Seri cinayetler, Rum Polis Müdürü'nü görevinden etti

banner37

Güney Kıbrıs’ta 7 kişinin öldürülmesi olayı Rum Adalet Bakanı Nikolau’nun istifasına, Rum Polis Genel Müdürü Zaharia Hrisostomu’nun da görevinden alınmasına neden oldu

banner87
Seri cinayetler, Rum Polis Müdürü'nü görevinden etti
banner90
banner99

Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) Subayı seri katil Nikos Metaksas’ın işlediği seri cinayet olaylarında polisin kayıp şahıslarla ilgili soruşturmalarda yetersiz kalması eleştirileri önceki gün Rum Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı İonas Nikolau’nun istifasına, dün de Rum Polis Genel Müdürü Zaharia Hrisostomu’nun görevden alınmasına neden oldu.

Rum haber kaynakları, Adalet Bakanı Nikolau’nun görevinden istifa etmesinin ardından, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, ülkede infiale neden olan kadın cinayetleriyle ilgili sansasyonel durumun yanı sıra, siyasi partiler ve vatandaşların, sorumluluk alınmadığına dair yoğun tepkiler üzerine, Polis Genel Müdürü’nü görevinden almaya karar verdiğini bildirdi.

Ayrıca Hrisostomu’nun dün sabah Anastasiadis’le bir araya geldiğini, fakat istifasını sunmadığını belirten Rum haber kaynakları, bundan ötürü Anastasiadis’in Hrisostomu’yu görevinden almaya karar verdiğini iletti.

Anastasiadis’in Hrisostomu’ya, kendisini görevden almaya iten sebepleri bir mektupla bildirdiği ve görüşmelerinin ardından Hrisostomu’ya gönderdiği mektupta “polisin kayıp kişilerle ilgili şikâyetlerin araştırılmasında açık bir şekilde görevini ihmal ettiği veya eksik bıraktığının görüldüğünü belirttiği” ifade edildi.

Açıklamasında yaptığı çalışmalardan ötürü Hrisostomu’ya teşekkür de eden Anastasiadis, Hrisostomu’nun görevinin 7 Mayıs itibarıyla sona ereceğini ekledi.

Ayrıca Rum haber kaynakları, Anastasiadis’in bir yandan toplumun tepkilerini yatıştırmak için kararlı bir şekilde hareket edeceği mesajını vermek istediğini, diğer yandan da adaletle ilgili reform yasalarının bakanlar kuruluna sunulana kadar Adalet Bakanı İonas Nikolau’nun bakanlıkta kalmasının gerekli olduğuna atıfta bulunarak zaman kazandığına işaret etti.
   Öte yandan Rum haber kaynakları, Rum kesimini sarsan cinayetle ilgili araştırmaların dün 20’nci gününde olduğunu ve Kırmızı Göl’de yapılan araştırmalarda dün de bir sonuca ulaşılamadığını belirtti.


Anastasiadis üçüncü ülkelerin büyükelçileriyle bir araya gelecek
 

Bu arada Rum hükümetinin, Güney Kıbrıs’ta çalışmakta olan üçüncü ülke mensubu kişilerle ilgili olumsuz görüntüyü tersine çevirmek için bir dizi faaliyet başlattığını yazan Fileleftheros gazetesi, Anastasiadis’in önceki gün Güney Kıbrıs’ta çalışmakta olan üçüncü ülke vatandaşlarının mensup olduğu ülkelerin büyükelçileri ve konsoloslarıyla bir görüşme yapacağını haber verdi.
   Anastasiadis’in bu görüşmede, yabancı uyruklu çalışanların daha fazla korunmasıyla ilgili bir dizi önlem ilan edeceğini açıkladığını yazan gazete, Anastasiadis’in, kurbanlarının naaşlarının ülkelerine nakledilmesinin maliyetini hükümetin karşılayacağını söylediğini de iletti.
   Gazete gerektiği yerde, kurbanların yakınlarına psikolojik destek sağlandığını da ifade etti.
 

Polis 30 kadının profilini takip ediyor
 

Öte yandan gazete, kurbanların cesetlerinin bulunduğuna inanılan Kırmızı Göl’den perşembe günü beton bir blok çıkarıldığını ve dünde kurbanların içerisinde bulunduğuna inanılan valizlerin aranmasına devam edileceğini aktardı.
   RMMO subayı seri katil Nikos Metaksas’ın daha fazla kurbanı olması olasılığının ihtimal dışında bırakılmasına dair araştırmaların sürdüğünü de kaydeden gazete, Rum Polisi’nin Metaksas’ın konuştuğu yaklaşık 30 kadının profilini, bu hesapların aktif olup olmadıklarını tespit etmek için takip ettiğini belirtti.
   Haberde, önümüzdeki cumartesi gününden itibaren, gerek Kırmızı Göl, gerek de Ksiliato’daki “Memi” göletindeki araştırmaların, Amerika’dan getirilen “Sonar” sisteminin kullanılmasıyla devam edeceği de ifade edildi.
 

Polisin araştırmalarıyla ilgili cezai araştırma
 

Bu arada gazete, Rum Adalet Bakanı İonas Nikolau’nun, önceki gün istifa etmesinin ardından, bir mektupla “Polis Aleyhindeki Şikâyet ve İddiaları Araştırmakla Yükümlü Bağımsız Makamdan”, yabancı uyruklu kayıp kadınlarla ilgili olarak polisin faaliyetlerinin araştırılması için araştırma memurları atanmasını istediğini haber verdi.  Rum Polisi Genel Müdürü’nün de, konuyla ilgili bir idari soruşturma yapılması için başka bir komite atadığı belirtildi.
 

