Sayın'a 8 yıl, Gözalıcı'ya 7 yıl hapislik

banner37

Yarım kilodan fazla uyuşturucuyla yakalanan Esat Cabbar Gözalıcı ve eski polis Faruk Sayın’ın cezaları belli oldu ve her ikisi de uzun süreli hapse mahkûm edildi.

Sayın'a 8 yıl, Gözalıcı'ya 7 yıl hapislik
banner87

Emine UYSAL

Bostancı’da ele geçen 573 gram eroinle ilgili aleyhlerindeki davalardan suçlu bulunarak mahkûm edilen Esat Cabbar Gözalıcı 7 yıl, eski polis Faruk Sayın ise 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Melek Esendağlı başkanlığında Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, daha önceden suçlu bularak mahkûm ettikleri Gözalıcı ve Sayın’ın cezasını dün açıkladı.

Dünkü karar oturumunda, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Aliye Özçınar ve sanıkların avukatı Batur Sağlamer de hazır bulundu.

Heyet adına kararı okuyan Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi, sanık Esat Cabbar Gözalıcı’nın adada yasal statüsünün olmayışı, sanık Faruk Sayın’ın ifadesinde uyuşturucunun üçüncü bir şahsa verileceği itirafının yanı sıra, tasarruf edilen 573 gram 190 miligram eroininin kişisel kullanımın çok üzerinde olduğuna bulgu yaptı ve sanıkların Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanmasının olanaksız olduğunu belirtti.

 

“18 yıla kadar hapislik cezası öngörüyor”

Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi, sanıkların işledikleri suçun 18 yıla kadar hapis cezası öngören, çok ciddi, en yaygın ve ağır suçlardan olduğuna vurgu yaptı.

“Uyuşturucu toplumun kanayan yarası haline geldi” diyen Hüdaverdi, bu durumu sanıkların aleyhine ağırlaştırıcı unsur olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

Hüdaverdi, eroinin en tehlikeli uyuşturucu türünden olduğunu belirtip, çok az bir miktarının dahi insan sağlığına ciddi zararlar verebileceğine vurgu yaptı.

Sanık Esat Cabbar Gözalıcı’nın verdiği ifadesinde müşteri bulması halinde uyuşturucu maddeyi satacağını itiraf ettiğini, sanık Faruk Sayın’ın ise uyuşturucuyu üçüncü bir şahsa vereceklerini itiraf ettiğini belirten Hüdaverdi, sanıkların ticari amaç gütmelerini sanıkların aleyhine ağırlaştırıcı unsur olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

Uyuşturucunun özellikle genç nesilleri tehdit ettiğine işaret eden Hüdaverdi, bu tür suçları işleyenlere kamu menfaati göz önünde bulundurularak, caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Hüdaverdi, meselede halen Gökhan Şafak’ın arandığına da değindi. Sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Hüdaverdi, sanık Esat Cabbar Gözalıcı’ya 7 yıl, Faruk Sayın’a ise 8 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

 

Olay nasıl olmuştu?

9 Mart 2017’de saat 22.15’te Bostancı’da, narkotik ekibi tarafından Mercedes model FU 088 plakalı aracın önünü kesilmiş ve aracın sağ arka koltuğunda oturan zanlı Esat Cabbar Gözalıcı’nın siyah poşet içindeki yaklaşık 600 gram eroini araçtan attığı belirlenmişti.

Zanlılar Esat Cabbar Gözalıcı ile Faruk Sayın gönüllü ifade verip, suçlarını kabul etmişti.

Polis, Faruk Sayın’ın, İskele’ye bağlı Topçuköy’de dağlık arazideki yarım inşaat ve tarlasında zanlı Esat Cabbar Gözalıcı ile birlikte uyuşturucu maddeyi sakladıkları yeri tespit etmişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2018, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER