Seri hırsızlık yapıyorlardı

banner37

Yasadışı yolla KKTC’ye geçip hırsızlık yaptıkları için sınır dışı edilen Suriye uyruklu iki kardeş, bu kez yanlarına iki kişi daha alıp, kuzeye geçip hırsızlık yaptıkları gerekçesiyle tutuklandı

banner87
Seri hırsızlık yapıyorlardı
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

 

Güney Kıbrıs’ta yaşayan ve daha önce de kuzeyde hırsızlık suçu işleyen Suriyeli iki kardeş, bu kez yanlarına iki kişi daha alıp, yasal olmayan yolla kuzeye geçip, yine seri hırsızlık suçu işledikleri gerekçesiyle tutuklandı

Omar Chaddad ile Ayoub Chaddad isimli iki kardeş, daha önce de askeri bölgeyi ihlal ederek, kuzeye geçip hırsızlık yapmış, hapis cezası yattıktan sonra sınır dışı edilmişti.

“Askeri yasak bölgeyi ihlal etmek”, “Yetkili makamdan izinsiz KKTC’ye girmek”, “Dükkan açma”, “Sirkat” ve “Kasti hasar” suçlamasıyla tutuklanan zanlılar Hussın Muohmad, Omar Chaddad, Ayoub Chaddad ve Muhammed Sami Alsayd Alrokhsi dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Rauf Kürşad’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Behrat Mavioğlu, tanık olarak Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Alpaslan Yavuz’u dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Yavuz, 4 zanlının 29 Ağustos’ta 01.45- 02.00 saatleri arasında Lefkoşa’da sakin Savaş Burcu’ya ait Lefkoşa Ortaköy’de faaliyet gösteren Çağdaş Restoran isimli işyerinin camını taşla kırıp, camın alt kısmından geçen kirli su tahliye borusunu da kırdıktan sonra, içeriye girerek, restoranın içindeki bir adet sandalyeyi kırıp hasara uğrattıklarını belirtti.

Yavuz, zanlıların daha sonra yazar kasa içindeki 500 TL nakit ve 100 TL madeni parayı, yazar kasanın üst kısmında bulunan 14 adet 8 bin 461 TL meblağlı çek yapraklarını sirkat ettiklerini söyledi.

 

“Tasarruflarında levye, tornavida ve kar maskesi bulundu”

Polis memuru Alpaslan Yavuz, zanlıların misafir olarak kalmakta olduğu 19 Mayıs Sokak Kurucuoğlu Apartmanı’nda 22.20 ile 23.00 saatleri arasında yapılan aramada suç işlemekte kullanıldığına inanılan levye, eldiven, tornavida ve kar maskesi, el feneri, çeşitli markalarda 10 cep telefonu, bin 620 TL nakit para, 100 dolar, laptop çantası içinde miktarı tespit edilemeyen 10 kuruş, 5 kuruş madeni para, 5 Euro kağıt para, 21 Euro, 80 cent madeni para, 7 adet muhtelif markalarda araç anahtarı tespit edildiğini anlattı.

Ayoub Chaddad’ın ifade verdiğini söyleyen Yavuz, Girne’de markete ve Mağusa’da sebze dükkanına girerek, hırsızlık yaptıklarını itiraf ettiğini kaydetti.

Yavuz, zanlının ifadesinde ayrıca, Demirhan’da ismini bilmedikleri bir markete de girmeye teşebbüs ettiklerini ve Demirhan’dan araba çaldıklarını ancak araba bozuk olduğu için bölgede bıraktıklarını itiraf ettiklerini söyledi.

İki zanlının verdiği gönüllü ifadenin teyit ve tekzibinin yanı sıra, tahkikatın çok yönlü devam ettiğine, ayrıca zanlıların KKTC’ye nereden girdiklerinin araştırılacağına vurgu yapan Yavuz, zanlıların üç gün tutuklu kalmasını talep etti.

Mahkemede söz alan zanlılar, suçlamaları reddetti. Yargıç Rauf Kürşad, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için üç gün tutuklu kalmalarına emir verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 08:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75