banner6

Seçimde kıran kırana mücadele

banner37

KIBRIS Medya Grubu’nun araştırma şirketi COMAR, Ocak 2022’de yapılacak erken genel seçime yönelik ikinci anketini sonuçlandırdı. Bir önceki ankete göre, ilk iki sırada olan siyasi partiler yerini korudu ancak üçüncü sıradaki parti değişti. Bazı siyasi partilerin destek oranlarının birbirine yakın olması, dengelerin değişmesine gebe bir seçim süreci içerisinde olduğumuzu gösteriyor

Seçimde kıran kırana mücadele
banner151 banner143

UBP, CTP, YDP… COMAR, ülke genelinde 1.683 kişiyle yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirdiği Milletvekilliği Erken Genel Seçimi’ne yönelik ikinci anket çalışmasında katılımcılara, “Önümüzdeki hafta milletvekilliği seçimi yapılsa oyunuzu hangi yönde kullanırdınız?” sorusunu yöneltti. “Sandığa gitmezdim” diyen yüzde 24.7’lik kesim çıkartılıp, “karar vermedim”, “karma oy kullanırdım” ve “cevap yok” yanıtını verenleri temsil eden yüzde 24.4’lük oran siyasi partilere dağıtıldığında partilerin oy oranları şöyle oldu: UBP yüzde 40.05; CTP yüzde 27.12; YDP yüzde 9.31; DP yüzde 7.02; HP yüzde 6.35; TDP yüzde 5.10; TKP-YG yüzde 2.99; Bağımsızlık Yolu yüzde 2.06.

6 İLÇEDE; ÜÇÜNCÜLÜK HP, DP, YDP ARASINDA… İlçeler bazında siyasi partilerin oy dağılımına bakıldığında UBP’nin 6 ilçede birinci, CTP’nin de ikinci parti çıktığı görülüyor. Anket katılımcılarının olası milletvekilliği seçiminde destekleyecekleri partilere verdiği oylara göre; üçüncü sıra değişkenlik gösteriyor. Lefkoşa’da üçüncü sırayı HP ile YDP paylaşıyor. Mağusa ve İskele’de YDP; Girne, Güzelyurt ve Lefke’de ise DP üçüncü sırada yer alıyor.

“SANDIĞA GİTMEZDİM” DİYENLER ARTTI… COMAR’ın Kasım 2021’de seçime yönelik yaptığı ilk ankette, yüzde 17.6 olan “sandığa gitmezdim” diyenlerin oranı, Aralık 2021’deki ankette yüzde 24.7’ye yükseldi. Son ankete göre, sandığa gitmeyeceğini belirtenler arasındaki en fazla oran Lefkoşa, Mağusa ve Girne oldu. Buna göre; sandığa gitmeyeceklerin oranı Lefkoşa’da yüzde 27.8; Mağusa’da yüzde 25; Girne’de yüzde 23; Güzelyurt’ta yüzde 22.8; Lefke’de yüzde 19; İskele’de yüzde 17.3.

KARMA OYA YÖNELİM… 8 siyasi partinin yarışacağı seçimde bağımsızlarla birlikte toplam aday sayısı 403 oldu. Seçimde, karma oy kullanmayı düşünenlerin oranı yüzde 9.2’den, yüzde 11.4’e yükseldi. Seçimde karma oy kullanacağını belirtenlerin ilçeler bazında oranına bakıldığında birinci sırayı İskele, ikinci sırayı Mağusa, üçüncü sırayı da Lefkoşa alıyor. COMAR, ikinci anket çalışmasında karma oy vermeyi düşünenlerin partilere dağılımını ayrıca kararsızların hangi partiye eğilimi olduğuna yönelik de çalışma yaptı.

KIBRIS Medya Grubu’nun araştırma şirketi COMAR, 23 Ocak 2022’de yapılacak erken genel seçime yönelik kamuoyu araştırmasının ikincisini sonuçlandırdı.


Propaganda sürecinin başlamasıyla seçime giren 8 siyasi parti, halkla buluşarak manifestosunu anlatmaya başladı.


