Serbest kaldı ama Girne’den izinsiz çıkamayacak

banner37

Karantina şartlarını ihlal ettikleri belirlenen zanlı H.A. teminatla serbest kaldı, M.E.Y. ise davalarının görüşülmesini cezaevinde bekleyecek

Serbest kaldı ama Girne’den izinsiz çıkamayacak
banner99

Ahmet UÇAR

6 AY ÖNCEKİ OLAY DA ARAŞTIRILIYOR… Polis, bürokratik amaçla yapılan seyahatlerde yetkili makamlarla önceden yazışmalar gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. Polis, zanlı H.A.’nın 6 ay önce yine KKTC’ye geldiği ve karantina otelinden karantina süresi dolmadan çıktığı yönündeki beyanının da araştırılacağını vurguladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) danışman olduğunu ve bürokratik amaçlarla KKTC’ye geldiğini söyleyen ancak herhangi bir yasal belge sunmayanzanlı H.A., ile ülkeye karantinasız girdiklerini sosyal medyada deşifre eden zanlı M.E.Y., dün yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkeme, KKTC vatandaşı olan zanlı H.A.’yı teminata bağladı, ikametgahının bulunduğu Girne’den izinsiz ayrılmamasına emir vererek serbest kalmasına karar verdi; ülkede yasal bağı olmayan zanlı M.E.Y.’yi ise 1 ayı geçmeyecek süreyle cezaevine gönderdi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Mustafa Sensev, zanlılar H.A. ile M.E.Y.’nin “Sahte davranışla kayıt temini” suçundan methaldar olduğunu söyledi.

Sensev, zanlıların 23 Nisan 2021 tarihinde, saat 08.55 raddelerinde, Ercan Havaalanı içerisinde Bakanlar Kurulu'nun almış olduğu kararlar gereği karantina uygulamasına uymamak ve 3 bin 40 TL tutarındaki karantina ücretini ödememek amacıyla, Kuzey Kıbrıs’a giriş yaptıkları esnada, sahte olduğunu bildikleri halde, ülkeye bürokratik görevler nedeniyle geldiklerini beyan ettiklerini belirtti.

Sensev, zanlıların ayrıca İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Gürkan Kara ile temaslarda bulunmak amacıyla geldiklerini söyleyip KKTC’ye karantinadan ve karantina ücretinden muaf şekilde giriş yaparak “Sahte davranışla kayıt temini” suçunu işlediğini kaydetti.

banner134

Soruşturma kapsamında zanlıların yaptıkları beyanların sahte olduğunun belirlendiğini dile getiren Sensev, zanlıların 24 Nisan 2021 tarihinde tespit edilerek derdest emri gereği tutuklandığını ifade etti. Sensev, zanlıların herhangi bir gönüllü ifade vermediğine ancak sözlü beyanlarda bulunduğuna işaret ederek, söz konusu beyanların teyit ve tekzip çalışmalarının devam ettiğinin altını çizdi.

Zanlılar aleyhine 3 gün tutukluluk emri alındığını anımsatan Sensev, bu süre içerisinde kamera kayıtlarının incelendiğini, yeni ifadeler alındığını ve zanlıların telefonlarının incelenmeye yollandığını bildirdi.

Sensev, zanlıların avukatının, zanlıların KKTC’ye gelmelerinin ardından taksiyle İçişleri Bakanlığı’na gittiği yönündeki beyanını hatırlatarak, bürokratik amaçla yapılan seyahatlerde yetkili makamlarla önceden yazışmalar gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Sensev, 6 ay önce yine KKTC’ye gelen H.A.’nın karantina otelinden çıktığı meselesinin araştırılacağını, ayrıca zanlılara yardımcı olan şahsın da aranmakta olduğunu belirtti.

Zanlı H.A.’nın KKTC vatandaşı olduğunu ve ülkede birçok taşınmaz malının bulunduğunu, zanlı M.E.Y.’in ise ülkede herhangi bir bağının olmadığını söyleyerek, soruşturmanın zanlıların etki edebileceği kısmının tamamlanması nedeniyle zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç TemaySağer, zanlı H.A.’nın tüm seyahat belgelerine el konularak yurtdışına çıkmaktan men edilmesi, 2 haftada bir ispat-ı vücutta bulunması, 7 bin 500 TL nakdi teminat yatırması, ikametgahının bulunduğu Girne bölgesinden izinsiz ayrılmaması ve KKTC vatandaşı bir kefilin 75 bin TL değerinde kefalet senedi imzalaması şartıyla tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Sağer, ülkede yasal bağı bulunmayan zanlı M.E.Y.’nin ise 1 ayı geçmeyecek süreyle Merkezi Cezaevi’nde beklemesine emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75