Şehitler, tören ve etkinliklerle anıldı

banner37

21-25 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası çerçevesinde tören ve etkinlik düzenlendi

Şehitler, tören ve etkinliklerle anıldı
banner90
banner99

Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde hayatını kaybedenler, 21-25 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası çerçevesinde tören ve etkinliklerle anıldı.
   Şehitler Haftası nedeniyle ilk tören Lefkoşa Şehitler Abidesi önünde yapıldı, ardından da şehitler için Atatürk Kültür Merkezi’nde anma programı düzenlendi.

21-25 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası münasebetiyle Güzelyurt Atatürk Anıtı önünde, İskele’de ve Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği organizesiyle Boğaz Şehitliği'nde şehitler için dini tören düzenlenerek dua okundu.

 

İlk tören Şehitler Abidesi önünde


   Lefkoşa Şehitler Abidesi önünde yapılan törene; Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Tufan Erhürman, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı (KTBK) Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı (GKK) Tuğgeneral Tevfik Algan, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, ana muhalefet partisi UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bazı bakanlar, milletvekilleri, diğer askeri erkan, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği yetkilileri ve üyeleri, siyasi parti temsilcileri, üniversite rektörleri ve temsilcileri, diğer dernek, kurum, kuruluş ile okullardan temsilciler katıldı.
   Tören, protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulması saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle başladı.
   Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı (KTBK) Tümgeneral Yılmaz Yıldırım’ın anıt özel defterini imzalamasıyla devam eden tören, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Piyade Yüzbaşı Murat Osma’nın günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasıyla sona erdi.
 

Şehitleri Anma Programı düzenlendi
 

banner134
“21-25 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası” dolayısıyla Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde Şehitleri Anma Programı düzenlendi.
   Anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Anma töreninde, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz Bora ile Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan birer konuşma yaptı.
   Konuşmaların ardından tören, Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin oratoryosuyla sona erdi.
 

Mesajlar

 

Öte yandan, KKTC Cumhuriyet Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Mücadele ve Şehitler Haftası nedeniyle mesaj yayımladı.

Töre, mesajında, şehitlerin emaneti olan vatan, millet, bayrak, istiklal ve devlete göz dikenleri asla affetmeyeceklerini kaydetti.
   “Kıbrıs adasını Helenizm’e asla teslim etmeyeceğimizi bütün dünya bilmelidir. Kıbrıs Girit olmayacak 12 adalardan sonra 13. ada olarak Yunan olmayacak” ifadelerini kullanan Töre, “çözüm, barış, Birleşik Kıbrıs masallarıyla halkın aldatılmayacağını” kaydetti.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş sonu gelmeyecek yeni bir müzakere sürecinin başlatılmak istendiğine işaret ederek, “siyasi eşitliğimizi, egemenliğimizi zafiyete düşürecek, garantörlüğü sulandıracak her türlü plana karşı güçlü durmalıyız” dedi.

KKTC Karadeniz Kültür Derneği Genel Başkanı Murat Zeki Civelek, “Bugün özgürce ve bağımsız yaşadığımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde huzur içinde yaşıyor olmamızın mimarı, hiç şüphe yok ki bu vatan uğruna can veren şehitlerimizdir” dedi.
   Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, Kıbrıs Türk halkının özgür, huzurlu, onurlu yaşayabilmek için hayatını feda eden şehit ve gazilerin ortaya koyduğu onurlu mücadele sayesinde bugünlere gelindiğini belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75