banner6

Saygıyla anıyoruz

banner37

Lefkoşa’nın en ünlü kebapçısı Saffet Anibal, kültürümüz parçası “adıyla marka” olmuş kebabıyla sayfamızın konuğu olmuştu… O’nu kaybetmek herkesi üzdü… Seni her zaman güler yüzün, dillere pelesenk olan “… be annem” sözünle hatırlayacağız… 

Saygıyla anıyoruz
banner151

Gülten Özyakup SEZGİN

Lefkoşa Çağlayan bölgesinde yıllardır kebap satışı yapan Saffet Anibal, başkentin en renkli sembollerinden biriydi. 

Kıbrıs kültürünün olmazsa olmazlarından kebabı, restoranına has leziz sunumuyla halkın beğenisine sunan Anibal, küçük yaşlardan çalışma hayatına başladı.

Yaşadığı zorlukları, başarıları ve bugün marka haline gelen Saffet Anibal isminin oluşumunu, öncelikle iş disiplinine ve çalışkanlığına bağlıyordu.

İsmi kebapla ve iğneleyici sohbetleriyle anılan Saffet Anibal, hiç okula gitmedi…1952 yıllarında sinemalarda kola satmaya başladı… 13 yaşında bisikletiyle sandviç yapıp sattı. 1952 yılında Gençlik Gücü’nde futbola başlayan Anibal, Çağlayan Restoran’da garsonluk yaparak geçimini sağladı. Daha sonra Zafer Sineması’nın yanında bir dükkân açarak ve çorba, sandviç yapıp sattı. Ardından kebapçılığa başladı.

 Anibal, “Herkes benim yaptığım kebap ile şeftalime bayılıyor” derdi.


Daha önce bu sayfada ağırladığımız Anibal, kebabının sırrını şöyle anlatmıştı:

“Ben eti bir gün önceden alırım. Eti terbiyelerim bütün sinirlerini yağlarını ayıklarım ve buzluğa koyarım. Bir gün buzdolabında dinlendiririm. Daha sonra veririm müşteriye her zaman böyle yaparım. Şeftalinin de bütün malzemelerini ben hazırlarım. Şeftalinin sırrı da içine koyduğum baharatıdır. Kimseye itimat etmiyorum. Salatayı bile çocuklar doğrar ben yaparım. Yurt dışından bile şeftali kebabım için buraya gelen müşterilerim vardır. Gelmeden beni arayıp rezervasyon yaparlar”.

Sabah çok erken saatlerde dükkanını açan Anibal, gelen müşterilerini ‘Yes be annem’ diye karşıladığını anlatırdı hep…

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2017, 14:26
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110