik ekipleri tarafından müdürlüklerine teslim edildiğini kaydetti ve tüm zanlıların gerekli doktor kontrollerinin yapıldığından söz etti.

Şahadetinin devamında tanık polis, zanlılardan yaptığı sözlü soruşturmada, 12 Ocak 2020’de, ülkelerindeki savaştan açıp Kıbrıs’a gelmek amacıyla Lübnan’daki limandan bir tekneyleyola çıktıklarını öğrendiğini ve bu beyanları teyit ettiğini sözlerine ekledi.

Tanık polis, ülkede yasal statüsü olmayan zanlıların, kimlik tespitlerini yapıp, ihraç işlemlerinin başlatılabilmesi için süreye ihtiyacı olduğunu belirterek, mahkemeden henüz yeni başlattığı tahkikatını salimen neticelendirebilmek için süre istedi.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, zanlıların 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108