Sebze üreticisi perişan, narenciyeci memnun

banner37

Pandemi nedeniyle yaklaşık bir buçuk yıldır ülkedeki kapanmalar, işçi ve öğrenci nüfusunun azalması, turistin gelmemesi gibi nedenler sebze üreticisini de perişan etti. Sebze üreticileri “satamıyoruz” diye feryat ederken, narenciye üreticisi pandemiye rağmen iyi satış yaptıklarını dile getirdi

Sebze üreticisi perişan, narenciyeci memnun
banner99

Erol KANLIADA

SEBZE ÜRETİCİSİNİN DERDİ ÇOK… Seracılar, ülkedeki nüfusun azalmasının yanında birçok işyerinin de pandemi tedbirleri çerçevesinde kapanması nedeniyle ürünlerinin ellerinde kaldığını, satabildiklerini de zararına vermek zorunda kaldıklarını söyledi. Karpuz üreticileri ise, başka meslek gruplarından kişilerin de karpuz üretimi yapması nedeniyle ürünlerinin tarlada kalmasından yakındı. Patates üreticileri, diğer üreticilerin yaşadığı sorunları kendilerinin de yaşadığını, bunun yanında pandemi nedeniyle Yeşil Hat üzerinden Güney Kıbrıs’a ihracat yapamamalarının da sorunlarını katladığını söyledi.

NARENCİYECİ DURUMDAN MEMNUN… Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Ali Alioğlu, bu sezon 105 bin tona yakın rekolte elde edildiğini belirterek, satışların üreticiyi memnun ettiğini, yüzlerinin güldüğünü söyledi. Alioğlu, pandemi olmasaydı, satışların bir o kadar daha iyi olabileceğini, fakat yine de çok iyi satış yaptıklarını dile getirdi. Türkiye’de aşırı sıcaklar nedeniyle narenciyede yaşanan 500 bin tona yakın rekolte kaybının da KKTC’den alınabileceğine inanç belirten Alioğlu, Türkiye’den gelen suyun narenciyeye verilmesinin bu açıdan da önemli olduğunu vurguladı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini sürdüren Koronavirüs salgını birçok sektörü olumsuz etkiledi, bu sektörlerden biri de sebze ve meyve üreticileri oldu.

Seracılar, karpuz ve patates üreticileri, yaklaşık bir buçuk yıldır ülkede Covid-19 salgını nedeniyle, uzun süreli tam veya kısmi kapanmalar yaşandığını, bu çerçevede birçok işyerinin kapandığını, yabancı uyruklu işçi ve öğrencilerin ülkelerine döndüğünü, turistin de gelmediğini belirterek, tüm bu bileşenlerin ürünlerinin ellerinde kalmasına, satabildiklerini de zararına satmalarına yol açtığını söyledi.

Sebze üreticileri, pandemi nedeniyle ürünlerini satamadıkları için perişan olduklarını söylerken, narenciye üreticileri ise bu yıl iyi bir rekolte elde ettiklerini, pandemiye rağmen satışlarının iyi olduğunu, pandemi olmasaydı satışlarının katlanmış olacağını belirtti.

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Ali Alioğlu, hasat zamanının mayıs ayında tamamlandığını, 105 bin tona yakın rekolte olduğunu ve satışların üreticinin yüzünü güldürdüğünü vurguladı.

Patates Üreticileri Başkanı Engin Halkseven, Koronavirüs pandemisinin tüm üreticileri vurduğu gibi kendilerini de olumsuz etkilediğini belirterek, pandemi döneminde Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında Güney Kıbrıs’a patates ihracatı da yapılamamasının sektörü bir o kadar daha zora soktuğunu anlattı.

Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan, pandemi nedeniyle ülkede yaşayan insan nüfusunun azalmasının ardından satışlarda çok düşüş yaşandığını, bu nedenle ürünleri asıl maliyetin çok altında satmak zorunda kaldıkların söyledi.

Karpuz üreticisi Ahmet Şahiner, yetiştirdikleri karpuzu satmakta sıkıntı yaşamadıklarını fakat düşük fiyata satmak zorunda kaldıkları için daha az kazandıklarını söyledi.

Bir diğer karpuz üreticisi Selim Öztemiz ise başka meslek gruplarındaki kişilerin de karpuz ekip sattığına dikkat çekerek, “Bu işi herkes yapmaya başladı, bu yüzden fiyatlar gitgide düşüyor, kazancımız azalıyor” dedi.

Alioğlu: Satışlarımız bizi memnun etti

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Ali Alioğlu, hasat zamanının mayıs ayında tamamlandığını, 105 bin tona yakın rekolte olduğunu ve gerçekleştirilen satışların üreticiyi memnun ettiğini söyledi.

Alioğlu, “Aslında Koronavirüs salgını olmasa satışlar çok daha da iyi olabilirdi fakat yine de çok iyi bir satış yaptık” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin aşırı sıcaklardan dolayı narenciyede 500 bin tona yakın rekolte kaybı yaşadığına dikkat çeken Alioğlu, Türkiye’nin bu açığı kapatmak için KKTC’den ürün alması gerekeceğini belirtti.

Bu sene için yine çok büyük yatırımlar yapılacağının altını çizen Alioğlu, asrın projesi ile Türkiye’den KKTC’ye verilecek olan suyun çok büyük önemi olduğunu vurguladı.

Türkiye’den gelecek olan suyun kalitesinin yüksek olduğunu belirten Alioğlu, “Ürünlerimiz bu kaliteli su ile daha da kaliteli olacak ve satışlarımız bir o kadar daha iyi artacak” dedi.

Alioğlu, asrın projesiyle birlikte ülkemizdeki rekolte sayısının iki veya üç katı fazlasına ulaşılabileceğini fakat bu ürünlerin pazarlanması için bir planın olup olmadığını bilmediğini söyledi.

Alioğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Asrın projesiyle birlikte rekolte sayımız giderek artacak ve belki de yakın zamanda yüzde 200 bile verim alabiliriz. Yalnız bu noktada bu fazlalaşacak olan ürünün pazarlamasını yapacak bir ekip, bir planlama var mı onu bilmiyorum. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın bu noktada çalışmalara başlaması gerektiğini düşünüyorum. Aksi halde fazla ürün elimizde kalacağı gibi, ürünler ziyan olacak.”

Halkseven: Pandemi sektöre darbe vurdu

Patates Üreticileri Başkanı Engin Halkseven, Koronavirüs pandemisinin tüm üreticileri vurduğu gibi kendilerini de olumsuz etkileyip, sektöre darbe vurduğunu söyledi.

banner134
Halkseven, pandemi döneminde Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında Güney Kıbrıs’a patates ihracatı da yapılamadığının altını çizerek, “Zaten satışlarımız kötüydü, üstüne Güney Kıbrıs’a da satış yapamadık, durum daha da içinden çıkılamaz hale geldi” ifadelerini kullandı.

Pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle geçen seneki patates ekim döneminde iç piyasaya yetecek kadar ekim yapıldığını belirten Halkseven, Güney Kıbrıs’a satış yapamayacakları için sadece iç piyasaya yetecek kadar ürün ektiklerini vurguladı.

Ülkemizde vakaların azalması ve aşılamanın hız kazanmasıyla birlikte, Avrupa Birliği’nin Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında Güney Kıbrıs’a patates satışına izin verdiğini kaydeden Halkseven, “Eğer durum böyle iyi giderse ağustos ayında yapılacak patates ekimini artırıp, Güney Kıbrıs’a satacağımız miktarı da ekeceğiz” dedi.

1 kilo patatesin şu anda 2 buçuk TL civarında satıldığına dikkat çeken Halkseven, piyasayı rahatlatmak için ellerindeki patatesleri 2 TL’ye sattıklarını söyledi.

Halkseven, ülkemizdeki patates tüketiminin aylık bin-bin 200 tondan 700 tona düştüğünü ve şu anda 5 bin ton patates stokunun bulunduğunu sözlerine ekledi.

Doğan: Zararına satış yaptık

Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan, Koronavirüs salgını nedeniyle ülkede yaşayan insan nüfusunun azalmasının ve öğrencilerin adadan ayrılmasının ardından satışlarda büyük düşüş yaşandığını söyledi.

Doğan, bir anda yaşanan nüfus azalması nedeniyle ürünleri asıl maliyetin çok altında satmak zorunda kaldıkların belirtti.

Bu yıl hiçbir seracının kazanamadığını, hatta zarara uğradığını belirten Doğan, “Bu işi yapan en sağlam üreticiler bile sallandı ve zarar etti” dedi.

Adadaki nüfusun azalması dışında, Güney Kıbrıs’tan da geçişlerin durmasının yarattığı olumsuz etkinin kendilerini daha zor duruma düşürdüğünü kaydeden Doğan, Rum turistlerin yüklü alışveriş yaptığını fakat kapıların kapanmasıyla birlikte bunu da yapamadıklarını sözlerine ekledi.

Doğan, sektörün geleceğine ilişkin gelecekte ne yapabileceklerine dair bir planları olmadığından bahsetti.

Hükümetin kapalı sektörlere güzel yardımda bulunduğunu ifade eden Doğan, kendileri gibi açık olan sektörlere yardım yapılmamasının doğru karar olmadığını savundu.

“Keşke biz de kapalı olsaydık ve para alsaydık, en azından bu işe emek harcayan bizler ve arkadaşlarımız geçinebilecekti” ifadelerini kullanan Doğan, hükümetin açık olan sektörlere de yardım etmesi çağrısında bulundu.

Şahiner: Satışlarda sıkıntı yok ama az kazanıyoruz

Karpuz üreticisi Ahmet Şahiner, yetiştirdikleri karpuzu satmakta sıkıntı yaşamadıklarını fakat düşük fiyata satmak zorunda kaldıkları için daha az kazandıklarına dikkat çekti.

Şahiner, karpuz satışlarının 50 kuruşa devam ettiğini belirtti.

Yakın zamanda Güney Kıbrıs’a satış yapmak için çalışmalar yaptığını belirten Şahiner, “Güney Kıbrıs’a satış yapmak daha kârlı, çünkü döviz üzerinden kazanmak daha uyguna olacak, daha fazla kazanma şansım varsa niye güneye satmayayım” şeklinde konuştu.

Öztemiz: Bırakma noktasına geldim

Karpuz üreticisi Selim Öztemiz, karpuz satışlarında düşen fiyattan dolayı sıkıntı yaşanmadığını söyledi. Gerek polis, gerek öğretmen gerekse de başka işlerle uğraşanların da karpuz ekip sattığını belirten Öztemiz, “Bu işi herkes yapmaya başladı, bu yüzden fiyatlar gitgide düşerken kazancımız azalıyor” dedi.

Öztemiz, plansız ve programsız hareket edilmesi nedeniyle yakında çok ciddi bir krizin çıkacağını belirterek, yetkilileri uyardı.

Hükümet tarafından kontrol ve denetlemenin yapılmadığını savunan Öztemiz, şöyle devam etti:

“Biz bu işi yapan insanlar olarak dayanacak gücümüz kalmadı. Polis, öğretmen ve devlet memuru da bu işi yaparak ekstra kazanç sağlıyor. Onların yine maaşı var, zarar etse de geçinebiliyor. Biz ürünümüzü satamazsak nasıl geçineceğiz? Maalesef bizi düşünen yok.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75