Sel geldi, 4 can gitti

banner37

Ciklos bölgesinde sel sularına kapılarak uçuruma yuvarlanan araçta bulunan 21 yaşındaki Tolga Bekçi, 23 yaşındaki Ahmet Kılıç, 18 yaşındaki Gaye Soyutok ve 18 yaşındaki Günay Kandaz hayatını kaybetti

Sel geldi, 4 can gitti

Ahmet VAMIK

   Ülkemizi etkisi altına alan kötü hava şartları 4 cana mal oldu. Geçtiğimiz akşam Girne-Lefkoşa anayolunda yaşanan yoğun yağış sonrası, Ciklos bölgesi mevkiinde anayol üzerinde yükselen yağmur sularına kapılan bir araç yolun dışına çıkarak uçuruma yuvarlandı.
   PGM Özel Hareket Müdürlüğü ekipleri, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Cürümleri Önleme Şubesi, Adli Şube ekipleri, Girne İtfaiye Şubesi ekipleri, Girne Belediyesi ekipleri ve Güvenlik Kuvvetleri’ne bağlı Özel Görev Kuvveti ekipleri ile Havacılık Birlik Komutanlığı ekipleri, dün gün boyunca karadan ve havadan arama kurtarma faaliyetlerini sürdürdü.
   Uçuruma yuvarlanan araçta bulunan ve sel sularına kapılarak kaybolan 4 kişiden 3’ünün cesedine ulaşılırken, 1 kişi ise halen bulunamadı.
   Ciklos bölgesinde uçuruma yuvarlanan araçta bulunan 21 yaşındaki Tolga Bekçi, 23 yaşındaki Ahmet Kılıç, 18 yaşındaki Gaye Soyutok ve 18 yaşındaki Günay Kandaz hayatını kaybetti.
   Uçuruma yuvarlanan araç parçalara ayrıldı. Doğanköy Göledi içerisinde çamura saplanan aracın bir bölümü dalgıçlar yardımıyla dışarıya çıkarılırken, tüm çabalara rağmen ekipler 18 yaşındaki Günay Kandaz’ın cansız bedenine ulaşılamadı.
   Dün saat 15.00 sıralarında aşırı yağışın yeniden başlaması nedeniyle sona eren arama çalışmalarının bugün yeniden devam edeceği açıklandı.
   KIBRIS’ın yetkililerden elde ettiği bilgilere göre, Doğanköy Göledi üzerindeki bent içerisinde biriken suyun pompalar yardımıyla tahliye edilerek arama çalışmalarının sürdürüleceği belirtildi.

Dikmen’e ateş düştü

   Öte yandan feci olayda hayatını kaybeden Gaye Soyutok ile Günay Kandaz’ın ölümü Dikmen bölgesini yasa boğdu.
   Dikmen’de yaşamlarını sürdüren Gaye Soyutok ile Günay Kandaz’ın yeğen oldukları öğrenildi. Üzücü olayda hayatını kaybeden Tolga Bekçi ile Günay Kandaz’ın ise nişanlı oldukları belirtildi.
   Tolga Bekçi’nin cenazesinin bugün Değirmenlik Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Değirmenlik Mezarlığı’na defnedileceği öğrenildi.

Önce cesetler, ardından araba bulundu

   Girne istikametinden Lefkoşa istikametine doğru geçtiğimiz akşam saat 23.00 sıralarında seyir halinde olan lacivert renkli Toyota Starlet model araç Ciklos bölgesi yakınlarında yoğun yağış nedeniyle meydana gelen sel sularına kapıldı.

   Yoldan çıkarak uçuruma yuvarlanan araç parçalanarak tanınmaz hale gelirken, araç içerisinde bulunan 4 kişiyse feci şekilde hayatını kaybetti.
   İhbar üzerine olay yerine giderek gece geç saatlere kadar zor şartlar altında arama kurtarma çalışması yürüten ekipler bir sonuca ulaşamadı.
   Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte arama kurtarma faaliyetlerine devam eden ekipler dün saat 07.30 sıralarında Ciklos bölgesi yakınlarında dere yatağı içerisinde 21 yaşındaki Tolga Bekçi’nin cesedine ulaştı.
   Hava desteğiyle birlikte geniş çaplı bir alanda sürdürülen arama çalışmaları neticesinde, saat 10.00 sıralarında, Doğanköy Göledi yakınlarında 23 yaşındaki Ahmet Kılıç ve 18 yaşındaki Gaye Soyutok’un cesedine ulaşıldı.
   Sel sularına kapılarak kaybolan araba ve 18 yaşındaki Günay Kandaz’ın cansız bedeninin Doğanköy Göledi üzerinde bulunan yaklaşık 8 metre derinliğindeki bent içerisinde biriken çamurun dibine çökmüş olabileceğinden şüphelenen ekipler arama çalışmalarını bu bölgede yoğunlaştırdı.
   Özel Harekat Müdürlüğü’nde görevli 3 dalgıç, bent içerisinde biriken çamurlu suda gerçekleştirdikleri arama neticesinde saat 14.00 sıralarında kayıp aracın kalıntılarına ulaştı.
   Bent içerisindeki çamura saplanmış halde bulunan parçalanmış aracın bir kısmı, dozer yardımıyla dışarıya çıkarılabildi.
   Saat 15.00 sıralarında yoğun yağışın yeniden başlamasıyla birlikte ekipler arama çalışmalarını sonlandırdı.

