banner6

Seçim yaklaşıyor ama reform kavgası büyük!

banner37

Seçim yaklaşıyor ama   reform kavgası büyük!
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Belediyeler reformu çerçevesinde gündeme gelen bazı belediyelerin kapatılarak ilçe belediyeleri ile birleştirilmek istenmesinde patlak veren kavga giderek büyüyor.

    Belediyeler reformuyla ilgili yasa tasarılarının Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nde görüşülmeye başlanmasıyla birlikte bu konudaki tartışmalar daha da alevlendi.

   Özellikle “Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin (Özel) Yasa Tasarısı” ve “Mülki Yönetim ve Bölümleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı” için ivedilik alınmasında, ciddi tartışmalar yaşandı.

   Komitedeki CTP’li üyelerin ve tasarıların genel görüşmesinin yapıldığı ilk toplantıya katılan belediye başkanlarının, Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin (Özel) Yasa Tasarısı’nın, yani belediyelerin birleştirilmesini öngöre yasa tasarısının,  Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarı’ndan önce yürürlüğe girmesi durumunda oluşabilecek maddi sıkıntılardan ciddi endişeleri var.

   Konuyla ilgili açıklama yapan Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkanı Özdemir Berova, yerel yönetimler reformu ile ilgili 4 yasa tasarısının geçmesi konusunda kararlı olduklarını ifade etti.

   Aynı komitenin üyesi CTP milletvekili Devrim Barçın ise söz konusu yasa tasarılarının hiçbir belediye başkanı ile görüş alışverişi yapılmadan ve hukuki görüş alınmadan meclis gündemine getirildiğini söyledi.

   Bu arada Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, Beyarmudu Belediyesi’nin bir bölümünün İngiliz Üsleri Bölgesi’nde kalmasından dolayı özel durumuna dikkat çekip, Beyarmudu Belediyesi’nin tanınmış bir belediye olduğunu belirtti ve bu konuda bir sıkıntı yaşamak istemediklerini ifade etti.

   Yeniboğaziçi Belediyesi Başkanı Mustafa Zurnacılar da süreci takip edeceklerini kaydetti.

Berova: 4 yasa tasarısının geçmesi konusunda kararlıyız

   Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkanı Özdemir Berova, yerel yönetimler reformu ile ilgili 4 yasa tasarısının geçmesi konusunda kararlı olduklarını belirtti.

   Reformu çok önemsediklerini kaydeden Berova, “Şimdi zamanıdır” dedi.

   Berova TAK’a yaptığı açıklamada, önceki gün komite toplantısında yerel yönetimler reformu çerçevesindeki “Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin (Özel) Yasa Tasarısı” ve “Mülki Yönetim ve Bölümleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nın genel görüşmesini yaptıklarını ifade etti.

   Bugün komitede bu kapsamda 51/95 Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın genel görüşmesinin yapılacağını dile getiren Berova, “4 yasanın geçmesi konusunda kararlıyız. Reformu çok önemsiyoruz, şimdi zamanıdır” şeklinde konuştu.

   Tepkilerin sorulması üzerine Berova, “Hiçbir reform süreci mutlak uyum süreci içinde olmaz” diyerek, yanlış yönlendirme söz konusu olduğunu söyledi.

   Belediyelerin birleştirilmesi yönünde kararlı olduklarını yineleyen Özdemir Berova, haftaya, ara vermeden görüşmelerin devam edeceğini belirtti.

Barçın: Öncelik Belediye (Değişiklik) Yasa Tasarısı olmalı

   CTP milletvekili Devrim Barçın, önceki gün yapılan komite toplantısına 28 belediye başkanının davet edildiğini ve Mağusa, İnönü ve Büyükkonuk Belediye başkanlarının toplantıya geldiğini söyledi.

   Geriye kalan 25 belediye başkanının da bu yasa tasarısının kendileri ile paylaşılmadan meclise gönderildiğini ve demokratik bir süreç olmadığını ifade ettiğini kaydeden Barçın, şöyle konuştu:

   “Reform denilen olgunun uzun bir süreç istediğini, “ben yaptım oldu” zihniyeti ile olmayacağını ve paydaşların demokratik katılımı ile sürecin yürütülmesi gerektiğini biz zaten ifade etmiştik.

   Bunun gerçekliğini de toplantıya katılan belediye başkanları, yasa tasarısının kendileri ile paylaşılmadığını ifade ederek teyit etmiş oldu.

   Bunun yanı sıra toplantıya katılan 25 belediye başkanının 23’ü de sayı üzerinden bir tartışmanın hiçbir sonuç getirmeyeceğini dile getirdi.

   Belediye başkanları, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı geçmeden, birleştirilme yoluna gidilmesinin sıkıntılar yaratacağını anlattı.

   Bizlerler de CTP olarak bu çerçevede bir an önce sayıların azaltılması, belediyelerin birleştirilmesi yönündeki yasa tasarının geçirilip, Belediyeler Yasası’nı geçirmemenin yanlış olduğunu, Belediyeler (Değişiklik) Yasası’yla bir değişiklik yapılmadan, sadece sayılar üzerinden bir değişikliğin vatandaşın aldığı hizmet kalitesini  yerle bir edeceğini, oradaki belediye başkanları ile ifade ettik.

   Ayrıca bir an önce bu yasa tasarısının geri çekilip, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın görüşülmesi gerektiğini ortaya koyduk”.

“Ciddi hukuki sorunlar var”

   Belediyelerin birleştirilmesine yönelik yasa tasarısı içerisinde ciddi hukuki sorunlar olduğuna değinen Devrim Barçın, “Orada Lefkoşa Türk Belediyesi’nin ismi Lefkoşa Belediyesi olarak geçiyor. Yani LTB’nin adının Lefkoşa Belediyesi olarak değiştirilmesini içeren çalakalem hazırlanmış bir tasarıdır” dedi.

