banner6

Savcılık itiraz dosyalayacak

banner37

Polis Okulu Müdür vekilliğinden, Gazimağusa Polis Müdür Yardımcılığı’na çıkarılan naklinin durdurulması için YİM’de dava açan Bekir Abatay’ın davası 8 Kasım tarihine ertelendi.

Savcılık itiraz dosyalayacak
banner151 banner143

Emine UYSAL

Polis Hizmetleri Komisyonu tarafından, Polis Okulu Müdür vekilliğinden Gazimağusa Polis Müdür Yardımcılığı’na nakledilen ve nakilin durdurulması için YİM’de dava açan Bekir Abatay’ın davası dün yine görüşüldü.

Yüksek İdare Mahkemesi (YİM) huzurunda görüşülen dünkü davada, KKTC Başsavcılığı itiraz dosyalamak için süre talep etti. Mahkeme davayı 8 Kasım tarihine erteledi.

Polis Hizmetleri Komisyonu’nun 10 Ekim’de açıkladığı 23 üst rütbeli polisin nakledilmesi kararının, Bekir Abatay’ın haricindeki diğer 22 polis mensubunun da nakillerinin durdurulması için tek tek YİM’de, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Polis Genel Müdürlüğü ve Polis Hizmetleri Komisyonu’na karşı dava açmaya hazırlandığı öğrenildi.

Boyra: Yürütmenin durdurulması için bir ara emri istidası dosyalanmıştır

Bekir Abatay’ın avukatı Boysan Boysa, basına açıklama yapıp, “20 kusur üst düzey polis subayının nakilleri konusunda işlem yapıldı. Birçok yer değiştirmeler var. Bunlardan biri de Bekir Abatay’ın naklidir. Polis Okulu Müdürlüğü’nden Gazimağusa Polis Müdür Yardımcılığı’na gönderilmiştir. Bir iki kişinin daha dava açtığını duydum ama ilk davayı açan Bekir Abatay’dır”  dedi.

Boyra, şöyle devam etti:

“Bekir Abatay, bu nakle itirazı olduğu için davayı dosyalamıştır. Dava askıda olduğu için davayla ilgili yorum yapmam mümkün değil. Sadece size yasal süreç hakkında şunu söyleyebilirim; Bekir bey, yürütmenin durdurulması için bir ara emri istidası dosyalamıştır. Bu istida henüz görüşülmüş değildir. Bu arada ilgili şahıs olarak davaya dahil edilmesi gerekenler olabilir. Mahkeme, bunu tezekkür etmektedir. İlgili şahıslar da bu davaya taraf olduktan sonra ve itiraz dosyalandıktan sonra ara emri gündeme gelecektir. Dava 8 Kasım’a ertelenmiştir. 8’ine kadar muhtemelen savcılık, yürütmeyi durdurma talebine karşı itirazını dosyalayacak ve davaya dahil edilmesi gereken kişiler hakkında da sonuca varmış olacağız.”

Nakiller tartışma yaratmıştı

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Polis Hizmetleri Komisyonu 10 Ekim’de 23 üst rütbeli polisin nakil yerlerini açıklamıştı. Kamuoyunda tartışma yaratan atamaların,16 Ekim’den itibaren geçerli olacağı belirtilmişti.

10 Ekim’de açıklanan kararda; Girne Polis Müdür vekili Ali Adalıer Güzelyurt Polis Müdür Yardımcılığı’na; PGM Polis Okulu Müdür vekili Bekir Abatay, Gazimağusa Polis Müdür Yardımcılığı’na; Trafik Müdürü Ahmet Beşerler İskele Polis Müdür vekilliğine; PGM İdari Polis Müdürü Sıtkı Erkıvanç Girne Polis Müdür vekilliğine atanmıştı.

Polis teşkilatında ilçe polis müdürlüğü görevinde bulunan birisinin, başka bir ilçeye müdür yardımcısı olarak atanması tartışma yaratmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2017, 09:06
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104