Akıncı: Sel felaketi ve can kayıpları hepimizi üzüntüye boğdu

 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ülkenin karşı karşıya kaldığı sel felaketi ve dört gencin sel sularına kapılarak üçünün can vermesi, birinin kaybolmasından derin üzüntü duyduklarını söyleyerek, bu acının yaralarını sardıktan hemen sonra ülkece konuya eğilmek ve gerekli çalışmalara başlamanın ertelenemez bir görev olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, ülkede yaşanan sel felaketi nedeniyle yayımladığı mesajda, halkın sel felaketi çalışmalarına mümkün olan her türlü katkıyı vereceğinden ve sorun yaşanan yerlerle dayanışma içinde olacağından hiçbir kuşkusu olmadığını vurguladı. Akıncı, şöyle dedi:

“Ülkemizin karşı karşıya kaldığı sel felaketi ve dört gencimizin sel sularına kapılarak üçünün can vermesi, birinin kaybolması hepimizi derin bir üzüntüye boğmuştur.

Kötü hava koşullarının neden olduğu su baskınları çok sayıda yurttaşımızın mağduriyet yaşamasına yol açmıştır. Devletimizin tüm birimleri yaraları hızla şekilde sarmaya gayret etmektedir. Halkımızın da bu çalışmalara mümkün olan her türlü katkıyı vereceğinden ve sorun yaşanan yerlerle dayanışma içinde olacağından hiçbir kuşkum yoktur. Yaşanan felaketin en acı boyutu elbette can kaybı yaşanmış olması ve genç fidanlarımızı aramızdan almasıdır. Hayatlarını kaybeden gençlere rahmet, acılı ailelerine ve tüm yurttaşlarımıza sabır ve metanet dilerim.”

Başbakan, bazı bakanlarla olay yerinde


   Başbakan Tufan Erhürman, ülkede etkili olan yağışların yol açtığı felakete işaret ederek “Son derece üzücü olaylarla karşı karşıyayız” dedi.

Başbakan Tufan Erhürman’a Ciklos bölgesindeki incelemeleri sırasında Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu ve diğer yetkililer eşlik etti.

Erhürman, arama kurtarma çalışmalarının sürdürüldüğü bölgede yaptığı açıklamada, yaşanan felakette mal kaybı yanında can kaybı da yaşandığını ifade ederek, “Ne yazık ki 3 kişiyi kaybettik, bir kişi de aranıyor” dedi.

Başbakan Erhürman özetle şöyle konuştu:

“Polis Genel Müdürlüğü Özel Kuvvetler, Girne Belediyesi, tüm ilgili birimler çalışıyor. 4 kişi olduğu bilgisi var, 3 kişi bulundu, bir kişi de yoğun şekilde aranıyor.”

Meteoroloji ile görüştüklerini ve gerekli önlem açıklamasının yapılacağını kaydeden Erhürman, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelere ve tüm halka sabır diledi.

Erhürman, Başbakanlık’a bağlı bütün kuruluşların çalışmalarını sürdüreceğini, önlemlerin alınacağını aktardı.
   Hataların nerelerde yapıldığı üzerine tartışılacağını da kaydeden Erhürman, önceliğin icraat olduğunu vurguladı ve hayatını kaybedenler adına çok üzgün olduğunu söyledi.

Üzücü bir olayla karşı karşıya olunduğuna dikkat çeken Başbakan Erhürman, çalışmaların devam ettiği bu dönemde, ciddi yağış uyarısı bulunduğunu hatırlattı ve yurttaşlara, polis ve diğer birimlerin açıklamalarına uymaları çağrısı yaptı.”Devlet adına kim görevliyse, uyarılarına muhakkak uysunlar” diyen Erhürman, resmi açıklamaların takip edilmesini de istedi.

Tufan Erhürman, kapatılan yollara girilmemesini ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi’nin açıklamalarının da takip edilmesini istedi.

Başbakan Erhürman, basın mensuplarının da felaket haberlerinde etik çerçeveye uyması çağrısında bulundu.

Aileler zor anlar yaşadı

   Acılı haberi alan 4 gencin yakınları Lefkoşa Devlet Hastanesi morguna akın etti. Evlatlarının cansız bedeniyle karşılaşan ve cesetlerin kimliklerini teşhis etmek zorunda kalan aileler hastane avlusunda fenalaştı. KIBRIS Gazetesi’ne konuşan bazı aile yakınlarıysa adeta öfke kustu.
   Ahmet Kılıç’ın yakınlarından Ayşe Serbest, “Bir yağmurda insanlar ölüyor. Birileri ölünce mi tedbir alınacak? Ciğerimiz yanıyor” derken, yengesi Fatma Aksöz de, Ahmet’in annesinin o çok küçükken hayatını kaybettiğini belirterek “sonu böyle mi olacaktı?” diyerek gözyaşı döktü.

Gaye Soyutok ve Günay Kandaz’ın dedesi olan Sedat Yavru da iki torununu birden kaybetmenin acısıyla yanıp kavruldu. Yavru, “Sele kapılıp ölsek bile, elimizden tutan yok” diyerek gözyaşı döktü.

Soyutok ve Kandaz’ın yakınlarından Doğan Dağgül, yaşadıkları felaketin sorumlularının gelmiş geçmiş bütün hükümetler olduğunu dile getirerek “Yola bariyer yapmak bu kadar mı zor? İnsanlar ölünce mi tedbir alınacak? Bu halk eğer gerçekten duyarlıysa, hükümeti veya en azından Ulaştırma Bakanı’nı bugün istifa ettirir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 08:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER