banner6

Savaştan korudum, trafiğe kurban verdim

banner37

Yenişehir’de trafik ışıklarındaki trafik kazasında feci şekilde yaşamını yitiren 18 yaşındaki Abdul Rahman Morad’ın acılı babası Suriye’den KKTC’ye gelip, KIBRIS’a konuştu

Savaştan korudum, trafiğe kurban verdim
banner151 banner143

Emine UYSAL

Yenişehir’de trafik ışıklarındaki trafik kazasında feci şekilde yaşamını yitiren 18 yaşındaki Abdul Rahman Morad’ın acılı babası Maher Morad, oğlunu savaştan koruduğunu ancak KKTC’de trafik terörüne kurban vermenin yıkımını yaşadığını anlattı.

Morad, “İki oğlumun bu adada güvende olacağına inanmıştım. Ülkenizde trafik güvenliğinin artırılması için yetkililerle görüşmeye geldim. Bu adada kimse güvende değil. Ülkenizde trafikte sürekli can kayıpları yaşanıyor. Kıbrıs’a gelmemin asıl amacı, adaletin yerine gelmesi içindir. Bu davanın peşini ancak adaletin yerini bulduğuna ve oğlumun toprağın altında rahat ettiğine inanç getirirsem bırakacağım. Ancak şunu da belirtmek isterim ki,  savcılığın zanlının tutuksuz yargılanması talebine karşın, hakimin kararıyla adalete olan güvenim arttı” dedi.

Abdul Rahman Morad’ın babası Maher Morad ve ağabeyi Abdullah Morad, KIBRIS’a konuşarak, acılarına destek olan tüm Kıbrıs halkına, Morad’ın arkadaşlarına ve adil bir karar verdiklerine inandıkları Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’a teşekkür etti.

Allah’tan gelene bir itirazımız yok, ama bu cinayettir”

Maher Morad, ölümün Allah’ın emri olduğuna inandığını söyleyerek, “Allahtan gelene bir itirazımız yok ama bir sürücü, şehrin ortasında aracını aşırı süratli, tehlikeli, dikkatsizce ve kırmızı ışık ihlali yaparak sürüyorsa, bu bir cinayettir. Bunun adı kasıtlı adam öldürmektir” şeklinde konuştu.

Morad, şöyle devam etti:

“Savcılık, zanlının tutuklu yargılanmasını talep etmeliydi. Sonuçta bu kişi hem KKTC hem de İngiltere vatandaşı. Yargılanmaktan kaçma ihtimali çok kuvvetliydi. Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, hakkaniyetli bir karar verdi. Savcılığın tutuklu yargılanma talebinde olmamasına rağmen, tüm yetkisini kullandı. Şuanda sanığın, ceza-i ehliyeti olmadığına ilişkin rapor almaya çalıştığı duyumunu aldık ancak adalete güvenimiz sonsuz.”

“Rahmetli oğlum, hayat doluydu”

Acılı baba Maher Morad, rahmetli oğlu Abdul Rahman Morad’ın hayat dolu, aktif, sosyal, cana yakın ve azimli bir genç olduğunu anlattı.

Morad, şunları söyledi:

“Abdul Rahman Morad, 4 çocuğum arasında hedefine en hızlı ulaşan evladımdı. Onun hayal ettiği bölümde okuması için göndermiştik. Makine Mühendisliği Bölümü’nde birinci sınıftı. En azimli çocuğumdu. Abdul Rahman, ülkenizde misafirdi. Acılı bir baba olarak, tüm yetkili makamlarla görüştüm ve trafikte güvenliğin artırılması için çaba harcanmasını istedim. Trafikte güvenliğin artırılması için yetkililer, gerekli tüm adımları atmalı. Ülkenizdeki istatistiklere bakıldığı zaman trafikte çok fazla can kaybı yaşandığı görülüyor. Abdul Rahman’ı Suriye’deki savaştan kaçırıp da, KKTC’de trafik terörüne kurban vermek bizi çok yıktı. Ağabeyi de KKTC’de üniversite eğitimi görüyordu. Artık annesi için Kıbrıs, ölüm demek. Üniversitede İşletme bölümünde ikinci sınıf olan diğer oğlumuzu burada olmasını istemiyoruz. Aile olarak büyük acı içindeyiz. 5 ve 7 yaşında olan iki evladım bana, ‘Bize Abdul Rahman’ı getir. Kıbrıs’tan başka bir şey istemiyoruz’ dedi. Yaşadığımız acı tarif edilebilir gibi değil. Ülkenizde ciddi bir ilgi gördüm. Abdul Rahman’ın davasının kapanmayacağına ve adaletin yerini bulacağına dair inancım arttı. Abdul Rahman’ın davasına sahip çıkan ve bize sosyal medyadan destek veren herkese teşekkür ederim.”

Kaza nasıl olmuştu?

Kaza, 20 Ekim’de saat 18.30 raddelerinde Atatürk Caddesi’nde Yenişehir ışıklarının yakınında 27 yaşındaki Gizem Galipoğluları’nın, yönetimindeki ME 766 plakalı araç ile batı istikametine doğru 262 promil alkol tesiri altında, dikkatsiz, tehlikeli, süratli ve kırmızı ışık ihlali yaparak seyrederken, direksiyon hakimiyetini kaybedip orta refüje çıktığını ve orta refüje çıkıp, o esnada güneye doğru yolun karşısına geçmeye çalışan (refüjün üzerinde duran) Abdul Rahman Murad (E-18), Maen Al Soboh (E-20), Rami Khaldoon Ragheb (E-24) ve Khaled Dayate’ye (E-19) çarpmasıyla meydana gelmişti.

Kaza sonucu Abdul Rahman Murad, yaşamını yitirmişti.

Gizem Galipoğluları, 11 günlük tutukluluk süresince ifade vermemiş ve kazanın oluş şekliyle ilgili bilgi vermemişti.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, KKTC Başsavcılığı’nın cezaevi talebi olmamasına rağmen, 27 yaşındaki Gizem Galipoğluları’nın ‘tutuklu’ yargılanmasına karar vermişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2017, 10:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104