banner6

Seçimlerin ertelenmesi mahkemelik olur!

banner37

Seçimlerin ertelenmesi mahkemelik olur!
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Belediyeler reformu çalışmaları için yerel seçimleri ertelemek isteyen hükümete, muhalefetin tepkisi çok büyük.

   Yerel seçimlerin ertelenmesinin “Anayasa’nın 119’uncu maddesi 3’üncü fıkrasında yer alan “yerel yönetim organları seçimlerinin dört yılda bir yapılır” ifadesine aykırı olduğunu ve ertelenecek seçimin Anayasa ihlali anlamına geldiğini savunan muhalefet partileri, meclisten bu konuda geçecek bir yasa için hukuki süreç başlatacaklarını ifade etti.

   Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, yerel seçimlerin ertelenmesinin Anayasa’ya aykırı olduğunu ifade ederek, oy çokluğu ile meclisten geçecek olan yerel seçimleri erteleme kararını mahkemeye taşıyacaklarını vurguladı.

   Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, seçimlerin ancak 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi “zaruret” halinde cumhurbaşkanı, meclis başkanı, başsavcı, yüksek mahkeme başkanı ve siyasi parti başkanlarının tam anlamıyla uzlaşması halinde, oy birliği ile olabileceğini belirtti.

   CTP Milletvekili, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Üyesi Ürün Solyalı, Yerel Kuruluş Organlarına İlişkin Seçimlerin Ertelenmesi (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısı’nın pazartesi alınan ivedilik kararı ile haftaya komitede görüşülmeye başlanacağını ve Anayasa’ya uygunluğu araştırılıp komite sonuçlandıktan sonra meclise gönderileceğini belirtti.

   Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı ise yerel seçimlerin ertelenmesine ilişkin bir yasama işleminin Anayasa’ya aykırı olacağını ifade ederek, siyasi partilerin, seçimlerin, yasa ile ertelenmesi halinde yasa aleyhine iptal davası açabileceğini vurguladı.

Sorakın: Erteleme kararı alınırsa hukuki süreci başlatacağız

   CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, Anayasa’nın 119’uncu maddesinin, yerel seçimlerin 4 yılda bir yapılmasını, Seçim ve Halk Oylama Yasası’nın ise seçimlerin haziran ayı içerisinde yapılmasını öngördüğünü anımsatarak, seçimlerin ertelenmesinin, Anayasa’ya da, Seçim ve Halk Oylama Yasası’na da aykırı olduğunu vurguladı.

   Sorakın, tüm bu aykırılığa rağmen mecliste oy çokluğu ile seçimlerin ertelenme kararı çıkması halinde hukuki girişimleri başlatacaklarına dikkat çekerek, meclisten ertelenme kararı geçmeden hukuki bir girişim başlatmanın doğru olmadığının altını çizdi.

   Belediyeler reformunun, belediyelerin sayısını azaltmak, ya da birleştirmekle ilgili bir çalışma değil, belediyeleri ileriye taşımak için yapılması gerektiğini belirten Sorakın, komitede bu doğrultuda belediye başkanlarının büyük bir çoğunluğunun görüşlerini bildirdiğini kaydetti.

   Sorakın, reform içerisinde coğrafi sınırlar, ekonomi, nüfus ve götürülecek hizmetlerin planlanması ve belediyelerin maddi açıdan desteklenmesi gerektiğini söyleyerek,  belediyelerin tüm sorunlarının detaylı bir şekilde ele alınıp bilimsel olarak raporlanması gerektiğinin altını çizdi.

   “Önerimiz, dayatılan yasaların geri çekilmesidir” diyen Sorakın, komitelerde katılımcılık ilkesi ile çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Özersay: Tam bir uzlaşı olmazsa mahkemeye taşıyacağız

   HP Genel Başkanı Kudret Özersay, “Anayasa’nın 119’uncu maddesinin 3’üncü fıkrası, yerel yönetim organlarının seçimlerinin 4 yılda bir yapıldığını söyler” diyerek, seçimi kasım ayına almanın, seçimi 4.5 yılda bir yapmak anlamına geldiğini ve Anayasa’nın ihlal edilmiş olacağını ifade etti.

