banner6

Seçimlerde ikinci aday Papadopulos

banner37

DİKO, EDEK, Dayanışma Hareketi ve Ekologlar-Vatandaşlar İşbirliği'nin, 2018'de yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olarak DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos'a sıcak baktığı ifade edildi. Söz konusu partiler Papadopulos'u destekleme konusunu partinin yetkili organlarına götürme kararı alırken Vatandaşlar İttifakı lideri Yorgos Lillikas, adaylıktan çekilmeyeceğini açıkladı.

Seçimlerde ikinci aday Papadopulos
banner151 banner143

DİKO, EDEK, Dayanışma Hareketi, Vatandaşlar İttifakı ve Ekologlar-Vatandaşlar İşbirliği partilerinin başkanları, Güney Kıbrıs’ta 2018 yılında gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerinde ortak aday belirlemek amacıyla dün bir toplantı gerçekleştirdiler.

“Merkez partiler” iki adayla katılacak

Alithia ve diğer gazeteler, parti başkanlarının dün gerçekleştirdikleri görüşmede, Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas’ın başkanlık adaylığından çekilmesini ve ortak aday olarak DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’u desteklemesini istediklerini, buna karşın günün sonunda “merkez partilerin” başkanlık seçimine iki adayla katılacaklarının ortaya çıktığını yazdılar.

Habere göre, toplantı sonrasında EDEK Başkanı Marinos Sizopulos yaptığı açıklamada, DİKO, EDEK ve Dayanışma Hareketi olarak 2018 Başkanlık Seçimlerinde ortak başkan adayı olarak Nikolas Papadopulos’un desteklenmesini parti organlarına önerme kararı aldıklarını belirtti.

Sizopulos, Ekologlar-Vatandaşlar İşbirliği Başkanı Yorgos Perdikis’in ise bu konuyu ilk önce parti organlarına danışma kararı aldığını da vurguladı.

Lillikas adaylığını çekmeyecek

Gazete, Perdikis’in Papadopulos’un adaylığına karşı çıkmadığını ancak ilk olarak öneriyi parti organlarına danışacağını söylediğini belirtirken, hali hazırda başkanlık seçimlerinde aday olduğunu açıklayan Vatandaşlar İktifakı lideri Yorgos Lillikas’ın ise toplantıdan birkaç saat sonra yaptığı açıklamada, adaylığını geri çekmeyeceğini duyurduğunu yazdı.

Nikolas Papadopulos ise dünkü yazılı açıklamasında, adaylığına ilişkin desteklerinden ötürü Sizopulos ve Eleni Teoharus’a, adaylığını parti organlarına sunacak olmasından ötürü de Perdikis’e teşekkürlerini dile getirerek, merkez partilerin ülkenin siyasi değişimi ve sürdürülen başarısız Kıbrıs sorunu stratejisinden kurtulmak adına işbirliği yapmak kararı almalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2017, 11:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104