403 adayın yarışacağı seçimde, halkın tercihinin hangi yönde olacağı merakla bekleniyor.


COMAR’ın ikinci kez gerçekleştirdiği seçim anketi sonuçları, yarışın kızıştığını gösteriyor. Bazı partilerin yüzdeliklerinin birbirine yakın olduğu görülen ankette, Kasım 2021 anketine kıyasla Aralık 2021 anketinde de birinci ve ikinci sıradaki parti isimleri değişmezken, üçüncü sıra için çetin bir savaş olduğu görülüyor.


Seçime henüz 1 ay olması, dengelerin değişmesine de neden olabilir.


COMAR’ın Aralık 2021’de ülke genelinde 1.683 kişiyle yüz yüze gerçekleştirdiği anket çalışmasında, bir ay önceki ankete göre, sandığa gitmeyeceğini ve karma oy kullanacağını belirtenlerin oranı arttı, kararsızların oranı ise düştü.


Katılımcıların yüzde 24.7’si “sandığa gitmezdim”; yüzde 8.6’sı “karar vermedim”; yüzde 11.4’ü “karma oy kullanırdım”; yüzde 4.4’ü de “cevap yok/karar verdim ama söylemek istemiyorum” yanıtını verdi.

Siyasi partilerin oy oranları


Seçime katılan ve ankette yer alan siyasi partiler şöyle:


“Ulusal Birlik Partisi (UBP), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Halkın Partisi (HP), Demokrat Parti (DP), Yeniden Doğuş Partisi (YDP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Toplumcu Kurtuluş Partisi- Yeni Güçler (TKP-YG), Bağımsızlık Yolu (BY)”.


Ankete katılanlara, “Önümüzdeki hafta milletvekilliği seçimi yapılsa oyunuzu hangi yönde kullanırdınız?” sorusu yöneltildi.


Sandığa gitmeyeceğini belirten yüzde 24.7’lik kesim çıkartılıp; “Karma oy kullanırdım”, “Karar vermedim” ve “Cevap yok” diyenleri oluşturan yüzde 24.4’lük oran, siyasi partilere dağıtıldığında UBP yüzde 40.05’le birinci; CTP yüzde 27.12’yle ikinci; YDP de yüzde 9.31’le üçüncü parti oldu.


Dördüncü sırada yüzde 7.02’yle DP; beşinci sırada yüzde 6.35’le HP; altıncı sırada yüzde 5.10’la TDP; yedinci sıra yüzde 2.99’la TKP-YG ve sekizinci sırada yüzde 2.06’yla BY yer aldı.


“Sandığa gitmezdim” diyenlerin oranı arttı


COMAR’ın Kasım 2021’de seçime yönelik yaptığı ilk ankette, yüzde 17.6 olan “sandığa gitmezdim” diyenlerin oranı, Aralık 2021’deki ankette yüzde 24.7’ye yükseldi.


Son ankette ilçeler bazında yapılan incelemede, sandığa gitmeyeceğini belirtenler arasındaki en fazla oranın Lefkoşa, Mağusa ve Girne’de olduğu görüldü.


Buna göre; sandığa gitmeyeceklerin oranı Lefkoşa’da yüzde 27.8; Mağusa’da yüzde 25; Girne’de yüzde 23; Güzelyurt’ta yüzde 22.8; Lefke’de yüzde 19; İskele’de yüzde 17.3.

Kararsızlar azalıyor


Anket katılımcılarına yöneltilen “Önümüzdeki hafta milletvekilliği seçimi yapılsa oyunuzu hangi yönde kullanırdınız?” sorusuna “karar vermedim” yanıtını verenlerin oranı yüzde 8.6.


Bir ay önce yapılan anket çalışmasında bu oranın yüzde 15.8 olduğu hatırlanacak olursa, seçim yaklaştıkça kararsız olan seçmenlerin de yavaş yavaş kararını vermeye başladığını söyleyebiliriz.

Kararsızların eğilimi


COMAR, seçime yönelik ikinci anket çalışmasında kararsızların oy dağılımını da inceledi.


Henüz seçimde ne yapacağına karar vermeyenlerin, hangi siyasi partiye eğilimi olduğunu gösteren çalışmada, ilk üç sırayı UBP, CTP ve DP aldı.


