Ses kaydı davasından tutuksuz yargılanacaklar

banner37

‘Polise rüşvet’ davasının tanığı Erkut Hafız’ı etki altına almak amacıyla gerçekleştirilen telefon görüşmesini kaydederek çoğaltıp, dağıtımını yapmakla suçlanan Polis Başmüfettişi Ali Savaş Altan, iş insanı Tekin Arhun, İsmail Karaböcek ve Nurettin Arapsoy, teminata bağlanarak serbest kaldı

Ses kaydı davasından tutuksuz yargılanacaklar
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

TEMİNATA BAĞLANDILAR… Zanlılar Ali Savaş Altan, Tekin Arhun, İsmail Karaböcek ve Nurettin Arapsoy, dün yeniden mahkemeye çıkarıldı, teminatla serbest bırakıldı. Yargıç Temay Sağer, zanlılar İsmail Karaböcek, Tekin Arhun ve Nurettin Arapsoy’un yargılanıncaya değin yurt dışına çıkışını yasakladı. Sağer, tüm zanlıların 2’şer kefilin 150’şer bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ayrıca Arhun’un 25 bin TL, Karaböcek’in 10 bin TL, Arapsoy’un 7 bin TL, Ali Savaş Altan’ın da 20 bin TL nakdi teminat yatırması şartıyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

“ARHUN, HAFIZ’LA GÖRÜŞTÜKTEN SONRA ALTAN’I ARADI”… Polis, zanlı İsmail Karaböcek’in gönüllü ifadesinde, 12 Aralık 2020’den önce Tekin Arhun, Arhun’un kardeşi ve Ali Savaş Altan’la buluştuklarını, rüşvet davasının tanığını davadan nasıl vazgeçireceklerine dair konuştuklarını söyledi. Polis, zanlı Altan’ın Adli Şube Amirliği’nde görev yaptığı esnada, Ömer Arhun’un iş yerlerinin kundaklanması, Şener Levent’in ise gazetesi önündeki eylemde hayatını kurtardığı için ona vefa borcu içinde olduklarını ileri sürdü. Polis, zanlı Altan’a ait başka bir telefon hattının görüşme detaylarında ise, Tekin Arhun’un Erkut Hafız’la telefonda görüştükten sonra Altan’ı telefonla aradığının da tespit edildiğini kaydetti.

“BENİM BUNU YAPMAM İÇİN APTAL OLMAM GEREKİR”…  Mahkemede tanık olarak yeminli şahadet veren zanlı Ali Savaş Altan, “Adli Şube Amirliği yapmış bir kişiyim. Tanıklara müdahale etmenin ne büyük bir suç olduğunu biliyorum. Bu durumu ben yönetmiş olsaydım, bu şekilde bir durum ortaya çıkmış olmazdı. Aklanmış bir şekilde örgütüme dönmek istiyorum. Benim bunu yapmam için aptal olmam gerekir. Bana minnet duyan kişilerin, acemice yaptığı bir olay. Yapmadığım bir suç için ceza da almayacağım” dedi.

Lefkoşa Polis Müdürlüğü Adli Şube Amiri olarak görev yaptığı sırada ‘rüşvet aldığı’ suçlamasıyla Başmüfettiş Ali Savaş Altan’ın aleyhine açılan davada ‘rüşvet veren’ kişi konumunda olan Erkut Hafız’ı, telefonla arayarak ‘telkin ve vaatlerle etki altına almaya çalıştıkları, bu görüşmeyi Hafız’dan gizli olarak kaydederek, çoğaltıp, dağıttıkları’ suçlamasıyla tutuklanan Ali Savaş Altan, Tekin Arhun, İsmail Karaböcek ve Nurettin Arapsoy, teminatla serbest bırakıldı.

Dün saat 12.30’da başlayan duruşma saat 16.00’ya kadar sürdü.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Temay Sağer’in huzurunda görüşülen teminat duruşmasında, Savcı Volkan Kayabaş, Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran’ı dinletti.

Polis: Sadece İsmail Karaböcek, suçlamaları kabul etti

“Haberleşmenin gizliliğini ihlal yoluyla özel hayatın gizliliğini ihlal etmek”, “Kişiler arasında telefon ile yapılan haberleşmeyi tarafların izni olmaksızın kaydetmek ve ifşa etmek” ve “Tanıkları yalan ifade vermeye veya doğru şahadeti gizlemeye teşvike teşebbüs etmek” suçlamalarıyla zanlıları mahkemeye çıkaran tahkikat subayı, geçtiğimiz hafta verdiği detaylı şahadetini yineledi.

Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran, zanlılar Ali Savaş Altan, Tekin Arhun, İsmail Karaböcek ve Nurettin Arapsoy’un etki edebilecekleri tahkikatın tamamlandığını ancak tahkikatın çok yönlü devam ettiğini kaydetti.

Zanlı İsmail Karaböcek’in suçlamaları kabul ettiğini belirten Dalkıran, diğer zanlıların suçlamaların hiçbirini kabul etmediğini mahkemeye aktardı.

“Karaböcek’in ofisinde bir toplantı daha yapıldı”

Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran, İsmail Karaböcek’in gönüllü ifadesinde, 12 Aralık 2020 tarihinden önce yine kendi ofisinde, zanlı Tekin Arhun, Arhun’un kardeşi ve Ali Savaş Altan’la buluştuklarını ve hakkındaki “Kamu Görevlisi Tarafından Rüşvet Alma” suçuyla ilgili davasında Erkut Hafız’ı davadan nasıl vazgeçireceklerine dair konuştuklarının tespit edildiğine vurgu yaptı.

“Telefon görüşmesi montajlandı”

Ömür Dalkıran, yürütülen soruşturmada Erkut Hafız ve Tekin Arhun’un arasında geçen ve kayda alınan telefon görüşmesinin montajlandığına dair uzman raporu olduğuna dikkat çekti.

Dalkıran, ayrıca telefon görüşmesi esnasında data veri kullanıldığının ve görüşmenin kaydedildiğinin tespit edildiğine vurgu yaptı.

Dalkıran, zanlılar İsmail Karaböcek, Tekin Arhun ve Nurettin Arapsoy’un etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını belirterek, davalarında hazır olmalarının sağlanması için mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmalarını talep etti. Zanlıların avukatları itiraz etmedi.

“Arhun ve Levent’in Altan’a vefa borcu var”

banner134
Ömür Dalkıran, zanlı Ali Savaş Altan’ın Adli Şube Amirliği’nde görev yaptığı esnada, Ömer Arhun’un iş yerlerinin kundaklanması, Şener Levent’in ise Avrupa Gazetesi’nin önünde yaşanan bir eylemde hayatını kurtardığı için ona vefa borcu içinde olduklarını ileri sürdü.

Dalkıran, zanlı Ali Savaş Altan’ın kullanımında olan bir telefon hattının daha tespit edildiğini ve görüşme detayları incelendiğinde Tekin Arhun’un Erkut Hafız’la telefonda görüştükten sonra Altan’ı telefonla aradığının tespit edildiğini kaydetti.

Meselenin ciddi olduğunu ve Ali Savaş Altan’ın Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale edilen rüşvet davasından kurtulmak ve Erkut Hafız’ı şikayetinden vazgeçirmek olduğunu iddia eden Dalkıran, Altın’ın hapis cezası almaktan korktuğunu savundu.

Dalkıran, Ali Savaş Altan’ın diğer davalarındaki tanıklara müdahale edebileceğini ve yargılanmaktan kaçabileceğini savunup,  2 ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasını talep etti.

Mevsimler: Alnındaki lekenin silinmesini istiyor

Avukat Muhabbet Mevsimler, Ali Savaş Altan’ın tutuklu yargılanması talebine itiraz etti ve tahkikat memurunu sorguladı ve Altan’ı tanık olarak dinletti.

Mahkemede tanık olarak yeminli şahadet veren Ali Savaş Altan, özetle “Adli Şube Amirliği yapmış bir kişiyim. Tanıklara müdahale etmenin ne büyük bir suç olduğunu biliyorum. Bu durumu ben yönetmiş olsaydım, bu şekilde bir durum ortaya çıkmış olmazdı. Aklanmış bir şekilde örgütüme dönmek istiyorum. Benim bunu yapmam için aptal olmam gerekir. Bana minnet duyan kişilerin, acemice yaptığı bir olay. Yapmadığım bir suç için ceza da almayacağım” ifadelerini kullandı.

Savcı Volkan Kayabaş, Altan’ı sorgulayarak, yargılanmaktan kaçabileceğini ve davadaki tanıklara müdahale edilmesini organize ettiğini ileri sürdü.

Altan, iddiaları reddetti.

Avukat Mevsimler, Altan’a tanık olabilecek kefilleri dinletti. Savcı Kayabaş, Ali Savaş’ın tutuklu, Avukat Mevsimler ise tutuksuz yargılamasını talep etti.

Tutuksuz yargılanacaklar

Yargıç Temay Sağer, zanlıların teminatla serbest bırakılmasına emir verdi.

İsmail Karaböcek, Tekin Arhun ve Nurettin Arapsoy’un yargılanıncaya değin yurt dışına çıkışı yasaklandı, 2’şer kefilin 150’şer bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalamasına emir verildi.

Sağer, ayrıca Arhun’un 25 bin TL, Karaböcek’in 10 bin TL, Arapsoy’un da 7 bin TL nakdi teminat yatırması koşullarıyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

Yargıç Temay Sağer, duruşma neticesinde Ali Savaş Altan’ın da 20 bin TL nakdi teminat yatırması, iki kefilin 150’şer bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması koşullarına bağlı olarak tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75