banner6

Şehitlere vefa borcu

banner37

Bağlıköy'de restore edilen şehitlik açıldı

Şehitlere vefa borcu
banner90
banner99

Güzelyurt Kaymakamlığı öncülüğünde, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı, Vakıflar İdaresi ve Lefke Belediyesi katkılarıyla yenilenen Bağlıköy Şehitliği ve Camii Avlusu düzenlenen törenle açıldı.

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle başladı.

Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç, şehitler için organize edilmiş olan tören alanının maneviyatının kelimelerle anlatılamayacak kadar büyük olduğuna işaret ederek, toprağımıza sahip çıkmanın ve bizleri bugünlere getiren şehitleri unutmamanın vefa borcu olduğunu söyledi.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da, yapılan çalışmanın birkaç kurumun bir araya gelerek birtakım şeyleri başarabileceğinin güzel bir örneği olduğunu kaydederek, şehitliğin, toplumsal geleceğin devamlılığı ve yeni nesillerin daha iyi şartlarda barış içinde yaşaması için verilen mücadelenin gelecek nesillere taşınması adına büyük önem taşıdığını belirtti.

Bağlıköy Şehitliği Tertip Komitesi Başkanı Taner Kerimoğlu, Bağlıköy halkının 1960’lı yıllarda çok zor şartlarda Rum saldırılarına karşı kahramanca direndiğini anımsatarak, bu direnişte 17 şehit verdiklerini ve şehitler sayesinde bugünlere geldiklerini söyledi.

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Erdoğan Çelebi de, vatanı vatan yapanların sahiplenilmesinin vatanı sahiplenmek demek olduğuna vurgu yaparak, böyle bir eserin milli mücadele haftasında açılması, direnişin anılması ve gelecek nesillere aktarılması adına büyük anlam taşıdığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2016, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104