banner6

Seri tecavüze 13 yıl daha hapis cezası verildi

banner37

Seri tecavüze 13 yıl daha  hapis cezası verildi
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   İnternette tanıştığı dört kadına farklı tarihlerde tecavüz etmekle suçlanan ve aleyhindeki davalardan biri 2019 yılında karara bağlanarak 13 yıl hapse mahkum edilen Mürsel Aydın’ın aleyhindeki diğer 3 tecavüz davası da dün karara bağlandı. Mürsel Aydın’ı 3 kadına daha tecavüz etmekten suçlu bularak 13 yıl daha hapis cezasına çarptıran Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, yeni verilen cezanın dün itibarıyla başlanmasına karar verdi. Yani, Aydın’ın diğer davadan mahkum olduğu dava nedeniyle 2019’dan beri cezaevinde geçirdiği süre, yeni mahkumiyetinden düşülmeyecek ve toplamda 16 yıl hapiste kaldıktan sonra tahliye olabilecek.

   Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Murat Soytaç’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Atilla Enver Etkin ve sanığın avukatı hazır bulundu.

   Davanın kararını açıklayan Başkan Fadıl Aksun, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup, mahkûm ettiklerini açıkladı.

“Öngörülen ceza ömür boyu hapis”

   Başkan Aksun, Fasıl 154 Ceza Yasası’nda, sanığın mahkum olduğu ‘Cinsel tecavüz’ suçuna ömür boyu, ‘Zorla alıkoyma’ suçuna 10 yıl, ‘Vahim zarar’ suçuna 7 yıl, ‘Ciddi darp’ suçuna 3 yıl, ‘Cinsel saldırı’ suçuna da 3 yıl hapis cezası öngördüğüne vurgu yaptı.

   Aksun, “Sanığın işlediği suçlar açısından en ön plana çıkan suç cinsel tecavüz suçudur. Bu suça mevzuatta öngörülen ömür boyu hapislik cezası, işlenen suçun vahametini kendiliğinden izah etmektedir. Tecavüz suçu cinsel dokunulmazlık aleyhine işlenen suç kategorisinin en tepesindeki suç tipidir” dedi.

   Aksun, kararda şu ifadelere yer verdi: 

   “Cinsellik bir özgürlüktür ve doğası gereği karşılıklı rıza gerektirir. Hiç kimse diğerini rızası olmadan cinsel ilişkiye zorlayamaz. Cinsel dokunulmazlık, bireyin insan olarak doğumla birlikte getirdiği en temel haklardan biridir. Bunun ihlali mağdurlarda hem bedeni hem de ruhsal birçok arazı beraberinde getirmektedir. Cinsel dokunulmazlığa duyulan saygı bireyin medeniyet düzeyinin de bir göstergesidir. Hiç kimse sırf kendisi istedi diye bir başka kişiyle cinsel ilişki yaşama hakkına haiz değildir. Cinsellikte esas ve mutlak olan karşılıklı rızadır. Sanığın bu mutlaklığa rağmen mağdure ile rızası olmaksızın cinsel ilişkiye girdiği, bu esnada onu alıkoyduğu ve darp ettiğini görmekteyiz. Bu tip davranışlar medeniyeti ve özgürlükleri hazmetmiş kişilerin yapabileceği davranışlar olmayıp tamamen asosyal davranış şekilleridir.”

“Birden fazla kişiye tecavüz etti”

   Başkan Fadıl Aksun, sanığın cinsel tecavüz suçunu, birden fazla kişiye, birden fazla kez işlemiş olmasını aleyhine değerlendirdiklerini kaydederek, “Sanık lehindeki hafifletici sebepleri değerlendirdiğimizde ise suçun işleniş şekli açısından hafifletici bir sebep belirlememiz mümkün değildir. Sanık lehine alınabilecek faktörler yargılama safhasını ve sanığın kişisel durumu ile ilgilidir” dedi.

   “KKTC Anayasası itibarıyla bireysel özgürlüklerinin ön planda tutulduğu ve korunduğu özgürlükçü bir hukuk devletidir. Cinsel özgürlük de bu kapsamda değerlendirilebilecek temel hakların başındadır ve mahkemenin de bu özgürlüğe yapılan ihlal ve saldırılara hoşgörü ile yaklaşması mümkün değildir. Sanığın benzeri bir suçtan mahkumiyeti olduğu bilgimize getirilmiştir. Sanığa ceza takdir ederken cezaların bir birine eklenmesinin fahiş sonuç oluşturacağı sonucuna varmakla beraber, suçun ağırlığı ile orantılı olmayacağı ve sanığın ıslahına fayda etmeyeceği sonucuna vardık” diyen Aksun, sanığı dünden başlamak üzere 13 yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104