'Saz Delicesi' sevindirdi

banner37

KUŞKOR tarafından rehabilite edilip halkalanan kuş, ilk kez, 2 yıl sonra, 350 kilometre uzaklıkta, Konya’nın Beyşehir Gölü’nde görüldü.

'Saz Delicesi' sevindirdi

Ahmet İLKTAÇ
Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği’nin (KUŞKOR) 2 yıl önce tedavi ederek doğaya bıraktığı “Saz Delicesi” türü kuş, ilk kez, ülkeden 350 kilometre uzaklıkta, Konya’nın Beyşehir Gölü’nde görüldü.

“Saz Delicesi”, 2017 yılı Ocak ayında kafasından ve kanadından vurularak yaralanmış ve KUŞKOR tarafından tedavi edildikten sonra, Şubat 2017’de halkalanarak, bulunduğu yerden yeniden doğaya salıverilmişti.

Bu olayla, KKTC’de rehabilite edilen bir kuş, ilk kez Kıbrıs dışında görülmüş oldu.

10 Aralık 2018 tarihinde, Konya’da, Beyşehir Gölü’nde, bir balıkçı tarafından bulunan “Saz Delicesi”, kanadında kırık olduğu için Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı Yaban Hayat Dairesi tarafından tedavi altına alındı.
“Saz Delicesi”nin sağlık durumunun iyi olduğu ve kısa süre içerisinde yeniden doğaya salınacağı bildirildi.    

Söz konusu kuşun, KUŞKOR tarafından rehabilite edildikten sonra yaklaşık 2 yıl kadar daha yaşayabilmesi ve göç davranışını kaybetmemiş olması, sevindirici bir durum olarak nitelendirildi.
 

Beton: Konya’da bulundu
KUŞKOR Başkanı Dr. Damla Beton, 12 Şubat 2017 tarihinde, KUŞKOR tarafından rehabilite edildikten sonra yeniden doğaya salınan Saz Delicesi’nin 10 Aralık 2018 tarihinde, Konya’da Beyşehir Gölünde, İbrahim Erdoğan isimli bir balıkçı tarafından bulunduğunu söyledi.
Dr. Damla Beton, kuşun ayağındaki “Kuzey Kıbrıs KUŞKOR FV00051” yazılı halkadan, KUŞKOR tarafından halkalanan kuş olduğunun anlaşıldığını kaydetti.
Dr. Damla Beton, Balıkçı Delicesi’nin kısa mesafe uçtuktan sonra yere indiğini ve halsiz gözüktüğünü, halkadaki bilgiden dolayı da KUŞKOR ile iletişime geçildiğini bildirdi.

Bu haberin kendilerini oldukça sevindirdiğini anlatan Beton, KUŞKOR tarafından rehabilite edilen bu hayvanın, yardımları sonucunda yaklaşık 2 yıl kadar daha yaşayabildiğini ve göç davranışını kaybetmeden yaşamına olduğu gibi devam edebildiğinin görüldüğünü aktardı.
Beton, Saz Delicesi’nin salındığı yerden, bulunduğu yer olan Beyşehir Gölü arasında 350 kilometre mesafe olduğunu dile getirdi. Bunun da kuşun sağlıklı bir şekilde avlanmaya ve göç etmeye devam ettiğinin göstergesi olduğunu ifade eden Beton, söz konusu Saz Delicesi’nin, 16 Ocak 2017 tarihinde ilk bulunduğunda, kafasında ve kanadında şaşma olduğunu anımsattı.
  

“Halkalı kuş bize bildirilsin”
Dr. Damla Beton, yaralı kuşun bir süre bakımının ve tedavisinin yapıldıktan sonra sağlığına kavuşturulduğunu, daha sonra da 12 Şubat 2017 tarihinde bulunduğu yer olan Ayluga/Çanakkale Göleti’nde doğaya salındığını hatırlattı.
TC Tarım ve Orman Bakanlığı Yaban Hayatı Dairesi’nde çalışan biyolog Burak Tatar’dan aldıkları bilgiye göre, Beyşehir Gölü’nde buldukları söz konusu Saz Delicesi’nin durumunun iyi ve kanadının kırık olduğunu, aç kalmış gibi göründüğünü ve ciddi bir sağlık sorunun olmadığının kendilerine rapor edildiğini söyleyen Beton, kuşun iyileşmesi için çabaların devam ettiğini dile getirdi.
Dr. Damla Beton, kuş halkalama programlarının ve bu konudaki çalışmalarının devam ettiğini belirtti.
Bulunan halkalar ve kuşların, taraflarına bildirilmesi ile kuş göçleri hakkında çok ama çok değerli bilgilere ulaşılmakta olduklarının altını çizen Beton, bu nedenle halkalı kuş bulan kişilerin, kendileri ile iletişime geçmesini rica ettiklerini bildirdi.
Dr. Damla Beton, halkalı kuş hakkında bulunan tüm bilgilerin bulan kişilerle de paylaşıldığını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER