Sel bu kez Karpaz'ı vurdu

banner37

Ülke genelinde etkili olan sağanak yağışlar Karpaz bölgesinde dün sabahın erken saatlerinde şiddetini daha da artırdı ve bölgede büyük zarara yol açtı

Sel bu kez Karpaz'ı vurdu

Ayşe BULUT

Ülke genelinde etkili olan ve önceki gün Karpaz bölgesinde su baskınlarına neden olan sağanak yağışlar dün sabahın erken saatlerinden itibaren Karpaz bölgesinde şiddetini daha da artırdı ve sele dönüştü.

Karpaz bölgesi, dün sabah saat 02.00’den itibaren sel sularına teslim oldu. Bölgedeki bazı köylerde evleri, ağılları, kümesleri, ekili tarım arazilerini su bastı, köprüler yıkıldı, yollar çöktü. Evlerinde mahsur kalan vatandaşları belediye ve itfaiye ekipleri kurtarırken, çok sayıda kümes hayvanı ile küçükbaş hayvan telef oldu, tarlalardaki ürünler zarar gördü.

Derince Köyü’nde bir evin kiler olarak kullanılan bölümü yıkıldı. Yeşilköy’de Yeşilköy Kooperatif Benzin İstasyonu’nun önünde bulunan yolun bir kısmı yağmurlar nedeniyle çöktü, istasyonun benzin depolarına su girdi.

Evlerini su basan vatandaşların kimi kendi imkanlarıyla, kimi de dün gün boyunca belediye ekiplerinin yardımıyla evlerini temizlemeye çalıştı ama eşyaları kullanılamaz hale geldi.

Yeşilköy’de iki yatalak hastanın da evlerini su bastı. Soğuktan donmak üzere olan bu vatandaşların yardımına itfaiye ve Yenierenköy Sağlık Merkezi ekipleri yetişti.

Boltaşlı’dan denize giden yol sel suları nedeniyle ikiye ayrıldı, kullanılamaz hale geldi.

Yine Gelincik Köyü’nden denize giden yolda da sel suları nedeniyle çökmeler oldu.

Yeşilköy Kooperatif Bankası ile Yeşilköy Kooperatif Zirai İlaç Satış Noktası arasındaki çökme nedeniyle yol trafiğe kapatıldı. Trafik akışı Yeşilköy içinden veriliyor.

Yeşilköy’de 15, Derince’de 8, Boltaşlı’da da 2 evi su bastı. Yeşilköy’de patates tarlaları sular altında kaldı.

Adaçay-Derince yolunda toprak kayması nedeniyle yol bir süre trafiğe kapalı kaldı. Ancak öğle saatlerinde Yenierenköy Belediyesi tarafından temizlenerek trafiğe açıldı.

Evi sular altında kalan vatandaşlar uzun yıllardır ilk kez böylesi bir yağmur gördüklerini kaydederek, evdeki eşyalarının kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

Derince’de evinin bir kısmı yıkılan bir vatandaş da sabah saatlerinde bir gürültü duyduklarını ifade ederek, kiler olarak kullanılan bölümün yıkıldığı esnada o odada 5 aylık bebeğin olmamasının tek sevindikleri nokta olduğunu gözyaşları içerisinde anlattı.

Dün sabah saat 02.00 sıralarında meydana gelen su baskınları ve yolların kapanması nedeniyle Yenierenköy Belediyesi tüm personel ve iş makineleriyle çalışmalara başlarken, Yeşilköy İtfaiyesi de anında seferber olup, vatandaşların yardımına koştu. Günün ilerleyen saatlerinde Karayolları Dairesi de çalışmalara başlarken, Dipkarpaz Belediyesi de komşu belediye olan Yenierenköy Belediyesi’nde çalışmalarda kullanılması için iş makinelerini gönderdi. İskele Sivil Savunma Teşkilatı da bölgede yaşanan olumsuzluklara karşı önlem aldı, kurtarma çalışmalarına başladı.

Bakan Atakan bölgeye gitti

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ve İskele Kaymakamı Mustafa Ürüncüoğlu dün bölgeye giderek, Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak’tan bilgi aldı, çöken yolları ve selden zarar gören yerleri inceledi.

“Mühendislerimiz ve müdürlerimizle birlikte hızla hasarları tespit edip, ne yapılacağını kararlaştıracak ve hızla çalışmalara başlayacağız” diyen Bakan Atakan, ülkedeki altyapıların kurak ülkeye göre tasarlandığını ifade ederek, bunun değişmesi ve yeniden şekillendirilmesi için çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

Bakan Atakan, ada genelinde altyapı çalışmalarının elden geçirilmesi, dere yataklarının temizlenmesi ve menfezlerin köprüye dönüştürülmesi gerektiğini, bunun için de çok kapsamlı bir çalışma yapılması gerektiğini kaydetti.

