Sera yıkıldı, zeytinler döküldü

banner37

Güzelyurt bölgesinde önceki gün etkili olan sağanak yağış ve hortum yine üreticiyi vurdu

Sera yıkıldı, zeytinler döküldü
banner87

Güren TİLKİ

Güzelyurt’ta önceki gün etkili olan sağanak yağış ve hortum yine üreticileri zarara uğrattı.

Zümrütköy’de taze fasülye serası bulunan Tayfun Toyer’in zararı 25 bin TL’yi buldu. Serası yıkılan ve içerisindeki taze fasülye ürünü zarar gören üretici Toyer, geçimini sağladığı bu işin zararını nasıl karşılayacağını düşünüyor.

Öte yandan aynı bölgede üreticilik yapan Mehmet Savant’ın da mağduriyeti büyük. Şiddetli yağış nedeniyle dört dönüm içerisindeki 100 zeytin, 22 ceviz ve 5 incir ağacının meyveleri hep yere döküldü.

İki üretici de, devletin zararlarını karşılamasını istiyor.

 

Toyer: 25 bin TL’lik zararım var

Zümrütköy’de üreticilik yapan Tayfun Toyer, geçtiğimiz yıl kendi imkanlarıyla 600 metrekarelik seraya taze fasülye ektiğini söyledi.

Gözü gibi baktığı ve geçimini taze fasülye üretiminden kazandığını ifade eden Toyer, önceki gün etkili olan hortum nedeniyle serasının yıkıldığını, şiddetli yağışın da ürünlerini zarara uğrattığını belirtti.

Toyer, 25 bin TL’lik zararı olduğunu ifade ederek mağduriyetini Tarım Dairesi’ne bildirdiğini, onların da kendisine Güzelyurt Kaymakamlığı’na dilekçe yapması gerektiğini söylediğini kaydetti.

Zeytinler, incirler, cevizler mahvoldu

Zümrütköy’deki diğer üretici Mehmet Savant’ın da zararı çok fazla.

Dolu yağışı Savant’ın 4 dönüm içerisindeki 100 zeytin ağacı, 22 ceviz ağacı ve 5 incir ağacının meyvelerinin zarar gördüğünü söyledi.

 

En fazla yağış Zümrütköy’e düştü
 

KKTC’de salı sabah 08.00 ile dün sabah 08.00 saatleri arasında en fazla yağmur metrekareye 60 kg ile Zümrütköy’de kaydedildi.
Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, 24 saatlik sürede gerçekleşen yağışların yörelere göre dağılımı şöyle:
“Zümrütköy 60 kg/m², Bostancı 50 kg/m², Gaziveren 37 kg/m², Beylerbeyi 26 kg/m², Esentepe 22 kg/m², Güzelyurt, Lefke 18 kg/m², Kalkanlı 14 kg/m², Gemikonağı, Yeşilırmak 10 kg/m², Taşpınar, Girne 6 kg/m², Alevkaya 4 kg/m², Taşkent 3 kg/m², Serdarlı, Doğancı 2 kg/m²”
Diğer yörelerde ise 0,1 ile 1 kg/m² arası yağış kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2018, 08:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER