Selkar’ın 9 yıl hapis cezası onandı

banner37

Lefkoşa’da Opel Plaza, King Autos ve Özmerhan Finans ofisinin eş zamanlı kundaklanmasıyla ilgili olarak yargılanıp 9 yıl hapis cezası alan Mahmut Selkar’ın “mahkumiyet” ve “cezaya” karşı istinaf talebi reddedildi

Selkar’ın 9 yıl hapis cezası onandı
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa’da milyonlarca liralık zarara neden olan Opel Plaza, King Autos ve Özmerhan Finans ofisinin kundaklanması ile ilgili olarak yargılanıp, 9 yıl hapis cezası alan Mahmut Selkar’ın “mahkumiyet” ve “cezaya” karşı istinaf talebi reddedildi. Selkar’ın 9 yıl hapis cezası kararı onandı.  

   Yargıtay Ceza olarak oturum yapan Gülden Çiftçioğlu’nun başkanlığında, Bertan Özerdağ ve Beril Çağdal’dan oluşan Yüksek Mahkeme heyetinin huzurundaki davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Atilla Enver Etkin ve avukat Buse Asena hazır bulundu.

   Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Mahmut Selkar, “Kundaklama”, “Binadaki Eşyaları Ateşe Verme”, “Kasti Hasar”, “Mülke Tecavüz” ve “Ağır Bir Suç İşlemek İçin Binaya Girme” suçlarından mahkum edilip, 9 yıl hapis cezası almıştı.

“Alt mahkeme hata yapmadı”

   Kararı okuyan Gülden Çiftçioğlu, alt mahkemenin mahkumiyet konusunda da, takdir edilen ceza konusunda da hata yapmadığına karar verdiklerini açıkladı.

   Çiftçioğlu, kundaklama suçlarının toplumda bireylerin can ve mal güvenliği konusunda huzursuzluk yarattığının aşikar olduğuna değindi.

Olay nasıl olmuştu?

   Başkent Lefkoşa’da 19 Şubat 2016 tarihinde eş zamanlı olarak iki oto galeri ve bir işyeri kundaklanmıştı.

   İlk kundaklama olayı saat 00.35’te Lefkoşa’da faaliyet gösteren Halil Kahraman’a ait “King Autos” isimli iş yerinde yaşanmıştı.

   Kundakçılar, iş yerine ait antrepo içerisinde yan yana park halinde bulunan araçlar üzerine henüz tespit edilemeyen bir yanıcı maddeyi döküp ateşe vermişti.

   “King Autos”ta 6 adet BMW tamamen, 1 adet Lamborghini, 1 adet Nissan Juke ve 1 adet Mercedes SL 400 kısmen yanmıştı.

   Kundaklanan işyerleri arasında en büyük zarar bu işyerinde meydana gelmişti. “King Autos”ta 450 bin-500 bin sterlin (yaklaşık 2 milyon 145 bin TL) zarar meydana gelmişti.

   İkinci ve üçüncü kundaklama olayları ise aynı tarihte saat 00.50’de meydana gelmişti.

   Lefkoşa’da Atatürk Caddesi üzerinde faaliyet gösteren “Özmerhan Finans” isimli iş yerinin kapısı kimliği meçhul şahıs veya şahıslar tarafından ateşe verilerek, yakılmıştı.

   Aynı sıralarda Lefkoşa’da faaliyet gösteren “Opel Plaza” isimli iş yerinde de aynı şekilde meçhul şahıs veya şahıslar tarafından antrepo içerisinde park halinde bulunan araçlar üzerine henüz tespit edilemeyen yanıcı madde dökülüp ateşe verilmişti. Çıkan yangın neticesinde muhtelif markalardaki 8 adet araç tamamen 6 araç ise kısmen yanmıştı.

   Adem Bağlars’la birlikte yakalanıp aynı suçlardan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Mahmut Selkar ve Evren Baysal 9 yıl, Eren Baysal ve Ozan Ögeyik 8 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75