Nikolau’nun istifası partileri memnun etmedi
 

Rum Adalet Bakanı İonas Nikolau’nun istifasının siyasi partileri memnun etmediğini de yazan gazete, AKEL’in, hükümeti sorumluluk almadığı gerekçesiyle suçladığını yazdı.
   DİSİ partisi ise Nikolau’nun istifasına sert tepki göstererek, Nikola’nun “siyasi bir rövanşın (intikam)” kurbanı olduğunu dile getirdi.
 

Polis etkinlikleri iptal edildi
 

Rum polisinin koruyucusu olduğuna inanılan “Agia İrini’yle” ilgili bu yılki kutlamaların, kurbanların anısına saygı ve yakınlarına da destek olması amacıyla şenlik havasında olmayacağını da yazan gazete, bu sebepten dolayı, 7 Mayıs tarihinde Rum Polisi Genel Müdürlüğü’nde yapılacak resmi törenin iptal edildiğini ekledi.
   Gazete, Uluslararası Göç Örgütü’nün de Güney Kıbrıs’ta yaşanan cinayetlerden ötürü endişe duyduğunu ifade ettiğini aktardı.
   Alithia gazetesi ise “Seri Katilin Sekizinci Kurbanı” başlıklı manşet haberinde, önceki gün görevinden istifa eden Rum Adalet Bakanı İonas Nikolau’nun RMMO subayı seri katil Nikos Metaksas’ın sekizinci kurbanı olduğunu yazdı.
   Habere oldukça geniş yer ayıran gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in de önceki gün yaptığı bir açıklamada, devletin kaybolan kişilerin yakınlarına özür borcu olup olmadığı konusundaki bir soruya “kuşkusuz var” yanıtı verdiğini iletti.
   Anastasiadis’in yabancıların korunmasına ilişkin bir dizi önlem açıklayacağını yazan gazete, Rum Ombudsmanın ofisinde de Güney Kıbrıs’taki tüm yabancı çalışanlarla ilgili şikâyetleri araştıracak özel bir birim kurulacağını kaydetti.
   Gazete Nikolau’nun polise yönelik eleştirilerde bulunarak istifa ettiğini de ekledi.
 

Scotland Yard uzmanları adadan ayrılıyor
 

Politis gazetesi ise haberinde, cinayet araştırmalarına katkıda bulunmak için adaya gelen Scotland Yard uzmanlarının, dün İngiltere’ye geri döneceklerini yazdı.
   Uzmanların adadan ayrılmasıyla Rum makamlarıyla olan işbirliğinin sona ermeyeceğini yazan gazete, uzmanların aldıkları bilgilere dayanarak, Rum tarafındaki yetkililere yardımcı olmak için daha fazla analiz yapacaklarını belirtti.

Gazete bu ara başlıkla yayımladığı haberinde ise, son günlerde Rum Hukuk Dairesi’nde panik yaşandığını, çünkü polisin, cinayete kurban giden 4 kadından 3’üyle ilgili olarak, Hukuk Dairesi’yle olan yazışmalarının ortaya çıktığını belirtti. Rum Hukuk Dairesi’nden kaynakların, iç soruşturma emri verilebileceğinden söz ettiklerini yazan gazete, çünkü dosyaların polise hiçbir direktif verilmeden geri gönderildiğini ve arşivlendiklerini belirtti. Haravgi ise habere “İonas Köşeye Sıkıştırıldı ve İstifa Etti” başlığıyla manşetten yer verdi ve haberini iç sayfadan detaylandırdı.
 

BBC: Kıbrıs’taki yabancılar için modern kölelik
 

Gazete yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, BBC’nin, Güney Kıbrıs’taki cinayetler dolayısıyla, web sitesinde, Güney Kıbrıs’taki göçmen kadınlara yönelik muameleye yer verdiği bir haber yayımladığını yazdı.
   Gazete haberin başlığının “Kıbrıs’taki cinayetler göçmenlere kötü muameleyi ortaya koyuyor” şeklinde olduğunu ekledi.
   BBC’nin haberine diğer gazeteler de yer verdi.
   Fileleftheros’un haberine göre, Rum Hükümeti Sözcüsü Prodromos Prodromu ise, İngilizce ve Yunanca olarak yazılı bir açıklamada bulunarak, BBC’nin haberine yanıt verdi.
   Açıklamasında, Güney Kıbrıs’taki yabancı uyruklu ev hizmetlilerinin çalışma şartlarına atıfta bulunan Prodromu, özetle, hükümetin üçüncü ülkelerden gelen tüm çalışanların çalışma şartlarının iyileştirilmesi için sürekli çabalarını güçlendirdiğini ifade etti.
   Bu arada Haravgi gazetesi, Atina’da yaşamını sürdüren Filipinlilerin, 1 Mayıs’ta, Atina’daki Güney Kıbrıs Büyükelçiliğinin önünde “Adalet İstiyoruz” sloganıyla, Güney Kıbrıs’taki cinayetleri protesto etmek için bir etkinlik düzenlediklerini ekledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2019, 08:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108