banner6

Şehit arsaları tapu bekliyor

banner37

Güzelyurtlu şehit çocuklarına yıllar önce tahsis edilen Metehan’daki arsaların 235’inin alt yapı çalışmaları tamamlanmış olmasına rağmen, gerekenler yapılıp arsa tapuları hak sahiplerine hala verilemiyor.

Şehit arsaları tapu bekliyor
banner150

banner150 banner150

235 arsanın alt yapısı bitti... Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Genel Başkanı Gürsel Benan KIBRIS muhabirine yaptığı açıklamada hak sahibi 346 şehit çocuğu olduğunu kaydederken, 235 arsanın alt yapı çalışmalarının tamamlandığını ve koçanların beklendiğini kaydetti. Benan, hükümeti bir an önce bürokrasinin gereken işlemleri yapmasını sağlayarak hak sahiplerine arsa tapularını vermeye davet etti.

En kısa zamanda tapular verilecek... Konu ile ilgili KIBRIS’a konuşan Tapu ve Kadastro Dairesi Müdürü Ali Alioğlu, “Bazı bölgelerde asfaltlama çalışmaları bitse de, bazı bölgelerde alt yapı sorunu devam ediyor. En azından çalışmaların tamamlandığı bölgelerin tapularını en kısa zamanda vermeye çalışacağız” dedi.

Emine Gül ÖZER

   Kermiya Bölgesinde yaklaşık 200 dönüm üzerine 346 parsel olarak ayrılan Güzelyurt şehit çocukları arsalarının altyapılarının tamamlanması için yürütülen çalışmalarla, hak sahiplerine tapu verilmesi işlemleri devam ediyor.

   Metehan’da Güzelyurtlu Şehit Çocuklarına tahsis edilen arsaların alt yapı çalışmaları 235 arasının bulunduğu bölgede tamamlanırken 111 arsanın bulunduğu bölgede asfaltlama çalışmaları devam ettiriliyor.

   Hak sahipleri 2023’ün ilk yarısında yani Haziran ayı sonuna kadar tamamlanacağı söylenen projenin tamamlanması için gazetemize başvururken KIBRIS’a konuşan Tapu ve Kadastro Dairesi Müdürü Ali Alioğlu sürecin uzaması ile ilgili “Daire ve ilgili bölgedeki işlemlerle ilgili kendi içimizde sorunlar yaşıyoruz. Çalışmalar devam ediyor, en kısa zamanda tapuları vereceğiz” dedi.

   Sosyal Konut Müdürü Ercan Beşerler ise tamamlanamayan proje hakkında “Koçanların hazırlanma süreci, yolların haritalara işlenmesi gibi durumlar süreci uzatabiliyor” diye konuştu.

   Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Genel Başkanı Gürsel Benan ise 235 arsanın alt yapılarının bittiğini, koçanların beklendiğini söyledi.

   Benan şöyle dedi:

   “4 arsanın içinden geçen yol, askeri bölgeye denk geldi. Yolların geri çekilmesi lazım, Bunun bir an önce halledilmesini bekliyoruz. Bir an önce hak sahiplerine tapularının verilmesi lazım. Herkes yıllardır bekliyor. Bu konunun başlangıcı 16 yıl öncesine gidiyor.”

“Tapular en kısa zamanda verilecek”

   Güzelyurtlu Şehit Çocuklarına verilecek olan arsa çalışmalarının 16 yıldır tamamlanamaması ile ilgili konuşan Tapu ve Kadastro Dairesi Müdürü Ali Alioğlu şöyle dedi:

   “Bu proje büyük bir projedir. Her hangi bir hataya sebebiyet vermemek için özveri ile çalışıyoruz. Çalışmalar hala devam ediyor. Kendi içimizdeki sorunlar işlemlerin hızlanması konusundaki süreci biraz yavaşlatıyor. Bazı bölgelerde asfaltlama çalışmaları bitse de, bazı bölgelerde alt yapı sorunu devam ediyor. Ama en azından çalışmaların tamamlandığı bölgelerin tapularını en erken ve en kısa zamanda vereceğiz. Net bir tarih vermek şu an için doğru olmaz.”

“Bazı durumlar süreci uzatıyor”

   Bitmek bilmeyen alt yapı sorunları ve verilemeyen tapular konusunda KIBRIS’a demeç veren Sosyal Konutlar Müdürü Ercan Beşerler konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

   “Çalışmalar tüm hızıyla ilerliyor, herhangi bir sıkıntı yok. Koçanların hazırlanma süreci, yolların haritalara işlenmesi gibi sebepler sürecin uzamasında önemli bir rol oynuyor.”

“350 şehit çocuğu var, 235 arsa hazır”

   Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Genel Başkanı Gürsel Benan arsaların durumu hakkında şöyle dedi:

   “Sürecin uzaması yaşanan tersliklerden kaynaklı. Buradaki 4 arsanın içinden yol geçti. Bölgenin Güney’i askeri bölge ve yolların geri çekilmesi için askeriyeden izin almak gerekiyor. Bir diğer sorun ise bazı arsalar dere yatağında kalıyor ve tapu kadastro dairesi ile şu işleri bu durumu halletmeye çalışıyor.

   Batı kısmının alt yapısı tamamen bitti. 350 tane şehit çocuğumuz var, 235 arsanın altyapıları tamamlandı ve koçanların çıkması bekleniyor. Çıkar çıkmaz verilecektir. Diğer bölgenin ihalesi de tamamlandı, asfaltlama çalışmalarına geçildi. İhaleyi alan firmanın 4 ay içinde bu işlemleri bitirmesi gerekiyor. Yılbaşına kadar bitmesini bekliyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104