   Bu noktada yapılacak yasanın da Anayasa’nın ihlali anlamına geleceğini ve Anayasa Mahkemesi’nce iptal edileceğini belirten Özersay, seçimin ertelenmesinin ancak çok çok istisnai bir durumda, cumhurbaşkanı, meclis başkanı, başsavcı, yüksek mahkeme başkanı ve siyasi parti başkanlarının bir masada uzlaşarak, mecliste oybirliği kararı ile olabileceğini ifade etti.

   Özersay, yerel yönetim organlarının seçimlerinin ertelenebilmesinin tek yolunun 2020’de ertelenen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi, “zaruret hali” prensibi ile mümkün olabileceğini kaydederek, “Ülkemizde zaruret hali prensibi ile 2020 yılında 1 kez seçim erteledik ve bunu salgın olduğu için yaptık. Cumhurbaşkanı, meclis başkanı, başsavcı, yüksek mahkeme başkanı ve siyasi parti başkanları hep beraber bir masada oturup uzlaştık ve mecliste oybirliği ile kararı geçirdik” dedi.

   Belediye seçimleri ertelenecekse, aynı 2020 yılında ertelenen cumhurbaşkanlığı seçimleri gibi herkesin uzlaşıya varması gerektiğine işaret eden Özersay, ortada “zaruret” halinin de olması gerektiğini, uzlaşının da yetmeyebileceğini vurguladı.

   “Reform yapılacak diye seçimi ertelemek haklı bir sebep değil” diyen Özersay,  sadece bir siyasi partinin bile “hayır” oyu kullanması halinde oy birliği sağlanamadığından seçimin ertelenemeyeceğini söyledi.

   Özersay, komitede ve genel kurulda sırf çoğunluk olduğu için seçimi erteleme kararı geçirmenin Anayasa’ya aykırı olacağını kaydetti.

   Özersay, şöyle konuştu:

   “Halkın Partisi olarak cumhurbaşkanı, meclis başkanı, başsavcı, yüksek mahkeme başkanı ve siyasi parti başkanlarının uzlaşması halinde, ortak komitede birlikte çalışarak bir karar almaya varız. Aksi durumda oy çokluğu ile meclisten geçirilecek bir yasayı mahkemeye taşıyacak ve hukuki süreç başlatacağız”.

Solyalı: Tasarı haftaya komitede görüşülecek

   CTP Milletvekili, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Üyesi Ürün Solyalı,  28 Mart’ta, resmi gazetede yayımlanan  “Yerel Kuruluş Organlarına İlişkin Seçimlerin Ertelenmesi (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısı” ile ilgili yasal süreci anlattı.

   Solyalı, tasarı ile ilgili pazartesi günü ivedilik alındığını söyleyerek, normal şartlarda Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde görüşülmeden önce 20 gün bekleme süresi olan tasarının, ivedilik alınması ile birlikte sürecin bir haftaya düştüğünü söyledi.

   Bir hafta sonra gün belirlenerek komitenin bir araya gelip, tasarının, Anayasa’ya uygunluğunun araştırılacağını, gerekirse savcılıktan görüş isteneceğini vurgulayan Solyalı, hızlı bir şekilde komiteyi sonuçlandırıp tasarıyı meclise göndereceklerini belirtti.

Esendağlı: İptal davası açılabilir

   Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, Anayasa’da açıkça yerel yönetim organları seçimlerinin dört yılda bir yapılacağına ilişkin düzenlemenin yer aldığını anımsatarak, bu seçimlerin ertelenebileceğine ilişkin bir kuralın da Anayasa’da olmadığına dikkat çekti.

   Esendağlı, belediye seçimlerinin ertelenmesine ilişkin bir yasama işleminin Anayasa’ya aykırı olacağını kaydederek, siyasi partilerin, seçimlerin, yasa ile ertelenmesi halinde yasa aleyhine iptal davası açabileceğini vurguladı

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110