Yeşilköy Kooperatif Benzin İstasyonu’nun önünde çöken yolda da inceleme yapan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, burada var olan dere yatağının zaman içerisinde doldurularak dere yatağı olmaktan çıkarıldığını tespit ettiklerini belirtti ve “Tabi, siz istediğiniz kadar doldurun, doğa bir şekilde yolunu buluyor ve su akışını sağlıyor. Buraya geniş menfezli bir köprü yapılarak sorun ortadan kaldırılacak” diye konuştu.

Bakan Atakan sözlerine devamla, “birçok yollara taşlar ve kayalar düşmüş. Onların temizliğini de belediye yaptı. Ancak yolların sağında ve solundaki nakliye kanalları kapanıyor veya kapatılıyor. Kişiler tarlasına veya evlerine girebilmek için bu kanalları dolduruyor. Bu konuda kaymakamlıkların ve belediyelerin ilgili dairelerinin bütünlüklü bir çalışma yapması gerekiyor. Bunun ne kadar elzem olduğunu burada bir kere daha yerinde gördük” dedi.

 

“Tesellimiz can kaybı olmaması”

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak da, yağan şiddetli yağmur nedeniyle bölgede çok ciddi bir şekilde zarar meydana geldiğini, ancak tek tesellilerinin can kaybı olmaması olduğunu söyledi.

Yeni yıla sağanak yağışla girdiklerini ve önceki günden başlayan su baskınlarının dün sabahın erken saatlerinde sele döndüğünü ve belediye olarak tüm güçleri ile iki gündür yoğun çaba harcadıklarını vurgulayan Yeşilırmak, “Birçok yolumuz kapandı. Yirmiden fazla vatandaşımızın evini su bastı. Genelde çoğunluk Yeşilköy’de su baskını oldu. Maddi hasarlarımız var. Derince’de bir evimiz yıkıldı. Yeşilköy’de ana yolda bir çökme meydana geldi. Ve trafiğin güvenliği açısından bu yol trafiğe kapatılarak trafik akışı Yeşilköy içerisinden verildi. Öte yandan Adaçay-Derince anayolumuz da toprak kayması nedeniyle kapandı. Ancak belediye saat 02.00’den beri kapanan yolları açmak için çalışma yapmaktadır. Boltaşlı deniz yolu şiddetli gelen su nedeniyle ikiye ayrıldı. Gelincik Köyü’nün de deniz yolunda çökmeler olmuştur. İçişleri Bakanımız Ayşegül Baybars Kadri, selden mağdur olan vatandaşlarımızın maddi hasarları ile ilgili bilgi talep etti. İki vatandaşımızın küçükbaş hayvanları telef oldu. Yeşilköy’de 6 yeni doğmuş kuzu, Ziyamet’te önceki gün yaşanan yağışlardan dolayı 5 hamile koyun, 10 yeni doğmuş kuzu telef oldu. Yaşanan bu sel felaketinde sevindirici olan can kaybının olmaması. Evlerini su basan ve kalacak yerleri olmayan vatandaşlarımızı, İçişleri Bakanlığı’nın da yardımıyla otele yerleştireceğiz. Dipkarpaz Belediyesi de kepçe gönderdi ve bizlere yardımcı oluyor” diyerek, bölgedeki durumu özetledi.

 

“Yolun diğer şeride çökebilir”

İskele Polis Müdür Vekili Ahmet Beşerler de, Karpaz bölgesinde birçok yolda çökmeler olduğunu ancak en büyük sıkıntının Yeşilköy Kooperatif Benzin İstasyonu’nun önünde olduğunu vurguladı. Buradaki anayolun yarısının çöktüğünü, diğer şeridinin altındaki toprağın da su çektiğini ve her an çökebileceğini belirten Beşerler, bu nedenle bu yolun trafiğe kapatıldığını ve fiziki güçlendirmeler yapılıncaya kadar polislerin burada nöbette olacağını söyledi.

Karayolları Dairesi ile yaptıkları temaslar sonucunda bu yolu trafiğe kapattıklarını ve trafik güvenliğini sağlamak için geniş çaplı önlemler aldıklarını yineleyen Beşerler, herhangi bir kaza veya başka bir sıkıntının yaşanmaması için polislerin burada nöbette olacağını ancak, sürücülerin de burayı kullanmama konusunda dikkatli olması gerektiğini vurguladı ve şöyle konuştu:

“Yolun yarısı göçtü, diğer yarısı da toprağı ciddi şekilde su aldığından ve suya doyduğundan her an çökme yapabilir. Üzerinden hele hele ağır tonajlı kamyon veya otobüs geçmesi halinde çökme ihtimali çok daha yüksektir. Trafik akışını köy içerisinden yapacağız, bunun için sürücülerimiz dikkatli ve sakin bir şekilde yavaş yavaş köy içerisini kullansınlar. Köy içerisindeki yol biraz sıkıntılıdır ama en azından bu noktadan daha güvenlidir. Can ve mal güvenliği açısından Yeşilköy içerisinden ulaşımın sağlanmasını uygun gördük. Sürücülerimizden de ricamız sakin sakin trafik işaret ve işaretçilerine, trafik polislerinin uyarılarına uysunlar.”

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER