Şerefiye Vergisi yerine emlak vergilerine zam yolda!

banner37

Taşınmaz Mal Komisyonu’na kaynak yaratmak amacıyla uzun süredir dillendirilen Şerefiye Vergisi yerine emlak vergilerinde ciddi oranda artış yapılması hazırlıkları tepkiye yol açtı. Taşınmaz Mal Komisyonu, bu konuda Şerefiye Vergisi beklerken, emlak vergilerinde artışa gidilecek olmasından memnun değil ancak açıklamasını sonraya saklıyor

banner87
Şerefiye Vergisi yerine emlak vergilerine zam yolda!
banner8

YÜZDE 15’İ TAŞINMAZ MAL KOMİSYONU’NA… Resmî Gazete’de yayımlanan yasa tasarılarının arasında yer alan taşınmaz mal vergisinin artırılmasını öngören düzenlemeyle, Taşınmaz Mal Komisyonu’na yüzde 15 katkı sağlanması hedefleniyor. Taşınmaz Mal Komisyonu yetkilileri ise bu düzenlemeye tepkili. Yetkililer, kendilerinin Şerefiye Vergisi’ni sürekli gündeme getirdiklerini, ancak bu vergi yerine halktan vergi alma yoluna gidildiğini bildirdi. Komisyon yetkilileri, bu durumun ne kadar adil olduğunun tartışılabileceğini belirterek, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından detaylı bir açıklama yapılacağını kaydetti.

BELEDİYELERE AİT VERGİ, DEVLETE AKTARILIYOR… Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı ise “devletin her sıkıştığında elini vatandaşın cebine atması hoş değil” dedi. Esendağlı ayrıca, söz konusu yasa tasarısında, tamamen belediyelere ait olan verginin yüzde 15’inin okullara, yüzde 15’inin ise Taşınmaz Mal Komisyonu için devlete aktarılmasının söz konusu olduğunu belirtti. Esendağlı, devletin yeni bir vergi koymak yerine mevcut olan bir vergiyi ciddi surette artırarak ondan pay alma amacı güttüğünü vurguladı.

Ahmet UÇAR

Hükümetin, birçok vergide artış öngören yasa tasarılarını Resmi Gazete’de yayınlayarak halkın bilgisine getirmesiyle birlikte birçok kesimi ve halkı “zam” korkusu sardı.

Dövizin sürekli yükseldiği, çarşıda pahalılığın başını alıp gittiği, maaş ve ücretlerin geçime dahi yetmediği, üstelik alınan vergilerle devletin verdiği hizmetin karşılanmadığı bu zor günlerde, yeni tasarılarla yeni zamların yolda olduğu haberleri, hemen herkesi iyice çileden çıkardı.

Resmî Gazete’de yayımlanan yasa tasarılarının arasında yer alan taşınmaz mal vergisinin artırılmasını öngören düzenlemeyi araştırdık.

Taşınmaz mal vergisine yapılacak zamla, Taşınmaz Mal Komisyonu’na yüzde 15 katkı sağlanması hedefleniyor.

Taşınmaz Mal Komisyonu yetkilileri ise bu düzenlemeye tepkili. Yetkililer, kendilerinin Şerefiye Vergisi’ni sürekli gündeme getirdiklerini, ancak bu vergi yerine halktan vergi alma yoluna gidildiğini bildirdi.

Komisyon yetkilileri, bu durumun ne kadar adil olduğunun tartışılabileceğini belirterek, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından detaylı bir açıklama yapılacağını kaydetti.

Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı ise taşınmaz mal vergisiyle ilgili hazırlanan yeni yasa tasarısının mevcut vergilerin artırılmasına yönelik bir girişim olduğunu ifade ederek, bu girişimin vergi mükellefleri açısından sıkıntılı bir durum olduğunu söyledi.

Yapılmak istenen bu düzenlemeyle belediyelerin aldığı taşınmaz mal vergisinin yüzde 15’inin okullara, yüzde 15’inin de Taşınmaz Mal Komisyonu için devlete aktarılmasının söz konusu olduğunu belirten Esendağlı, devletin yeni bir vergi koymak yerine, mevcut bir vergiyi ciddi oranda artırarak ondan pay alma amacı güttüğünü vurguladı.

Esendağlı, devletin her sıkıştığında elini vatandaşın cebine atmasının ise hoş bir davranış olmadığına işaret etti.

“Devlet yeni bir vergi çıkartmak yerine eski vergiyi artırıyor”

Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı,  Meclis’e sunulacak bir yasa ile ilgili yapılabilecek hukuki değerlendirmenin o yasanın Anayasa’ya aykırılığı noktasında gerçekleşebileceğine işaret ederek, Taşınmaz Mal Vergisi Yasası’nda yapılmak istenen değişikliğin, mevcut vergilerin artırılmasına yönelik olduğunu kaydetti.

Esendağlı, söz konusu yasa tasarısında tamamen belediyelere ait olan verginin %15’inin okullara , %15’inin ise Taşınmaz Mal Komisyonu için devlete aktarılmasının söz konusu olduğunu dile getirerek, devletin yeni bir vergi koymak yerine mevcut olan bir vergiyi ciddi oranda artırarak ondan pay alma amacı güttüğünü vurguladı.

“Devletin elini vatandaşın cebine atması hoş değil”

Bu girişimin vergi mükellefleri açısından sıkıntılı bir durum olduğunu ifade eden Esendağlı, “Devletin her sıkıştığında elini vatandaşın cebine atması hoş değil” şeklinde konuştu.

Esendağlı, konunun mevcut koşullarda özellikle “orantılılık” ilkesi üzerinden tartışılması gerektiğine dikkat çekerek, meclisin vergi koyma yetkisinin, keyfi ve fahiş şekilde kullanılamayacağının altını çizdi.

Esendağlı, aksi halde vatandaşların devlete karşı olan anayasal haklarının hiçbir anlamı kalmayacağını anlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108