banner6

Seçim yasakları 60 günden 40 güne düşürüldü.

banner37

Belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, muhtarlık ve ihtiyar heyeti üyeliği için seçim yasakları 60 günden 40 güne düşürüldü.

Seçim yasakları 60 günden 40 güne düşürüldü.
banner151

Meclis Genel Kurulu’nda Seçim ve Halkoylaması (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısı ele alınarak, oy birliğiyle kabul edildi. Buna göre, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, muhtarlık ve ihtiyar heyeti üyeliği için seçim yasakları 60 günden 40 güne düşürüldü. Yasaklar, 16 Kasım 2022 tarihinde başlayacak. 

İlk olarak, Hukuk ve Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı UBP Milletvekili Yasemi Öztürk, yasa tasarısına ilişkin raporu okudu. 

ŞAHALİ: “BU YASAYA KERHEN OLUMLU OY VERDİK”

Raporun okunmasının ardından söz alan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Erkut Şahali, söz olarak bu yasaya olumlu oy vereceklerini ancak “kerhen olumlu” oy vereceklerini kaydetti.

Şahali, 25 Aralık’ta yapılacak yerel seçimlere ilişkin belirsizlikler ve karışıklık olduğuna işaret ederek seçimin kaç belediyeyle yapılacağının bile henüz belli olmadığını belirti.

Bir ülkede tartışmaya kapalı konuların, tartışmaya açılmasıyla sorunların yaratıldığını söyleyen Şahali, “Bu ülkede yerel seçimler 4 yılda bir haziran ayında yapılır. Bu tartışmaya açılırsa, garabettir” dedi. 

Konuşmanın ardından, yasa tasarısı ilk olarak madde madde, daha sonra bütünüyle oylandı. 

Yasada, seçim yasakları süresinin yanında, adaylık başvurusu, adaylığın kesinleşme süreci ve propaganda süreleri de düşürülüyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104