banner6

Serdaroğlu: Siyaset gerçek verileri ortaya çıkarmaz

banner37

Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu , asgari ücreti artırmanın bir fayda sağlamadığını, çözümün hayat pahalılığının doğru bir şekilde hesaplanması olduğunu belirterek çözüm yolunu gösterdi:

Serdaroğlu: Siyaset gerçek verileri ortaya çıkarmaz
banner150

banner150

banner99

ÖZEL HABER

Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu , asgari ücreti artırmanın bir fayda sağlamadığını, çözümün hayat pahalılığının doğru bir şekilde hesaplanması olduğunu belirterek çözüm yolunu gösterdi:

İstatistik Kurumu bağımsız olmalı 

   KAMU-İŞ Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Kıbrıs TV’de yayınlanan Sabah Sabah programında Haluk Yerli’nin sorularını yanıtladı.


   Asgari ücretlinin geçim sıkıntısı çektiğini ifade eden Serdaroğlu, “Asgari ücreti artırmak çözüm değildir. Önemli olan o rakamın alım gücüdür. Bugün diyelim ki masaya oturduk ve en iyi rakamı elde ettik, eğer bir ay sonra o rakamın alım gücü yoksa elde ettiğiniz o kazanımın bir anlamı olmaz. Yüzde 45’lerde, 56’larda artış aldık. Temsil ettiğimiz emekçilerden çok güzel takdir de gördük ama bir ay sonra yine geçinemiyoruz, pahalılık var diye şikayetler geldi” dedi. 


   Bu konuda çözümün basit olduğuna değinen Serdaroğlu, İstatistik Kurumu’na dikkat çekti. Serdaroğlu şöyle konuştu: 

“Siyaset gerçek verileri ortaya çıkarmaz”


   “Aslında çözüm çok basit ve hükümet edenler de ne olduğunu çok iyi biliyor. Örneğin İstatistik Kurumu senin ekonomik koşulları yürütebilmen ve planlayabilmen için aslında en gereklidir. Bu kurumu bağımsız hale getirmedikçe, siyasi iradeye bıraktıkça o siyasi irade gerçek verileri, hayat pahalılığını orada çıkaramaz ve planlayamazsın. Bakanlık bütçelerini de artan enflasyon oranına göre düzenlersin. Devletini ileriye ve vatandaşının refahını yukarı çekemezsin. Bana göre bu sistem tıkandı ve sürdürülebilir değil. Bugün değilse yarın bu zihniyetteki insanların siyaset yapamayacağı gün gelecek.” 


   Çalışma Bakanı Hasan Taçoy’un 14 bin 800 olarak zikrettiği rakamın çok komik kaldığını ifade eden Serdaroğlu, “14 bin 800 TL ile özellikle brüt bir rakamla geçinebilmek. O dönem İstatistik Kurumu’nun açıkladığı hayat pahalılığı yüzde 9 oranındaydı. Bu noktayı bence tartışmamız lazım. O kurumun bağımsız kurum haline gelmesini en fazla hükümet edenler istemelidir” dedi.. 
   Özel sektörün güçlenmesi ve insanların özel sektörde çalışmaya teşvik edilmesi gerektiğine değinen Serdaroğlu, “Özel sektörde doğru sendikalaşmayı yapmalıyız. Doğru sendikalaşma memlekete zarar vermez, fayda getirir. Toplumun refahını yükseltir, devleti de yüceltir” diye konuştu. 

“Cezaevinde 4 aydır işçi yok”


   Devlete yapılan istihdamlar konusunda da eleştirilerde bulunan Ahmet Serdaroğlu, doğru noktalara istihdam yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Seradroğlu, “Cezaevinde yaklaşık 4 aydır işçi yok. Herkesi de alamazsınız cezaevine, ehliyetli, sanatkar insanları almak lazım. Yıllar içinde orada çalışanlar çıktı ve kalan kişi sayısı 2. Bu iki kişi kaynakçılık yapamaya, su tesisatçılığı, terzicilik yapmaya çalışır” diyerek tepkisini dile getirdi. “Sendikalar olarak öyle şeylerle uğraşıyoruz ki; gerçekten bunları söylemekten utanırım” diyerek sözlerine devam eden Başkan Serdaroğlu, memurun sandalyesinin değişmesi gerektiğini bile  zaman zaman müdürle konuşmak zorunda kaldıklarından dert yandı. 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2023, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104