Buna göre, ankete katılan ve kararsız olduğunu belirten katılımcıların yüzde 26.7’sinin UBP’ye; yüzde 15.2’sinin CTP’ye; yüzde 12.8’inin DP’ye; yüzde 12.2’sinin YDP’ye; yüzde 10.5’inin HP’ye; yüzde 9’unun TDP’ye; yüzde 8.1’inin TKP-YG’ye; yüzde 5.5’inin de BY’ye oy verme ihtimali olduğu görülüyor.

En fazla “karma oy” İskele ve Mağusa’da


Seçimde karma oy kullanacağını belirtenlerin oranı genel tabloda yüzde 11.4 oldu.


Karma oy kullanacağını söyleyenlerin oranı ayrıca ilçeler bazında da incelendi.


Buna göre; İskele’de yüzde 14.4’lük kesim; Mağusa’da yüzde 13.3’lük kesim; Lefkoşa’da 11.1’lik kesim; Güzelyurt’ta yüzde 10.9’luk kesim; Girne’de yüzde 10’luk kesim; Lefke’de yüzde 6.9’luk kesim karma oy kullanacağını belirtti.

İlçelerde UBP birinci, CTP ikinci, üçüncülük HP-YDP-DP arasında


İlçeler bazında siyasi partilerin oy dağılımına bakıldığında UBP’nin 6 ilçede birinci, CTP’nin de ikinci parti çıktığı görülüyor.


8 siyasi partinin katıldığı seçimde, ilçeler bazında yapılan oy oranı hesaplamasında üçüncü sıra farklılık gösteriyor.


Lefkoşa’da üçüncü sırayı HP ile YDP paylaşıyor. Mağusa ve İskele’de YDP; Girne, Güzelyurt ve Lefke’de ise DP üçüncü sırada yer alıyor.


Siyasi partilerin, ilçelerden görecekleri destek oranlarının da hesaplandığı ankette, UBP en fazla desteği Lefke’de; CTP en fazla desteği İskele’de; HP en fazla desteği Lefkoşa’da, DP en fazla desteği Lefke’de, TDP en fazla desteği İskele’de, YDP en fazla desteği Mağusa’da; TKP-YG en fazla desteği Girne’de; BY en fazla desteği Lefke’de görüyor.


Anket katılımcılarının milletvekilliği seçiminde destekleyecekleri partilere verdiği oylara göre, en yüksekten en düşüğe sıralama şöyle:


Lefkoşa’da UBP, CTP, HP/YDP, TDP, DP, BY.


Mağusa’da UBP, CTP, YDP, TDP, HP, DP.


Girne’de UBP, CTP, DP, YDP, HP, TDP, BY.


İskele’de UBP, CTP, YDP, TDP, HP.


Güzelyurt’ta UBP, CTP, DP, YDP, HP, TDP.


Lefke’de UBP, CTP, DP, YDP/BY.

İlçelere göre partilerin oy dağılımları

UBP:

Lefkoşa yüzde 23.4; Mağusa yüzde 22.7; Girne yüzde 21.2; İskele yüzde 24; Güzelyurt yüzde 26.6; Lefke yüzde 37.9.

CTP:

Lefkoşa yüzde 15.9; Mağusa yüzde 13.5; Girne yüzde 17.3; İskele yüzde 22.1; Güzelyurt yüzde 16.3; Lefke yüzde 12.1.

HP:

Lefkoşa yüzde 2.8; Mağusa yüzde 1.5; Girne yüzde 1.5; İskele yüzde 1.9; Güzelyurt yüzde 1.1; Lefke (destek yok)

DP:

Lefkoşa yüzde 1.5; Mağusa yüzde 1.3; Girne yüzde 4.8; İskele’de (destek yok); Güzelyurt yüzde 3.3; Lefke yüzde 5.2.

TDP:

Lefkoşa yüzde 1.8, Mağusa yüzde 2; Girne yüzde 1.2; İskele yüzde 3.8; Güzelyurt yüzde .5; Lefke (destek yok)

YDP:

Lefkoşa yüzde 2.8; Mağusa yüzde 8.2; Girne yüzde 4.2; İskele yüzde 6.7; Güzelyurt yüzde 2.2; Lefke yüzde 1.7.

TKP-YG:

Lefkoşa (destek yok); Mağusa (destek yok); Girne yüzde 1.2; İskele yüzde 1; Güzelyurt (destek yok); Lefke (destek yok)

BY

Lefkoşa yüzde 1; Mağusa (destek yok); Girne yüzde .9; İskele (destek yok); Güzelyurt (destek yok); Lefke yüzde 1.7

Ekonomiye yönelik sorular


COMAR, seçime yönelik anket çalışmasında katılımcılara ekonomi alanında da bir dizi soru yöneltti.


 

SORU: Türkiye ile imzalanan protokollerin harfiyen uygulanması ekonomik olarak daha iyi bir duruma gelmenize sizce ne oranda katkı sağlar?


“Çok” diyenlerin oranı yüzde 40; “biraz” diyenlerin oranı yüzde 23.5; “hiç” diyenlerin oranı yüzde 22.5; “fikrim yok” diyenlerin oranı yüzde 14.

SORU: Kullanılan para biriminin TL’den Euro’ya geçirilmesi ekonomik olarak daha iyi bir duruma gelmenize sizce ne oranda katkı sağlar?


“Çok” diyenlerin oranı yüzde 44.4; “biraz” diyenlerin oranı yüzde 11.5; “hiç” diyenlerin oranı yüzde 38; “fikrim yok” diyenlerin oranı yüzde 6.1.

SORU: Kamuya yapılan istihdamların en az bir yıl durdurulması ekonomik olarak daha iyi bir duruma gelmenize sizce ne oranda katkı sağlar?


“Çok” diyenlerin oranı yüzde 38.9; “biraz” diyenlerin oranı yüzde 20.9; “hiç” diyenlerin oranı yüzde 25.7; “fikrim yok” diyenlerin oranı yüzde 14.5.

SORU: Bankaların düşük faizli uzun vadeli kredi imkanı sunması ekonomik olarak daha iyi bir duruma gelmenize sizce ne oranda katkı sağlar?


“Çok” diyenlerin oranı yüzde 55.3; “biraz” diyenlerin oranı yüzde 19.7; “hiç” diyenlerin oranı yüzde 19.3; “fikrim yok” diyenlerin oranı yüzde 5.8.

SORU: Tek partili bir hükümetin kurulması ekonomik olarak daha iyi bir duruma gelmenize sizce ne oranda katkı sağlar?


“Çok” diyenlerin oranı yüzde 43.6; “biraz” diyenlerin oranı yüzde 14.4; “hiç” diyenlerin oranı yüzde 34.5; “fikrim yok” diyenlerin oranı yüzde 7.5.

SORU: Pandemi ile ilgili tedbirlerin ve denetimlerin artırılması ekonomik olarak daha iyi bir duruma gelmenize sizce ne oranda katkı sağlar?


“Çok” diyenlerin oranı yüzde 39.6; “biraz” diyenlerin oranı yüzde 21.2; “hiç” diyenlerin oranı yüzde 34.1; “fikrim yok” diyenlerin oranı yüzde 5.1.

SORU: Her alanda Türkiye’nin belirlediği politikalar doğrultusunda hareket edilmesi ekonomik olarak daha iyi bir duruma gelmenize sizce ne oranda katkı sağlar?


“Çok” diyenlerin oranı yüzde 37.3; “biraz” diyenlerin oranı yüzde 23; “hiç” diyenlerin oranı yüzde 32.4; “fikrim yok” diyenlerin oranı yüzde 7.3.

SORU: Güney Kıbrıs’tan Kuzey’e geçişlerde kolaylık sağlanması ekonomik olarak daha iyi bir duruma gelmenize sizce ne oranda katkı sağlar?


“Çok” diyenlerin oranı yüzde 63.6; “biraz” diyenlerin oranı yüzde 17.6; “hiç” diyenlerin oranı yüzde 15.6; “fikrim yok” diyenlerin oranı yüzde 3.1.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104