banner6

Seçim sistemi tek bölgeli kalacak

banner37

Teknik sıkıntılar nedeniyle seçime gidilmesinin önünde engel teşkil eden Seçim ve Halk Oylaması Yasası, Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi tarafından masaya yatırıldı.

Seçim sistemi tek bölgeli kalacak
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Yüksek Seçim Kurulu’nun, Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nda bir takım sıkıntılar olduğu yönünde uyarı yapmasının ardından, Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi, Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı madde madde görüşmeye başladı.

Komite tarafından masaya yatırılan konular arasında, “bir ya da birçok oy pusulası olması”, “karma oy sistemi”, “sandık sayısının artırılıp, artırılmaması” ve “Devlet Basımevi’nin teknik olarak oy pusulası basma kapasitesi” yer alıyor.

“Tek bölgeli seçim” sisteminde ise herhangi bir değişiklik öngörülmüyor. “Üç bölgeli seçim sistemi” önerisi de komite toplantısında sadece görüşüldü, ancak tartışılmadı.

Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi Başkan Vekili Teberrüken Uluçay, çalışmalarla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne bilgi verdi.

Uluçay, Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı komitede görüşmeye devam ettiklerini ve çalışmaların iki, üç haftaya kadar sonuçlanacağını düşündüğünü açıkladı.

“Pusulada bir ya da birden çok sayfa olabilir”

Uluçay, komitede oy pusulası sayfa sayısının bir ya da birden çok olup olmaması yönünde fikir alış verişinde bulunulduğunu söyledi ve eğer seçime katılan parti sayısı az olursa tek sayfa, eğer seçime katılım çok olursa da birden çok sayfa olabileceğini anlattı.

Bu tartışmanın özünde de Devlet Basımevi’nin oy pusulası basma kapasitesi olduğunu kaydeden Uluçay, şu şekilde konuştu:

“Eğer seçime katılan parti sayısı az olursa tek bir pusula olacak. Bu pusula üzerinde siyasal partilerin amblemleri ve isimleri yer alacak. Eğer çok fazla parti seçime katılırsa, birden çok sayfa olacak. Ön sayfada partilerin amblemleri ve isimleri yer alacak. Herhangi bir partiye mühür vuracak olan adaylar bu sayfadan oy vereceği partiyi seçecek. Diğer sayfalarda ise bölgeler ve adaylar yer alacak. Her bölgenin adayları ayrı bir sayfada yer alacak. Bu konu hala komitede müzakere ediliyor.”

“Üç bölgeli sistem sadece konuşuldu”

Uluçay, üç bölgeli seçim sisteminin sadece komitede görüşüldüğünü ancak tartışılmadığını söyledi. Hedefin mevcut yasaya fazla müdahale etmeden, teknik sıkıntıları düzeltmek ve seçmenin oy kullanmasını kolaylaştırmak olduğunu kaydeden Uluçay, asıl tartışma konusunun oy pusulasının şekli ile ilgili olduğunu belirtti.

Parti içi tercihler nasıl yapılacak?

Bir diğer tartışma konularından birinin de seçmenin mühür vurduğu partinin adayları arasında nasıl tercih yapacağı yönünde olduğunu kaydeden Uluçay şu ifadeleri kullandı:

“Seçmen mühür vurduğu parti adayları arasında tercih yapma hakkına sahiptir. Bu konuda herhangi bir partiye mühür vuran seçmen o partinin adaylarından herhangi bir bölgede tercih hakkını kullanabilecek. Bu da tartışma konularından bir tanesidir ve belli bir aşamaya getirilmiştir.”

Karma oylar nasıl olacak?

Karma oyların kullanılmasıyla da ilgili fikir alış verişi yapıldığını ifade eden Uluçay, yasada karma oy kullanan bir seçmenin en az 25 en çok 50 tercih yapabileceğinin belirtildiğini vurguladı.

Uluçay, ancak bu tercihlerin bölgelerde belirlenmiş asgari aday sayısına göre mi yoksa, herhangi bir bölgeden mi olabileceği yönünde tartışıldığını belirtti.

TeberrükenUluçay, konunun YSK ile görüşüldüğünü ve partilerin de kendi aralarında görüşeceğini kaydetti.

“Sandık sayısının artırılmasına sıcak bakılmıyor”

Sandık sayısının artırılmasına sıcak bakılmadığını belirten Uluçay, sandık sayısının artırılması durumunda sandık kurulacak yerlerin, sandık görevlilerinin de sayısının artırılması gerekeceğini kaydetti.

Uluçay, bunun ise hem mali hem de pratik olarak bazı sıkıntılara neden olabileceğini ifade etti.

“Karma oyda en az iki parti adaylarına tik konulacak”

Pusulanın birden çok sayfadan oluşması durumunda, bir partiye mühür vuracak adayın ön sayfadan bir partiye mühür vuracağını kaydeden Uluçay şu şekilde konuştu:

“İlk sayfada bir partiye mühür vurulduktan sonra, eğer parti içi tercih kullanılacaksa, arka sayfalarda olan mühür vurduğu partinin adaylarına tik kullanılabilecek. Ancak asgari sayıya uyulacak. Eğer karma oy kullanılacaksa da ön sayfada herhangi bir partiye mühür vurulmayacak ve en az iki partinin adayına tik kullanılacak ve tik kullanılan aday sayısı da en az 25, en çok 50 olacak.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2017, 12:23
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104