banner6

Sekan İlseven:  Barış Gücü, UNDP’nin tavsiye kararlarıyla çelişiyor

banner37

Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Komitesi Başkanı Doç. Dr. Serkan İlseven Birleşmiş Milletlerin Taksim Sahası'ndaki girişimini eleştirdi. 

Sekan İlseven:  Barış Gücü, UNDP’nin tavsiye kararlarıyla çelişiyor
banner99

Özel Haber - Taha Can Gürlek

Birleşmiş Milletler’in tarihi Taksim sahasına iş araçları ile girip basamakların olduğu alanı taş ve tel örgülerle kapatması ile ilgili tartışmalar devam ediyor. 

Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Komitesi Başkanı Doç. Dr. Serkan İlseven KIBRIS’a yaptığı açıklamada bölgede uzmanlarla birlikte yarın inceleme yapacaklarını kaydetti. 

"BM surlara çok ciddi zarar veriyor"

İlseven, “Surlara yakın alanlardaki ağaçlar ve rüzgârla uçuşup gelen tohumlar Lefkoşa surlarının arasında kök salıp büyümekte ve bu büyümenin de devam etmesiyle surların geleceğini büyük tehlike altına sokmaktadır. Zaten buralardaki bu vejetasyondan dolayı ciddi bir sorunumuz var. Biz şimdi bu sur üzerinde yeni delikler açarsak, yeni çatlaklar açarsak büyümekte olan ağaçlara zemin hazırlarız çünkü kesici aletlerle yer açıyorlar, direk çakıyorlar. Bu verdikleri zararlar, surlarda nem oranının artmasına sebep oluyor. Böylece zararlı organizmaların üremesine ve artmasına zemin hazırlanıyor. Bu nem çatlaklar boyunca aşınmayı hızlandırmaktadır. Bu çatlarlar arasında oluşan çok az toprağın, sürekli nemli kalmasına neden olmakta ve bu tohumların çimlenmesini tetiklemektedir” dedi.

UNDP’nin tavsiye kararları var” 

İlseven, UNDP’nin surların 3 metre yakınına hiçbir şey dikilmemesi ve sulama yapılmaması yönünde tavsiye kararları olduğunu anımsatarak, BM tarafından yapılan işlemin tehlikesini anlattı:

“Ayrıca surların kendine has bir yapısı var. Suların içinde bir yığma, taş bir blok var. Bu taş bloğunda önünde adeta fayans gibi bir kaplama var. Bu ikisinin arasına suyun ve nemin girecek şekilde zarara uğratırsanız, bu kaplama zamanla çöker. Nitekim geçmişte de birkaç yerde de çöktü. Cumhurbaşkanlığı’nın batı ve doğu kısımları çöktü. Nasıl oluyor da BM tel çakıyor? Kazık çakıyor? Tel örgü getiriyor? Kültür varlıklarını korumanın en önemli malzemesi insandır. Hiçbir doğal afet bilinçsiz insan kadar yok edici olamıyor gördüğünüz gibi. Bu tür bilinçsiz, bilgisiz müdahaleler 16’ncı yüz yıldan beri ayakta olan surları maalesef yok ediyor ve zarar veriyor.” 

Serkan İlseven “UNDP, surların 3 metre yakınına hem hiçbir şey dikmeyeceksiniz hem de sulamayacaksınız diye önce tavsiye kararı verirken, aynı anda da surların üzerine kesici ve delici aletlerle metaller yerleştirmek, çakmak ciddi bir çelişki doğuruyor” diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2023, 18:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104