banner6

Seri hırsız, 2 bin 215 gündür ülkede kaçak

banner37

Seri hırsız, 2 bin 215  gündür ülkede kaçak
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   “Ev Açma”, “İkametgahtan Sirkat”, “Kasti Hasar” ve “KKTC'de İkamet İzinsiz Bulunma” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Z.U.H dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ahmet Özlemler, tanık olarak Adli Şube’de görev yapan polis memuru Doğukan Can’ı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Can, zanlının 30.05.2022 tarihinde 07.30-16.30 saatleri arasında Lefkoşa'da sakin Abegael Garcıa'nın ikametgahında güneye bakan alüminyum kapısının 50x44 cm'lik penceresini kasten ve kanunsuz olarak kırıp bir cürüm işlemek kastı ile içeri girip herhangi bir şey sirkat etmeden çıkış yaptığını belirtti.

   Can, zanlının yine aynı tarih ve saatler arasında aynı sokak üzerinde sakin Azat Garabayev'in ikametgahının kuzeye bakan alüminyum penceresini hasar vermeden açıp, bir cürüm işlemek kastı ile içeri girildikten sonra yine hasar verilmeden aynı yerden herhangi bir şey sirkat etmeden çıkış yaptığını söyledi.

   Can, zanlının yine aynı tarih ve sokak üzerinde sakin Irish Baguıtan'ın ikametgahının güneye bakan alüminyum kapının 70x63cm'lik penceresini kasten ve kanunsuz olarak kırıp cürüm işlemek kastı ile içeri girerek, ikametgah içerisinde bulunan 90 Euro ve 700TL'yi sirkat edilip, aynı yerden çıkış yaptığına vurgu yaptı.

Çekiç bulundu

   Polis memuru Doğukan Can, olay yerinde yapılan soruşturmada zanlının Irısh Baguıtan'ın ikametgahının camını kırmakta kullandığı çekicin emare olarak alındığını belirtti.

   Can, zanlının 04.06.2022 tarihinde Lefkoşa'da tespit edilip Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden temin edilen derdest emri gereği tutuklandığını söyledi. Zanlının tasarrufunda bulunan 650 TL’nin emare olarak alındığını belirten Can, mesele ile ilgili olarak 05.06.2022 tarihinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak, üç gün ek tutukluluk temin edildiğini kaydetti.

   Can, mahkemeden temin edilen arama emri gereği zanlının ikametgahında arama yapılmış olunup herhangi bir şey tespit edilemediğini söyledi.

   Can, aynı tarihte zanlının gönüllü bir ifade vererek suçlarını itiraf ettiğini ve 08.06.2022 tarihinde zanlının Lefkoşa Kaza Mahkemesi huzuruna çıkarılarak soruşturma maksatları için 5 günlük ek tutukluluk süresi temin edildiğini anımsattı.

   Can, ayrıca 10.06.2022 tarihinde yapılan muhaceret kontrolünde, zanlının 17.05.2016 tarihinden itibaren KKTC'de 2 bin 215 gün izinsiz ikamet ettiğinin tespit edildiğine vurgu yaptı.

Zanlının Pakistan vatandaşı olup KKTC'de yasal bir statüsü bulunmadığını ve yargılanmaktan kaçabileceğini

belirten Can, iki ay süre ile cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasını talep etti.
   Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya, talebi onayladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104