Sebze ve meyvelerin yanına yaklaşılmıyor

banner37

Mutfak masrafını daha ucuza getirmek için cumartesi günleri Güzelyurt’ta kurulan Açık Pazar’ı bekleyen vatandaşlar, fiyatlardan hiç de memnun kalmadı

banner87
Sebze ve meyvelerin yanına yaklaşılmıyor
banner90
banner99

“NEREDEYSE MARKETLE AYNI”… Güzelyurt’ta her cumartesi günü kurulan Açık Pazar’a giden bölge halkı, dün özellikle sebze ve meyve stantlarındaki fiyat etiketlerini görünce büyük şok yaşadı. Pazarda neredeyse 10 TL’nin altında sebze-meyve bulunmadığını belirten vatandaşlar, “pazardaki fiyatlar neredeyse marketlerdeki fiyatlarla aynı. Bu fiyatlarla biz sebze-meyve yiyemeyiz” diyerek tepki gösterdi.

Güren TİLKİ

Mutfak masrafını daha ucuza getirmek için sebze ve meyvenin yanı sıra hemen her şeyin bulunduğu Güzelyurt Açık Pazarı’nı bekleyen Güzelyurtlular dün pazardaki sebze ve meyvelerin fiyatlarını görünce büyük şok yaşadı.


Pazarda neredeyse fiyatı 10 TL’nin altında sebze-meyve bulunmadığını belirten vatandaşlar, yüksek fiyatlara tepki gösterdi.


Artık sadece marketlerde değil, pazarda satılan sebze ve meyvelerin de fiyatlarının da el yaktığını belirten vatandaşlar, “pazardaki fiyatlar neredeyse marketlerdeki fiyatlarla aynı. Bu fiyatlarla biz sebze-meyve yiyemeyiz” diye konuştu.


Güzelyurt’ta her cumartesi günü kurulan Güzelyurt Açık Pazarı’nda dün domates ve salatalığın kilo fiyatının 12 TL’yi bulduğuna dikkat çeken vatandaşlar, “pazarların amacı, üreticiden tüketiciye doğrudan satış yaparak, hem üreticinin kazanması hem de vatandaşların daha ucuza sebze-meyve almasıdır. Ancak, üreticinin ürününü aracılar alıp, pazarcıya sattığı için fiyatlar da yükseliyor” derken, pazarcılar ise, havalar soğuduğu için üretimin düşmesi nedeniyle fiyatların yükseldiği görüşünü savundu.


Vatandaşlar, pazarlarda satılan sebze ve meyvelerin fiyatlarıyla ilgili yetkililerin denetim yapmasını isteyerek, “bizim bu fiyatlar ile mücadele etmemiz zor. Evimize sebze-meyve götüremiyor, çocuklarımıza yediremiyoruz” dedi.


Güzelyurt Açık Pazarı’ndaki fiyatların neredeyse market fiyatlarıyla aynı olduğunu söyleyen Melahat Özdeş isimli vatandaş, “Açık pazarda fiyatların daha düşük olması gerekiyor. Neredeyse kilosu 10 TL’nin altında olan bir şey bulmak mümkün değil. Geçim çok zorlaştı. Evimize meyve-sebze alamaz durumda olduk” diye konuştu.


Yeni yıl dolayısıyla İngiltere’den geldiğini belirten Mehmet Özdeş isimli vatandaş da, “Bizler dövizle ödendiğimiz için buradaki fiyatlar bize gayet uygun geliyor. Ancak, buradaki halkın bu fiyatların karşısında direnmesi zor. TL, günden güne eriyor” dedi.


Mustafa Şahin isimli vatandaş ise, “Fiyatlar çok pahalı. Aldığımız maaş ile geçinemiyoruz. 4 çocuk geçindirmekteyim ve geçim sıkıntısı yaşamaktayız” diyerek çaresizliğini ve tepkisini dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108