Sesimizi lütfen duyun!

banner37

Şiddetli fırtınayı izleyen yağmur ve dolu yağışı nedeniyle son dönemlerin en büyük felaketini yaşadıklarını söyleyen Değirmenlik, Minareliköy ve Demirhan halkı, bir yandan yaralarını sarmaya çalışıyor, bir yandan da yetkililere sesleniyor:

Sesimizi lütfen duyun!
banner99

Ali ÇATAL

Gök gürültüsünün ardından başlayıp kısa süre içerisinde şiddetli yağmura ve doluya dönen olumsuz hava koşulları nedeniyle önceki gün su baskınlarının, toprak kaymalarının ve bunlara bağlı maddi zararın yaşandığı Değirmenlik, Minareliköy ve Demirhan’da halk, dün gün boyu yaralarını sarmaya çalıştı.

Su akarlarının belediye tarafından temizlenerek ıslah edilmesine rağmen yağışın şiddeti nedeniyle su baskınlarının yaşandığına dikkat çeken vatandaşlar, önceki gece adeta bir kâbus yaşadıklarını söyledi.

“Berbat bir gece ve gündü. İnsanlar yeni yeni toparlanıyor” diyen vatandaşlar, Osmanlı ve İngiliz idareleri dönemindeki haritalarda dere yatağı olarak görülen bölgelerin doldurularak inşaat iznine açılmasının acısını yaşadıklarını dile getirdi.

Afetzedeler ne dedi?

Mehmet Zeki Alp:

Yağış başladığında evimizin önündeki dere taştığı için büyük bir korku yaşadık ve dışarıya çıkamadık. Şu an durum ‘nispeten’ iyi.

Ersin Alp:

Kâbus gibi bir geceydi. O geceyi hatırlamak dahi istemiyorum. Evin önündeki derenin üzeri kapatılmalı.

Ahmet Emiroğulları:

Evin her yanından su girmişti. Suyun tamamını halen temizleyemedik.

Sultan Sapova:

Korkudan neredeyse ölecektim. İnanılmaz bir fırtına ve yağmur vardı. Sonra da dolu yağdı.

Şaban Avcıl:

Elektriklerimiz kesilmişti. Cereyanımız hâlâ yok. Bir daha böyle bir şeyi umarım yaşamayız.

Güngör Aktaşlı:

O gece sabahlamıştık. Yine sabahlamak zorunda kalmayız diye ümit ediyorum.

Özgen Avlamaz:

Bu sene akarlar temizlendi. Bütün bahçeler gene de darmadağın oldu ama geçtiğimiz yıllara göre tedbirliydik. 40 yaşındayım ve böyle bir şeyi şimdiye kadar görmedim. Ev yıkılacak diye korktuk.

Alper Koruoğlu:

banner134
Diz boyu dolu vardı. Kapıyı açtığımda şok geçirdim. Çocukken gürültüsünden uyuyamadığımız derenin yatağı dahi doldu. Halbuki su, yolunu bulur. Dere yataklarına imar izni verilmemeli.

Kerem Uzun:

Fırtına, her şeyi parçaladı. Kendimiz için ektiğimiz sebzelerimizi dolu vurdu. Zeytin ağaçlarımız da hasar gördü. Böyle bir şey ilk kez yaşandı.

Emine Aktaşlı:

Berbat bir gece ve gündü. İnsanlar yeni yeni toparlanıyor.

İslam Suiçmez:

Şu sorgulanmalı; Rumların kafası hiç mi çalışmıyordu da bu kadar tahliye yolu yaptılar. Biz de bunların hepsini kapattık. Sadece onlar dursa dahi şu an pek çok şey farklı olabilirdi.

Turan Kutugu:

Çok kötü bir geceydi. Biraz olsun toparlandık. Daha beterini yaşamayız diye umuyoruz.

Hakan Güzeloğlan:

Beyköy’de çalışıyorum. Felaketinin ertesi günü, bölge berbat haldeydi. Yollar, tarlalar ve bahçeler harap olmuştu. Ülkemizde altyapı sıfır, bunu bir kez daha gördük. Girne Kapısı’nda 04.00’te çalışma yapan işçilerin başında duran Mehmet Harmancı’yı da bir kez daha takdir ettim. Altyapının bu kadar kötü olduğu bir ülkede böylesi işler başarmak, doğrusu çok değerli.

Duyal Dinçol:

Toparlandık sayılır. Belediyemizin de bu konudaki yardımları yadsınamaz.

Ali Dinçol:

Felaket gecesinin sabahına göre çok daha iyi durumdayız. Yavaş yavaş daha da iyi olacağız çünkü yağış miktarı ‘öyle böyle’ değildi.

Halide Aydar:

Elektriğimiz, o geceden beri yok. Elektrik olmadan daha ne kadar idare edebiliriz?

Yasemin Avcıl:

Suyun bastığı gece ödümüz koptu. O şimşekleri asla unutmayacağım. Normale dönmeye çalışıyoruz.

Necdet Eğikçe:

Çok zor durumda kaldık. Sesimizi lütfen duyurun. Hükümetten yardım eli bekliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75