banner6

Şehit Ruso, 54 yıldır 'meçhul' mezardaydı

banner37

Küçük Kaymaklı Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği’nin girişimi ve Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışması sonucu Şehit Hüseyin Ruso’nun kalıntılarına ulaşıldı.

Şehit Ruso, 54 yıldır 'meçhul' mezardaydı
banner99

Mehmet KARA

Kıbrıs Türkleri arasında efsaneleşen adı bir okula bir stadyuma verilen, başarıları hala konuşulan Küçük Kaymaklı’nın önemli ismi Şehit Hüseyin Ruso’nun kalıntıları, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışması sonucu 54 yıl sonra Tekke Bahçesi Şehitliği’ndeki “meçhul” yazılı bir mezarda bulundu.

KIBRIS’a konuşan Küçük Kaymaklı Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği As Başkanı Ali Zeybekoğlu, Şehit Hüseyin Ruso’nun kalıntılarının şehitlikteki meçhul mezarlardan birinden çıktığını söyledi.

Zeybekoğlu, Tekke Bahçesi Şehitliği’nde kayıp kazıları yapıldığını hatırlatarak, açılan meçhul mezarlardan birinden de Şehit Ruso’nun kalıntılarına ulaşıldığını kaydetti.

Bilgiyi Kayıplar Komitesi’nden aldıklarını kaydeden Zeybekoğlu, Şehit Hüseyin Ruso’nun Küçük Kaymaklılarının her şeyi olduğunu söyledi.

Şehit Hüseyin Ruso kimdir?

Hüseyin Ruso, 11 Ekim 1935’te Küçük Kaymaklı’da doğdu. İlkokulu Küçük Kaymaklı’da okudu. 17 Şubat 1951’de ilk genel kurulunu yapan Küçük Kaymaklı Türk Spor Kulübü’nün kurucuları arasında yer aldı. 1951 yılında Türk Lisesi orta bölümünü bitirdikten sonra Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs Konsolosluğu sınavlarına girerek Türkiye’de parasız yatılı okuma hakkını kazandı ve liseyi İzmir’de okudu. Lise yıllarında okul takımında voleybol ve basketbol oynadı, halter çalışmalarına katılarak iki İzmir birinciliği kazandı.

1955 yılında İzmir Atatürk Lisesi’nden mezun oldu ve Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü burs sınavlarına girerek bu okulun Beden Eğitimi Bölümü’nde okumaya başladı. Bu okulda 3 yıl okuduktan sonra 1958 yılında beden eğitimi öğretmeni olarak mezun oldu ve Kıbrıs’a döndü.

1958 yılında Limasol Teknik Okulu’nda öğretmenliğe başladı. 1958-1959 futbol sezonunda Doğan Türk Birliği’nde oynayarak bu takımda aynı sezon 1. Lig şampiyonluğunu yaşadı. 1959 yılında Lefkoşa’ya Haydarpaşa Ticaret Lisesi ve Bayraktar Ortaokulu’na tayin oldu. Küçük Kaymaklı’nın 1.Küme’ye çıkması üzerine 1959 yılında bu takımda futbol oynamaya ve antrenörlük yapmaya başladı. 1962-1963 futbol sezonunda Küçük Kaymaklı’nın 1.Lig şampiyonluğunu kazanmasında büyük pay sahibi oldu. Yurt dışından gelen futbol takımlarına karşı karma takımlarında yer aldı. 1963 yılında İngiltere’de beden eğitimi ve futbol üzerine kurs gördü.

25 Aralık 1963’te Rum saldırıları karşısında Küçük Kaymaklı’yı savunurken şehit oldu. 25 Aralık 1971’de Bayraktar Ortaokulu’nun adı, Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu olarak değiştirildi. Küçük Kaymaklı Spor Kulübü’nün kullandığı ve 1977 yılında hizmete giren stadyuma da adı verildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2017, 09:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hilmi Refik
Hilmi Refik - 2 yıl Önce

Bazı arkadaşlar kendilerine bir konu yaratarak
Tekke bahçesinde meçhul mezarda bulundu gibi işgüzarlık yapmaktadır milli mücadele yıllarında
Verilen şehitleri gizlemek gayet normal kabul edilmesi gerekliydi bu halkın mücadele azminin kırılmaması için şehit verilmesini gizlemek gayet normaldi halkın çok dağınık olduğu bir devrede
Şehitlerin verilmesi mücadele azminin kılılmaması gerekliydi
Rumlar şehit ettiği insanlarımızı ayvasılda (türkmeneli ) ve daha bir çok yerlere saklamışlardı
Milli mücadele kolay kazanılmamıştır

Tahsin Lök
Tahsin Lök - 2 yıl Önce

Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. İnşAllah. Ailesine ve sevenlerine Yüce Rabbimden sabr-ı cemil niyaz ederim.

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104