Sendikalar hükümetin önerisini reddetti

banner37

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, 2017 Mali Yılı’na yönelik protokol görüşmelerine katılan sendikalara “Gelin hep birlikte elimizi taşın altına koyalım” diyerek 2017’de yıl maaş artışı yapılmaması, yolların tamiri amacıyla kullanılmak üzere de 3 bin TL ve üzerindeki maaşlardan bir yıl boyunca yüzde 3 kesinti yapılması önerisi sundu.

Sendikalar hükümetin önerisini reddetti
banner90
banner8

Denktaş, “Kamuya ödediğimiz rakam, alt yapı yatırımı yapmamıza fırsat tanımıyor” dedi. Sendikalar, hükümetin teklifini daha sonra yaptıkları açıklamayla reddetti. Türkiye’yle iş ilişkilerindeki paralelliğe işaret eden Serdar Denktaş, bu yüzden kış saati uygulamasına geçilmesinin mümkün olmadığını ve hükümetin saatlerle ilgili kararının değişmeyeceğini söyledi.

Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı basın bürosunun açıklamasına göre, 14 Ekim’de ilki yapılan kamuda yetkili sendikalarla 2017 mali yılına yönelik protokol görüşmelerine dün devam edildi.

Dünkü görüşmede protokol masasına Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) Başkanı Sıla Usar İncirli, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan, Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMU-SEN) Genel Sekreteri Özgür Kıdrışlıoğlu, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Genel Sekreteri Vedat Tek, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil ile Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Ali Özgöçmen katıldı.

Toplantılarda Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’a, Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutçu, Bütçe Dairesi Müdürü Cengiz Çoli ile Bakanlık Koordinatörü Çelebi Ilık eşlik etti.

Protokol görüşmelerinde, Girne dağ yolunda meydana gelen trafik kazası, mesai saatleri ile saatlerin geri çekilmesi konuları geniş yer tuttu.

Protokol görüşmeleriyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken, toplantının başında mesai saatleri, saatlerin geri alınması ve Girne dağ yolunda meydana gelen ve ülkede büyük infiale neden olan trafik kazası ile ilgili konuşmalar yer aldı.

“Maaşlardan yüzde 3 kesintiyle yol yapalım”

Denktaş sendikacılarla toplantıda “Kamuya ödediğimiz rakam alt yapı yapmamıza fırsat tanımıyor. Gelin hep birlikte elimizi taşın altına koyalım. Bu yıl artış yapmayalım, Mercedesleri de almayalım. 1 yıllığına 3 bin TL’nin üstünde maaşı olanlardan yüzde 3’de kesinti yapalım. Bu rakamlarla tüm yollarımızı onaralım” ifadelerini kullandı.

Sendikalar öneriyi yazılı istedi

banner134
Yılların ihmalinin söz konusu ve gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin sorumlu olduğuna dikkati çeken Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, anlık tedbirlerle bir yere varılamayacağını, kesin çözüm içinse ödenek ayrılması gerekliliğine vurgu yaptı.

Sendikalar aracılığıyla aslında tüm paydaşlara çağrıda bulunan Denktaş,“Kamuya ödediğimiz rakamlar, bizim alt yapı yapmamıza fırsat tanımıyor. Ben derim ki, gelin hep beraber elimizi taşın altına koyalım. Bu yıl artış yapmayalım, 3 binin üzerindeki maaşlardan yüzde 3 kesinti yapalım, Mercedeslerin parasını da yollarımız için harcayalım ve tüm yollarımızı onaralım. Tüm otobüs durakları üstü kapalı olsun, pırıl pırıl bir ülke yaratalım” dedi.

Bakanlık açıklamasında, “sendikacıların bu fikri gerçek dışı bulsa da, bazıları Denktaş’ın bu talebini yazılı olarak yapmasını, tüm bakanlara imzalattıktan sonra kendilerine göndermesini, kendilerinin de gereğini yapacağını söylediği” belirtildi.

Saatler konusunda fikir birliğine varılamadı

Kış saatine geçilip geçilmemesi konusunda Denktaş ve sendikaların fikir birliğine varamadığı kaydedildi.

Denktaş, tüm iş ilişkisinin Türkiye ile paralel olduğunu, kararın da bu yüzden verildiğini ve değişmeyeceğini söyledi.

Saatlerin geri çekilmesi noktasında hükümetin tutumunu merak eden sendika temsilcilerine, hükümetin bu konuda geri adım atmayacağını gerekçeleri ile ortaya koyduğu belirtilen Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, “Saatleri çekmeyeceğimizi zaten söyledik ama mesai saatlerini düzenleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Denktaş “Böylelikle belki özel sektör de kendi çalışma saati ve sistemini değiştirecektir. Yarın çözüm olursa o zaman zaten bu dediğiniz olacak. Ancak şu anda tüm iş ilişkimiz ve her şeyimiz Türkiye ile paralel. Dolayısıyla böyle bir kararı o nedenle verdik. Bu değişmeyecek” diye konuştu.

Sendika temsilcilerinin Başbakan Yardımcısı Denktaş’a, bu tutumu kabul etmeyeceklerinin bilinmesini isteyerek; “Mesajı aldık, biz de gereken neyse onu yapacağız” dediği açıklamaya göre, Denktaş ise cevaben, “Siz gereğini yapacaksınız. Bizde gereğini yapmak zorundayız” dedi.

Denktaş ile sendikacıların protokol görüşmeleri toplantısının yaklaşık 4 saat sürdüğü belirtildi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75