Savcılığın çok önceden dava açması gerekirdi

banner37

BES Başkanı Mustafa Yalınkaya, LTB’nin şu anki yönetiminin, 2008-2011 yıllarını kapsayan Sayıştay Raporu doğrultusunda o dönemdeki belediye başkanı ve meclis üyelerine dava açmasını değerlendirdi:

Savcılığın çok önceden dava açması gerekirdi
banner90
banner99

“ATILMASI GEREKEN BİR ADIMDI”… BES Başkanı Mustafa Yalınkaya, LTB’nin şu anki yönetiminin, 2008-2011 yıllarını kapsayan Sayıştay Raporu doğrultusunda o dönemdeki belediye başkanı ve meclis üyelerine dava açmasının doğru bir karar olduğunu söyledi ve belediyeden önce bu davayı savcılığın açmış olması gerektiğini belirtti. Yalınkaya, yargıya ulaşan davaların sonuçlandığını ancak sorunun davaların açılmasında yaşandığını söyledi.

“FATURA VATANDAŞ VE EMEKÇİYE KESİLİYOR”… Mustafa Yalınkaya, diğer belediyelerde de benzer sorunların yaşandığını hatırlatarak, bunların hesabının sorulması gerektiğini kaydetti. Yalınkaya, yapılan yanlışların hesabının belediye başkanlarına sorulmaması nedeniyle faturayı emekçilerin ve vatandaşların ödemek zorunda kaldığını ifade etti.

Ceren ÖZBİL

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanlarının örgütlü olduğunu Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya, 2008-2011 yıllarını kapsayan Sayıştay Raporu doğrultusunda yeni belediye yönetimi tarafından söz konusu dönemdeki belediye başkanı ve meclis üyelerine tazminat davası açılmasını değerlendirdi.

Yalınkaya, belediye yönetiminden önce savcılığın gerekli davayı başlatmış olması gerektiğini söyledi ancak raporun yayınlanmasının üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen savcılığın davayı açmadığını belirtti.

Mustafa Yalınkaya, ayrıca diğer belediyelerde de benzer sorunların yaşandığını hatırlatarak, bunların hesabının sorulması gerektiğini kaydetti.

Yalınkaya: Savcılık da dava açmalıydı

BES Başkanı Mustafa Yalınkaya Sayıştay’ın Lefkoşa Türk Belediyesi ile ilgili raporunu açıklamasının üzerinden 4 yıl geçtiğini ancak buna rağmen savcılığın dava açmadığını ifade etti.

banner134
Bunun sorgulanması gereken bir durum olduğunu kaydeden Yalınkaya, ayrıca belediyenin 2 buçuk milyondan kat ve kat fazla zarara uğratıldığını söyledi.

“Sorun yargıda değil, davanın yargıya ulaşmasında”

Savcılık tarafından bu davanın gecikmesinden yargıçların sorumlu olmadığını söyleyen Yalınkaya, bugüne kadar mahkemede görülmeye başlayan davaların sonuçlandığını ifade etti.

Yalınkaya, “sorun davanın yargıya ulaşmasında… Birçok rapor savcılıkta takılıyor ya da mecliste… Meclise de burada büyük bir görev düşüyor. Birçok Sayıştay Raporu’nun da Mecliste olduğunu biliyoruz” dedi.

“Benzer durumda birçok belediye var”

BES’in örgütlü olduğu Lapta ve Esentepe belediyelerinde de benzer sorunlar yaşandığını ifade eden Yalınkaya, ayrıca basından takip ettikleri kadarı ile de Gazimağusa Belediyesi’nde de aynı durumun yaşandığını belirtti.

Yalınkaya, yetkililerin bu konuda bir an önce önlem alması gerektiğini söyledi.

“Başkanlara hesap sorulmalı”

Mevcut yasalarla yanlış yönetilen belediyelerde başkanlara hesap sorulamadığını söyleyen Yalınkaya, şu şekilde konuştu:

“Başkanlara hesap sorulmuyor, fatura emekçiye ya da vatandaşa kesiliyor. Bu noktada gerekli düzenlemeler yapılmalı ve başkanlara hesap sorulmalıdır. LTB’deki bu davanın gecikmesi de haksızlıktır. Yapandan hesap sorulması gerekir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75