banner6

Şenlik Şölen havasında geçti

banner37

Şenlik Şölen havasında geçti
banner150 banner151 banner143

Mormenekşe’ de hem kültürün yaşatılması hem de ev ekonomisine katkı sağlanması amacıyla Mormenekşe 1.Kültür, Sanat ve Üretici Şöleni düzenlendi.

Etkinlikte standlar kurularak Kıbrıs kültürünün yansıtıldığı çeşitli ürünlerin satışı gerçekleştirildi, enginarla yapılmış yemeklerin ikramı yapıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte daha sonra gün nedeniyle konuşmalara yer verildi. Mormenekşe Çağdaş Kadınlar Derneği Başkanı Hayriye Toktay etkinliğin amacının, kadın emeği sayesinde aile ekonmisine katkı sağlamak ve kültürün geleceğe taşınmasına imkan tanımak olduğunu belirtti. Yeniboğaziçi Çocuk Belediyesi Başkanı Sevilay Öztemiz de esas şenliğin, Yeniboğaziçi Belediyesinin refaha kavuştuğu gün yaşanacağına vurgu yaparak, herkese aydınlık bir gelecek diledi.

Mormenekşe Muhtarı Saim Aytürk de, Mormenekşe’nin ayakta kalması için her türlü desteğe hazır olduklarını kaydetti. Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Dairesi Başkanı Mehmet Ünal da, dört kuşaktan bu yana ipek iplik üretimi yaptıklarını, Bursa da şu an çeşitli projeleri hayata geçirdiklerini ve buraya da aynı projeleri taşıma arzusunda olduklarını belirtip, kültürleri yaşatmanın önemli olduğunu ifade etti.

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar ise bölgenin festivaller beldesi olduğunu hatırlatarak bu sayede aile ekonomisine destek sağlandığını belirtti.

Başbakan Faiz Sucuoğlu da etkinliğe katılarak yaptığı konuşmada, pandemi ve Rusya savaşının tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de olumsuz etkilediğini anımsatarak, dünya ekonomisinin gördüğü zarar karşısında tüm dünya insanının bu yönde büyük mücadele verdiğini ifade etti.

Sucuoğlu gelecek için sabırla mücadele edilmesinin önemine dikkati çekerek, temel gıda maddesi dahil olmak üzere bir çok noktada sıkıntı yaşandığını, bunun da aşılacağına olan inancını dile getirdi ve bu tür etkinliklerin ticari kazanç sağlanması adına önemli olduğunu belirtti.

Günün ilerleyen saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mormenekşe’de düzenlenen 1. Kültür Sanat ve Üretici Şöleni’ne katıldı.

Şölende halkla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Tatar, esnaftan alışveriş yaparak halkla sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Tatar’a büyük ilgi gösteren yurttaşlar, Cumhurbaşkanı ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Şölende sahne alan Grup Otantik ise seslendirdiği Kıbrıs şarkılarıyla ayrı bir renk kattı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110