Şehit Turgut’u pireler bastı

banner37

Güzelyurt Şehit Turgut Ortaokulu’nun bahçesindeki sahipsiz köpeklerden yayılan pirelerin öğrencilere de sıçradığını belirten veliler tepki gösterirken, okul yönetimi pire sorununu doğrulayarak tedbir alındığını açıkladı

banner87
Şehit Turgut’u pireler bastı
banner90
banner99

ÇEVRE OKULLAR DA ENDİŞELİ… Sibel Özetem isimli veli, pire ısırıkları nedeniyle çocuğunu doktora götürmek zorunda kaldığını belirterek pazartesi gününden beri okul yönetiminden soruna çare bulmasını beklediklerini ancak bir sonuç alınmadığını, pirelerin sınıflara kadar yayıldığını iddia etti. Özetem, tüm velilerin endişeli olduğunu söylerken, pire sorununu duyan yakınlardaki Güzelyurt Türk Maarif Koleji ve Kurtuluş Lisesi öğrenci ve velilerinin de tedirgin olduğu öğrenildi.

“İLAÇLAMA BAŞLADI, KÖPEKLER GÖNDERİLİYOR”… Şehit Turgut Ortaokulu Müdürü Mehmet Erim, okulda pire sorunu olduğunu ancak ‘abartıldığı’ kadar olmadığını söyledi. Soruna okul bahçesinde ve dışında bulunan köpeklerin yol açtığını, köpeklerin LAÜ’de bakıma alınacağını, okulda ve çevresinde de ilaçlamalara başladıklarını kaydeden Erim, “okulu tatil etme gibi bir lüksümüz yok, buna karar verme yetkisi bakanlıktadır” dedi.

Güren TİLKİ

Güzelyurt’ta bulunan ve en kalabalık okullardan biri olan Şehit Turgut Ortaokulu’nu pireler bastı.

Veliler, pazartesi gününden beri sorunu okul idaresine bildirmelerine rağmen çözüm bulunmadığını ve pirelerin sınıflara kadar sıçradığını savunurken, okul müdürü, okulda pire olduğunu ancak sorunun ‘abartıldığı’ kadar olmadığını söyledi.

Şehit Turgut Ortaokulu velileri adına konuşan Sibel Özetem isimli veli, pazartesi günü okuldan aldığı çocuğunun kendisine yanaşılmaması için tepki koyarak alerji olduğunu söylediğini, doktora götürdüklerinde ise çocuğun vücudundaki kızarıkların pire ısırmasından kaynaklandığını öğrendiklerini anlattı.

Çocuğa ilaç tedavisi başlatıldığını ve durumu okul idaresine ilettiklerini ancak hafta sonuna gelinmiş olmasına karşın sorunun devam ettiğini kaydeden Özetem, veliler olarak çocuklarının sağlığından endişeli olduklarını söyledi.

Özetem, pirelerin kaynağının okul bahçesindeki sahipsiz köpekler olduğunu ve pirelerin sınıflara kadar sıçradığını da sözlerine ekledi.

Öte yandan, Şehit Turgut Ortaokulu’nda yaşanan pire sorununu duyan yakınlardaki Güzelyurt Türk Maarif Koleji ve Kurtuluş Lisesi öğrenci ve velilerinin de sorunun kendilerine sıçramasından endişeli oldukları öğrenildi.

Okul müdürü doğruladı

Konu ile ilgili olarak KIBRIS’a konuşan Şehit Turgut Ortaokulu Müdürü Mehmet Erim, okulda pirelerin olduğunu doğruladı, ancak sorunun ‘abartıldığı’ kadar olmadığını savundu.

Okulun çevresinde ve içinde başıboş köpekler olduğunu ve bu köpeklerin pirelendiğini anlatan Erim, çocukların bu köpekleri sevdiğini ve bu sırada pirelerin de çocuklara ve sınıflara kadar yayıldığını dile getirdi.

Konu hakkında Milli Eğitim Bakanlığı’nı bilgilendirdiklerini ifade eden Mehmet Erim, okulda önlemler alındığını belirterek, Güzelyurt Belediyesi ile birlikte özel ilaç kullanılarak okulun ilaçlandığını, ilaçlamanın bu dün de devam ettiğini kaydetti.

“Çocukların bu durum karşısında rahatsızlık yaşamaları beni çok üzdü” diyen Erim, okul içerisinde bulunan köpeklerin, ilgili bir sivil toplum derneğinin desteği ile Lefke Avrupa Üniversitesi’nde (LAÜ) bakıma alınacaklarını söyledi.

Erim, ilaçlamanın okul içi, çevresi ve bölgede dün de devam ettiğini, ancak okulu tatil etme gibi bir lüksünün de olmadığını söyleyerek, “okulu tatil etme yetkisi bakanlıktadır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108