Sel felaketi 'doğal afet' kapsamına alınsın

banner37

Sel felaketinin kabus yaşattığı dört bölgenin belediye başkanları, hasar tespit çalışmalarının henüz tamamlanmadığını ancak zararın çok büyük olacağını tahmin ediyor. Lapta Belediye Başkanı Aktuğ, Alsancak Belediye Başkanı Ataser, Dikmen Belediye Başkanı Çelebi ve Değirmenlik Belediye Başkanı Karavezirler, hükümetten ortak talepte bulundu:

Sel felaketi 'doğal afet' kapsamına alınsın

Mustafa ÖZYAĞCI

Sağanak yağışların kabusa dönüşerek insanları can evinden vurduğu sel felaketinin yaraları sarılmaya çalışılıyor.

Ülkemizi etkisi altına alan sağanak yağışlar nedeniyle başta Girne ve Lefkoşa bölgelerinde yaşanan sel felaketinde zarar gören yerlerdeki temizlik ve zarar tespit çalışmaları devam ediyor.

Yoğun yağışlar sonrası oluşan selde zarar gören ev, köprü, dere, yol, kümes ve mandıra gibi yerlerle ilgili bakanlıkların ve belediyelerin görevlendirdiği ekipler, hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor.

Sel felaketinde en çok zarar gören bölgelerin başında gelen Girne, Alsancak, Lapta, Dikmen ve Değirmenlik’te, belediyelerin iş makineleriyle ve vatandaşların da kendi çabalarıyla gerçekleştirdiği temizlik çalışmalarıyla, yaralar bir nebze de olsa sarılmaya başlandı.

Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi ve Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler, sel felaketiyle ilgili KIBRIS’a değerlendirmelerde bulundu.

En büyük zararı gören dört bölgenin belediye başkanları, Bakanlar Kurulu’nun en kısa zamanda toplanarak, yaşanan sel felaketini, “doğal afet” kapsamına alarak, vatandaşların zarar-ziyanının ödenmesini istedi.

Bu arada KKTC Kızılay Şubesi ve Vakıflar İdaresi, belediye ve kaymakamlığın tespit ettiği, sel felaketinde zarar gören ailelere, gıda, temizlik, battaniye ve benzeri yardım dağıttı.

Aktuğ: Hasar büyük, bir an önce karar alınmalı

Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, sel felaketinde en çok etkilenen bölgelerin başında Lapta’nın geldiğini belirterek, hasar tespitinin devam ettiğini, çalışmaların önümüzdeki günlerde tamamlanmasının ardından, zarar- ziyanın kamuoyuyla paylaşılacağı bilgisini verdi.

Aktuğ, Bakanlar Kurulu’nun bir an önce toplanıp, sel felaketini “doğal afet” olarak karara bağlayıp, gerekli zarar ve ziyanın ödenmesini sağlamanın öncelikle üzerinde durdukları nokta olduğunu söyledi.

Lapta’da en çok etkilenen bölgenin Başpınar olduğuna dikkat çeken Başkan Aktuğ, bu bölgedeki derelerin insan eliyle engellenmesinden dolayı taşkınlar yaşandığını ve büyük hasar oluştuğunu kaydetti.

Başkan Mustafa Aktuğ, hasar tespitinin henüz tamamlanamamasının, yaşanan yıkıntının büyüklüğünden kaynaklandığını belirtti.

“Ortak bir komisyon kuruldu”

Hasar sonucu onlarca mahallenin yolunun kapandığını, duvarların yıkıldığını, yolların,  derelerin ve köprülerin hasar gördüğünü anlatan Aktuğ, maddi hasar toplamıyla ilgili şu an bir rakam telaffuz etmenin doğru olmadığını ifade etti.

Aktuğ, sel felaketinde bazı kümes ve mandıra hayvanlarının da telef olduğunu anlattı.

Mustafa Aktuğ, ayrıca bölgede başlatılan yardım kampanyalarının suistimale uğramaması için belediye, kaymakamlık ve bölge muhtarlarından oluşan bir komisyon kurulduğunu kaydetti.

Karavezirler: Hasar tespiti tamamlandı, ancak vatandaşın zararı hesaplanıyor

Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler, sel felaketinden önce gerekli tedbirlerin alındığını, felaketin yaşandığı gece de kapanan dere ve köprü ağızlarının temizlenerek, felaketin daha da ciddi boyutlara ulaşılmasını engellediklerini söyledi.

Karavezirler, bölgede hasar tespitlerinin tamamlandığını, sadece hangi vatandaşın ne kadar hasarı olduğunu tespit etmeye çalıştıklarını ifade etti.

Dere, köprü ve benzeri çevre düzenlemelerini, ekim ayından itibaren yapılan kış temizliği hazırlıkları kapsamında yaptıklarını ifade eden Başkan Karavezirler, bu tedbirlerin önceden alınmamış olsaydı, aynı felaketin bölgede daha büyük zararlara neden olacağını vurguladı.

“Bazı kümes ve küçükbaş hayvanlar da telef oldu”

Afetten dolayı bazı kümes ve küçükbaş hayvanın da telef olduğunu anlatan başkan Karavezirler, yoğun yağış nedeniyle bazı mandıraların çatı ve zemininin de hasar gördüğünü bildirdi.

Sel felaketinde yıkılan köprü ya da duvarın bulunmadığına dikkat çeken Karavezirler, ancak bundan sonra olası bir selden etkilenmemek için derelerin genişletilmesinin ve köprülerin temizlenmesinin devam ettiğini kaydetti.

Çelebi: Bölge adeta harabeye döndü

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, bölgede yaşanan felaket sonrası ortaya çıkan hasarın tespiti için ekipler tarafından başlatılan çalışmaların devam ettiğini belirterek, birkaç gün sonra çıkacak raporun çok “ürkütücü” olacağını vurguladı.

Sel felaketinde yolların, köprülerin, derelerin, evlerin ve okulun ciddi anlamda hasar gördüğünü anlatan Başkan Çelebi, bölgenin adeta harabeye döndüğüne işaret etti.

Yüksel Çelebi, kötü tablonun kısa sürede ortadan kaldırılıp hayatın normale döndürülmesi için her türlü çabayı harcadıklarını kaydetti.

Ataser: Hasar tespiti devam ediyor

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, sel felaketinde meydana gelen hasarın tespiti için çalışmaların devam ettiğini ifade ederek, hasarın büyük olmasından dolayı çalışmaların henüz tamamlanmadığını söyledi.

Hasar tespitinin birkaç güne kadar biteceğinin altını çizen Başkan Ataser, sel felaketinde, bölgedeki bazı köprü ve yollarda çökmelerin olduğunu, bahçe duvarların yıkıldığını belirtti.

Bölgede hasar tespitinin henüz tamamlanmaması nedeniyle vatandaşın zarar- ziyanının hesaplanamadığını anlatan Başkan Fırat Ataser,  ancak bölgenin çok ciddi şekilde zarar görmesinden dolayı işin titizlikle yürütüldüğünü söyledi.

“Hükümet ‘Doğal afet’ ilan etmeli”

Vatandaşın zarar ve ziyanıyla ilgili Başbakanlığın kaymakamlık üzerinde bir komisyon oluşturduğunu ifade eden Ataser, vatandaşın zararının doğru hesaplanması için ciddi bir çalışmanın yapıldığını belirtti.

Sel felaketinin topluma bir ders verdiğini anımsatan Fırat Ataser, bunun için geçmişi sorgulamak yerine, bundan sonra aynı şeylerin yaşanmaması için bir takım önlemlerin acilen alınması gerektiğini bildirdi.

Ataser, hükümetin, yaşanan sel felaketini “doğal afet” kapsamında değerlendirerek, vatandaşın zararını, kısa sürede karşılaması gerektiğini kaydetti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2018, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER