banner6

Selami Açan'ın FETÖ'yle hiçbir bağlantısı yoktur

banner37

Din Hizmetleri Müşaviri Selami Açan’ın Din Sitesi Camii görevlisi Hicabi Duran'ın darbe gecesi Sela okumasına izin vermediği iddialarının asılsız olduğu bildirildi. Açan’ın avukatı, iftiralarla kimsenin bir yere varamayacağını söyledi.

Selami Açan'ın FETÖ'yle hiçbir bağlantısı yoktur
banner99

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı KKTC Din Hizmetleri Müşaviri Selami Açan’ın Din Sitesi Camii görevlisi Hicabi Duran'a soruşturma açtırdığı ve 15 Temmuz darbe gecesi Sela okumasını engellediği haberlerinin asılsız olduğu bildirildi.

Bazı internet sitelerinde yayımlanan haberle ilgili Açan’ın avukatı Salih Açan açıklama yaptı.

Avukat açıklamasında, müvekkilinin 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi Kıbrıs’ta Selâ okunmasına asla karşı çıkmadığını, buna engel olmadığını; tam aksine Selâ okunmasını tasviple okunması talimatı verdiğini belirtti.

Söz konusu haberde, Açan’ın yalan ve iftira isnatlarla FETÖ’cü gösterildiği, kamuoyu nezdinde “hain” ilan edilmeye çalışıldığı ve kamu görevlisi olarak hedef gösterildiği ifade edilen açıklamada, suçlamalar kınandı, reddedildi.

Açıklama, bir sitede 10 Ağustos 2017 tarihinde “İmama, Sela’yı niye okudun? Soruşturması” başlıklı yazıyla ilgili yapıldı.

Selami Açan’ın avukatı tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Haberin başlığı ve ara başlıkları gerçeğe aykırı olduğu gibi haber içeriği de tamamen gerçeğe aykırı, yalan ve iftira niteliğindedir. Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı KKTC Din Hizmetleri Müşaviri olan müvekkilim Selami Açan, bu haberdeki yalan ve iftira isnatlarla FETÖ’cü gösterilmiş, kamuoyu nezdinde “hain” ilan edilmeye çalışılmış ve bu suretle bir kamu görevlisi olarak hedef gösterilmiştir.

Müvekkilim, hayatının hiçbir döneminde asla FETÖ’cü olmamış, bu örgütün hiçbir zaman doğrudan veya dolaylı olarak destekçisi olmamıştır. Hem İlahiyat Fakültesi ve hem de Hukuk Fakültesi mezunu olarak DİB bünyesinde imam, vaiz, müftü, hukuk müşaviri, daire başkanı ve yurt dışı din hizmetleri müşaviri olarak 1991 yılından bu yana görev yapan müvekkilim, bu güne kadar hiçbir kişi, kurum veya örgütün iltiması veya adamı olmaksızın sadece kendi samimiyeti, dürüstlüğü, çalışkanlığı ve alın teri ile bu görevleri bihakkın ifa etmiştir. Böylesi bir insanı, hiç kimsenin çamur atarak karalamaya çalışmasına Allah (CC) da asla razı olmayacaktır.

Haberde Selami Açan’a izafe edilen tüm ifadeler gerçek dışı ve yalandır. Müvekkilim, 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi Kıbrıs’ta Sela okunmasına asla karşı çıkmamış, buna engel olmamış; tam aksine Selâ okunmasını tasviple okunması talimatını vermiştir.

Haberde ismi geçen ve mağduriyet kılıfına bürünen kişiler, 15 Temmuz gecesi müvekkilimle şahsen veya telefonla herhangi bir görüşme dahi yapmamışlardır. Ancak bu kişiler, kendi ülkesel (KKTC) yetkileriyle Selâ okunmasının önünde hiçbir engelleri bulunmadığını ve kendilerini kimsenin engellemesinin mümkün olmadığını bildikleri halde, müşavirlik görevlisi Yusuf Dağ’ın Selâ okuma konusunda müşaviri ile yaptığı ve Selâ okunması talimatını aldığı telefon görüşmesini kötü niyetle ters yüz ederek “müvekkilimin Selâ okunmasına engel olduğu” şeklinde insafsız ve çirkin bir iftiraya dönüştürmüşler ve 11.08.2016 günü BİMER üzerinden müvekkilimi şikâyet etmişlerdir. Bunun üzerine DİB olayı tahkik için müfettiş görevlendirmiş ve müfettiş Kıbrıs’a gelerek olayda adı geçen ve KKTC Din İşleri Başkanlığına bağlı personel olan Fahrettin Öğdü’yü müşteki sıfatıyla ve Hicabi Duran’ı iddianın tanığı sıfatıyla dinlemiştir. Bundan başka aynı gece olayın şahidi olan ve Din Hizmetleri Müşavirliği personeli olarak görev yapan Yusuf Dağ ve Muhterem Çalık’ın da müfettiş tarafından ifadeleri alınmıştır. Şikâyet edilen ve hakkında tahkikat açılan müvekkilim Selami Açan da hakkındaki iddialarla ilgili olarak yazılı cevaplarını sunmuştur. Müfettiş, yapmış olduğu incelemeler sonucunda 21.11.2016 tarih ve 19600338.1158-663.05-38 sayılı raporunu sunmuş olup, bu raporda Selami Açan hakkındaki iddiaların sübuta ermediği yani yalan olduğu sonuç ve kanaatine yer verilmiştir”.
 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2017, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104