Sendikalarla hükümet anlaştı

banner37

Sendikalarla hükümet, devlet dairelerinde mesainin başlama saati ve okullarda derslerin başlama ile bitiş saatleri konusunda mutabakata vardı.

Sendikalarla hükümet anlaştı
banner99

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, sendikalarla hafta sonu süresince müzakereler gerçekleştirdiklerini belirterek, varılan geçici mutabakatı açıkladı.

Geçici mutabakat, öğretmen sendikaları için 1 Şubat’a, kamuda örgütlü olan sendikalar için 16 Şubat’a kadar geçerli olacak.

Mutabakat şöyle:

İlkokullarda dersler 08.15’te başlayacak ve 12.55’te tamamlanacak. Nöbetçi öğretmenler ise, 07.45’te görevde olacak. Dersler, 40 dakika olacak.

Ortaokul ve liselerde ise dersler 08.30’da başlayıp 13.05’te sona erecek. Dersler, 35 dakika olacak.

Kamuda, sabah saat 8.30-15.30 saatleri arasında mesai yapılacak. Perşembe günleri ise mesai saatleri, 08.30- 13.00, 14.00- 18.00 olarak devam edecek.

Sendikalar mücadelelerine devam edecek

Diğer yandan Kıbrıs Türk Öğretmen Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmen Sendikası'nın (KTOEÖS), saatlerin geri alınana ve geçtiğimiz haftalarda 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazanın sorumlusu olarak görülen bakanlar istifa edene kadar eylemlerine devam edeceklerini bildirdi. 

Ancak söz konusu sendikalar, devlet dairelerindeki çalışma saatlerine düzenleme getirilirken özel sektörün bunun dışında tutulmasının, sorunun tam olarak giderilemeyeceğinin göstergesi olduğu ifade ediyor. Bunun dışında özellikle orta eğitimde uzun yolculuklar sonucu okula varan öğrencilerin durumunun da ne olacağı henüz beli değil. Otobüslerle ilgili herhangi bir düzenleme olmadığı için ve özel şirket çalışanlarıyla birlikte işçileri de taşıdığı için, bu otobüsleri kullanan öğrencilerin karanlık ve soğuğun içinde okulun başlamasını bekleme durumu ortadan kaldırılmıyor.

Esas konu kış saatine geçiş

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, varılan mutabakatın eğitimdeki kaosun sona ermesi için yapıldığını ancak kış saati uygulamasına geçiş ve kaza nedeniyle ihmalkarlığı bulunan bakanların istifasını talep etmeye devam edeceklerini ve bu taleplerini değişik eylemlerle dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

Gökçebel, "Esas olan kış saati uygulamasına geçiş, yol güvenliği, ülkede oluşan diğer altyapı sorunları, yollar ve trafikteki güvencesiz ortam. Özellikle taşımacılığın güvensizliği ile ilgili mücadelemiz sürecek. Diğer konu hesap verme, sorumlu gördüğümüz bakanların istifasını talep etmeye devam edeceğiz. Meclis'e güvensizlik önergesi verildi, soruşturma açılması istendi. Farklı yöntemlerle mücadelemiz devam edecek" dedi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de kış saatine geçilmedikten sonra yapılan düzenlemelerin tümünün geçici olduğunu söyledi. Elcil, esas taleplerinin kış saati uygulamasına geçilmesi ve son kazada sorumlu olan üç bakanın istifası olduğunu ifade etti. Elcil, bunlara ek olarak trafik güvenliği ve öğrenci taşımacılığıyla ilgili konuların üzerine gideceklerinin altını çizdi.  

banner134
Orta eğitimde uzun mesafeden gelen örencilerin durumuyla ilgili Eğitim Bakanlığı'nı uyaran Elcil, bu konuda önlem alınması gerektiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2016, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75