   Barçın,  ayrıca 18 Mart 2022 tarihinde meclise sunulan yasa tasarıları için ilgili bakanlığın savcılıktan 17 Mart 2022’de görüş talep ettiğini gördüklerini belirtti ve görüşün de 25 Mart 2022’de sunulduğunu kaydetti.

   Devrim Barçın, yasa tasarılarının savcılık görüşü olmadan meclise sunulduğunu belirtti. 

“Belediye başkanları da aynı görüşte”

   Devrim Barçın, komitede 23 belediye başkanı ve sendikalarla birlikte, “ben bu yasayı alelacele bitireceğim” mantığı ile hareket edilip, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı görüşülmediği zaman bunun belediye reformu değil, “belediye kaosu” olacağını ısrarla 12 saat boyunca anlattıklarını belirtti. 

   Bunun ardından UBP komite üyelerinin ve İçişleri Bakanı Ünal Üstel’in bir ara talep ettiğini kaydeden Barçın, yapılan görüşmenin ardından kendilerinin ve 23 belediye başkanının söylediği şekilde, öncelikle Belediyeler (Değişiklik) Yasası’nın görüşülmeye başlanacağı, tasarılar yürürlüğe girecekse hepsinin aynı zamanda yürürlüğe gireceği konusunda anlaşıldığını ifade etti.

   Barçın ayrıca belediyelerin birleştirilmesi sürecinde hangi bilimsel kriterlerin ele alındığını ve böyle bir kriter çalışması olup olmadığını sorguladıklarında da bu kriter çalışmasının yapıldığının kendilerine iletildiğini kaydeden Barçın, bu kriterlerin ise kendilerine iletileceğinin söylendiğini belirtti.

“Maliye Bakanlığı’ndan hiçbir yetkili katılmadı”

   Devrim Barçın Maliye Bakanlığı’ndan bir temsilcinin bile toplantıya katılmadığını söyledi ve katılmayacağına yönelik de herhangi bir bilgi vermediğini ifade etti.

   Barçın, “Bu da yasa tasarısının yürürlüğe girmesi adına sürecin ne kadar ciddiyetten uzak yürütüldüğünün en büyük göstergesidir. Çünkü birleşme tartışmasının kendisi, mali yapılar üzerinden yapılırken, Maliye Bakanlığı’nın herhangi bir temsilcisinin katılmaması bir ciddiyetsizlik göstergesidir” dedi.

Edip: Prensipte herkes aynı fikirde

   Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, herkesin prensipte reformun olmasına taraftar olduğunu söyledi ancak reformun şeklinin ne olacağı konusunda da bazı sıkıntılar olduğunu ifade etti.

   Edip, kendisinin de toplantıda sınırdaki belediye başkanı olarak bir hassasiyetini belirttiğini ifade ederek, “Beyarmudu topraklarının bir kısmı İngiliz Üsleri Bölgesi’nde… Resmi olarak BM, bu belediyeyi tanıyor. İlerleyen süreçte bu konuda bir sıkıntı yaşamamak adına imkân olursa Beyarmudu’nun da ayrı kalmasını istiyoruz. Bu tutanaklara geçti” şeklinde konuştu. 

   İlker Edip, seçim tarihinin de henüz netleşmediğini belirtti ve bunların kafalarda soru işaretleri olduğunu belirtti.

Zurnacılar: Olumlu sonuç çıkmazsa tekrar eylemlere başlayacağız

   Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar ise TAK’a yaptığı açıklamada, salı günü Cumhuriyet Meclisi İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nde yerel yönetimler reformuyla ilgili 4 tane yasa tasarısının görüşüldüğünü belirterek, komitede görüşmelerin devam etmesi yönünde karar alındığını kaydetti.
   51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nın muhalefet, sendikalar ve ilgili paydaşlarla önceki gün komitede ivedilikle görüşülmesi yönünde karar üretildiğini ifade eden Zurnacılar, gelecek hafta ise diğer 4 yasa tasarısının tekrar görüşüleceğini dile getirdi.
   Araçlar ve personelin önceki akşam komite toplantısı sonrası meclis önünden çekildiğini belirten Zurnacılar, bunun sebebinin yerel yönetimler reformuyla ilgili yasaların tekrar görüşülecek olması olduğunu söyledi.
   Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Zurnacılar, olumlu sonuç çıkmazsa tekrar eylemlere başlayacaklarını da kaydetti.

 

Komitede Belediyeler

(Değişiklik) Yasa Tasarısı görüşülecek

   Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı, bugün Meclis komitesinde ele alınıyor.

   Cumhuriyet Meclisi’nden yapılan açıklamada, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nin, yarın, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Özdemir Berova başkanlığında, “Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı” gündemiyle toplanacağı bildirildi.

   Saat 09.30’da başlayacak ve Komite Başkan Vekili Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Filiz Besim ile komite üyeleri CTP Milletvekili Devrim Barçın ve UBP Milletvekilleri Ziya Öztürkler ile Emrah Yeşilırmak’ın hazır bulunacağı kaydedilen açıklamada,  toplantıya davet edilenler şöyle açıklandı:

   “Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, KKTC Başsavcılık, Şehir Planlama Dairesi, Veteriner Dairesi, Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk Sanayi Odası, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği, Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Bes, Bel-Sen, Dev-İş, Mağusa Genel İş, Hür-İş, Dev-İş, KKTC Muhtarlar Derneği, Mediha Piro Azer.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110