banner6

Şeftali kebabı öksüz kaldı!

banner37

Şeftali kebabı denilince ilk akla gelen isimlerden biri olan Saffet Anibal’ın hayatını kaybetmesinin ardından, hayatı boyunca hizmet verdiği restoranının da kepenkleri kapandı!

Şeftali kebabı öksüz kaldı!
banner151 banner143

Ahmet VAMIK

Lefkoşa’da kebap denilince ilk akla gelen isim olan Saffet Anibal’ın ölümünün ardından, 1970’li yıllardan, hayatını kaybettiği güne kadar işlettiği restoranı öksüz kaldı. Şeftali kebabı ile ünlenen Anibal Restoran, Saffet Anibal’ın hayatını kaybettiği günden itibaren kepenk kapattı ve artık hizmet vermiyor.

Lefkoşa Türk Belediyesi ile Anibal ailesi arasında uzlaşı sağlanması halinde, aile babalarının ismini yaşatmaya devam etmek istiyor. Hayatını kaybettiği güne kadar Çağlayan’da bulunan restoranında yarım asır boyunca hizmet veren Saffet Anibal, 17 Nisan tarihinde yine restoranında bulunduğu sırada rahatsızlanmış ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

Uzun yıllar boyunca Lefkoşa Türk Belediyesi’nin kiracısı olan Anibal’ın ölümünün ardından kira sözleşmesi geçerliliğini kaybetmiş oldu.

7 çocuk, 15 torun sahibi olan Saffet Anibal’ın ailesi, babalarının ismini yaşatmak için Lefkoşa Türk Belediyesi’ne müracaatta bulunarak kira sözleşmesinin devamını talep etmelerine rağmen yasalara göre bunun mümkün olmadığı yanıtını aldılar. LTB İdaresi ise Anibal isminin yaşatılabilmesi için formül arayışı içerisine girdi.

Aile ‘Anibal’ ismini yaşatmak istiyor

Konuyla ilgili olarak KIBRIS Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Saffet Anibal’ın oğlu Metin Anibal, “babamın varisi olmamıza rağmen iş yerinin varisi olamadık. Biz yılların Anibal Restoran’ının yerine lahmacuncu ya da kokoreççi açılsın istemiyoruz. Restoranın içerisindeki eski eşyaları yavaş yavaş elden çıkarıyoruz. Eğer restoranı biz işleteceksek, yeniden elden geçirip restore edeceğiz. Biz aile olarak babamızın anısına sahip çıkmak istiyoruz. Orası olmazsa başka bir yerde Anibal ismi mutlaka yaşatılacak” diyerek belediyenin tavrına göre bir adım atacaklarını dile getirdi.

“Herkesin alışkın olduğu Anibal lezzetini devam ettirebilir miyiz bilemiyorum. Bu yönde endişelerimiz var. Bazen insanların aklında babamın lezzeti kalsın diye de düşünüyoruz” diyen Metin Anibal, “LTB’ye Anibal Restoran’ı müzeye dönüştürme önerisinde de bulunduk. Orası babamın adının yaşatılacağı bir müze haline de gelebilir” şeklinde konuştu.

Belediyenin tavrı, ailenin işletmeye devam etmesinden yana

Saffet Anibal’ın isminin en iyi şekilde yaşatılacağını vurgulayan Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, yasalara göre kiranın devredilebilir bir durum olduğunun altını çizdi.

Restoranın aynı şekilde çalıştırılabilmesi için yeniden ihaleye çıkmak zorunda olduklarını belirten Harmancı, “Sayıştay’dan istisna talep etmemize rağmen maalesef kabul görmedi. Restoran olarak çalıştırılacaksa, biz ihaleye çıkmak zorundayız ama biz ihaleyi kime vereceğimizle ilgili aile bağlarını dikkate alarak değerlendirme yapacağız” dedi.

“Eğer bu şekilde olmazsa orayı nasıl Anibal olarak yaşatacağımızla ilgili yeni bir proje üreteceğiz” diyen Harmancı, “LTB İdaresi olarak öncelikli düşüncemiz orasının Anibal olarak aile tarafından işletilmeye devam edilmesidir” diyerek düşüncesini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2017, 09:40
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104