banner6

Seçim tarihi mahkemelik olur mu?

banner37

Seçim tarihi mahkemelik olur mu?
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Ülkemizde büyük tartışmalara neden olan yerel seçim tarihiyle ilgili bilinmezlik son buldu. Haziran sonu yapılması gereken yerel seçimlerin 27 Kasım’da yapılmasını, ayrıca bu tarihe kadar mevcut belediye başkanı, belediye meclis üyesi, muhtar ve azaların görevine devam etmesini öngören Seçim ve Halk Oylaması (Değişiklik) Yasa Önerisi, önceki gün Resmi Gazete’de yayımlandı.

   Yasa önerisinin Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla, “Anayasa ihlal ediliyor” tartışmaları yeniden alevlendi.

   Anayasa’ya göre, yerel seçimlerin 4 yılda bir yapılması gerekiyor ve son yerel seçimler de 24 Haziran 2018’de yapılmıştı.

   Ayrıca Anayasa’nın yürürlüğe girdiği 1985’ten günümüzde kadar yapılan tüm yerel seçimlerin, ara seçimler hariç, haziran ayında yapıldığı biliniyor.

   Konuyla ilgili BRT’ye açıklama yapan Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Şefik, belediye yetkililerince, hazirandan kasım sonuna kadarki süreçte yapılan herhangi bir işlemin yargıya taşınması halinde, bunun anayasaya aykırılığı da gündeme getirmesinin mümkün olduğunu kaydetti.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Eski Ombudsman Emine Dizdarlı ise şahsi kanaatine göre, bu yasa tasarısının belediye başkanı, belediye meclis üyesi, muhtar ve azaların görev ve yetkilerinin devam etmesi için yeterli olmayıp, hiçbir yasanın Anayasa’dan üstün olamayacağını belirtti.

   Meclisteki ana muhalefet partisi CTP’nin Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, CTP’nin konuyu yetkili organlarında değerlendireceğini söyledi.

Şefik: Yargıya taşınması halinde bunun

Anayasa’ya aykırılığı da gündeme getirmesi mümkündür

   Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Şefik, Resmi Gazete’de yayımlanan Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni BRT’ye değerlendirdi.

   Şefik, seçimin 27 Kasım’da yapılmasının mümkün olduğunu kaydederek, ara seçimde tek bir milletvekilinin seçilecek olmasının her iki seçimin de aynı anda yapılması konusunda sorun yaratmayacağını kaydetti.

   Şefik, Resmi Gazete’de yayımlanan Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasa Önerisi’nde, belediye başkanlarının, belediye meclis üyelerinin, muhtarların ve ihtiyar heyeti üyelerinin mevcut görevlerini seçim tarihine kadar sürdürecekleri ibaresinin de yer aldığını kaydetti.

   Şefik, “Haziran’dan kasım sonuna kadarki süreçte yapılan herhangi bir işlemin yargıya taşınması halinde bunun Anayasa’ya aykırılığı da gündeme getirmesi mümkündür” dedi.

   Şefik, seçim tarihinin kasım ayının son pazar günü olarak belirlendiğini hatırlatarak, “60 gün öncesinde seçime yönelik çalışmalarımızı başlatmamız gerekiyor. Eğer seçim bu tarihte yapılacaksa adımlarımız ona göre olacak” ifadelerini kullandı.

   Ağır bir yük altında yargı çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Şefik, “Yargıç sayısını yükseltmek istedik fakat olmadı. Bu sorunların çözülmesi gerekir” açıklamasında bulundu.

   Ülkede üstünde durulması gereken yasalardan bir tanesinin Kamu Görevlileri Yasası olduğuna da işaret eden Şefik, “Bir an önce bu konunun üzerine gidilmelidir” şeklinde konuştu.

   Şefik, söz konusu yasa üzerinde, siyasiler ve sendika yetkilileri ile sınırlı kalınmaması, uzmanların da işin içinde yer alması gerektiğini vurguladı.

   Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, ülkede yaşanan sorunların bir an önce çözülmesi gerektiğini belirterek, ‘Bütün arzumuz toplum olarak daha ‘yasal’ günler görebilmektir’ temennisinde bulundu.

Dizdarlı: Yasa ile Anayasa düzenlenemez

   Eski Ombudsman Emine Dizdarlı, şahsi kanaatine göre, bu yasa tasarısının belediye başkanı, belediye meclis üyesi, muhtar ve azaların görev ve yetkilerinin devam etmesi için yeterli olmadığını söyledi.

   Dizdarlı, “Çünkü Anayasa’da emredici hüküm varken, bir konuda yasa ile düzenleme yapamazsın. Yani mümkün değildir. Hiçbir yasa Anayasa’nın üzerinde olmadığı için maalesef şu anda uygulanmak istenen doğru bir yöntem değildir. Yetkiler aşılmış olur. Yasa ile Anayasa düzenlenemez” dedi.

“Yasa iptal edilebilir”

   Bu konunun Anayasa Mahkemesi’ne taşınması durumunda iptalinin söz konusu olabileceğinden söz eden Dizdarlı, çünkü bunun tamamen yetki aşımı olduğunu belirtti.

   Dizdarlı, “Mahkemeye intikal etmesi halinde büyük bir ihtimalle mahkeme ilgili yasayı iptal eder” dedi.

Sorakın: Partinin yetkili organlarında değerlendirilecek

   CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, CTP’nin konuyu yetkili organlarında değerlendireceğini anlatarak, şöyle konuştu:

    “Anayasa’nın ilgili maddeleri çiğnenerek, haziranda yapılması gereken yerel seçimin kasımda yapılması öngörülüyor. CTP, Anayasa’nın delinmesinin doğru olmadığını, olmayacağını defalarca açıkladı. Ayrıca en erken zamanda da seçim yapılması gerektiğini vurguladı.

   Bugün seçim ile ilgili ortaya tarih konmuştur. Seçimin ertelenme nedenlerini de değerlendirmemiz gerekiyor. Bunun nedeni belediyeler reformudur. Ancak günümüze kadar belediyeler reformu ile ilgili herhangi bir adım atılmadı. Dolayısıyla hükümet tutarsız davranışlarını devam ettiriyor.

   Oluşturulan AD-HOC Komite’de de henüz yol katedilmedi. Biz konuyu yetkili organlarımızda değerlendireceğiz.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104