'Savaştepe'liler sokak adını geri istiyor

banner37

Yukarı Girne’de sokaklarının isminin hiç kimseden izin alınmadan değiştirilmesine büyük tepki gösteren “Savaştepe Sokak” sakinleri, isim iadesi istiyor ancak Girne Belediye Başkanı, bunun için belediye meclis kararına ihtiyaç olduğunu söylüyor

banner87
'Savaştepe'liler sokak adını geri istiyor
banner90
banner99

Yukarı Girne bölgesinde, “Savaştepe Sokak” adının “Kemal Pars” olarak değiştirilmesi, bölge sakinlerinin tepkisine neden oldu. Sokak isimlerinin iadesini isteyen bölge sakinleri, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün “Belediye Meclisi kararı olmadan sokak isimlerinin değiştirilemeyeceğini” açıklamasına ise tepki gösterdi.

Sokaklarının isminin yazılı olduğu tabelanın bir günde hiçbir yerden izin alınmadan, karar üretilmeden kaldırıldığını ancak kendileri isim iadesi isteyince belediye meclisi kararına ihtiyaç duyulmasına anlam veremediklerini söyledi. Mahalle sakinler, Girne Belediyesi’ne yeni bir dilekçe sundu.

Güngördü, “belediye meclisi kararı gerekiyor” dedi, halk tepki gösterdi

KIBRIS Gazetesi’nde geçtiğimiz hafta “Mahalle sakinlerinden ‘Savaştepe’ mücadelesi” başlığıyla yayımlanan haberde, Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü’nün açıklamaları bölge halkının tepkisine neden oldu.

Söz konusu açıklamada, Belediye Meclisi kararı olmadan sokak isimlerinin değiştirilemeyeceğini vurgulayan Güngördü, bölge sakinlerinin talebi doğrultusunda söz konusu değişikliği Belediye Meclisi’nin oylamasına sunacağını ve sokak isminin “Savaştepe” olarak mı kalacağı veya değiştirilecekse ne şekilde değiştirileceğine Belediye Meclisi’nin karar vereceğini belirtmişti.

Mahalle sakinleri: Tabelaları değiştirin yeter

“Savaştepe Sokak” isminin yasa dışı bir şekilde değiştirilmesine rağmen, ismin iadesi için Belediye Meclisi kararına ihtiyaç duyulmasına anlam veremediklerini belirten mahalle sakinleri ise, Girne Belediyesi’ne yeni bir dilekçe sundu.

Dilekçede; “Sokağımızın ismi meclis kararı olmaksızın tabelalarla değiştirilebiliyorken, ismin iadesi için neden bir meclis kararına gerek duyuluyor. Sokak sakinlerinin büyük bir çoğunluğu eski isimde ısrarlı ve kararlı olduğuna göre, neden sadece tabelalar değiştirilmiyor. Bilmek istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 08:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75