'Sesten geceleri uyuyamıyoruz'

banner37

Gazimağusa’da Asiller Sokak üzerinde bulunan tüp gaz depolama tesisinden çıkan seslerden rahatsız olduklarını belirten bir grup vatandaş dün tesisin önünde eylem yaptı

banner87
'Sesten geceleri uyuyamıyoruz'
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da Mezarlık Yolu olarak bilinen Asiller Sokak üzerinde bulunan tüp gaz depolama tesisinde akşam saatlerine kadar ses yükseldiğini iddia eden bir grup vatandaş, dün sabah saat 10.00’da tesisin önünde eylem yaptı.

Söz konusu vatandaşlar, tüp gaz depolama tesisinde yapılan çalışmalar nedeniyle akşam saat 21.00’e kadar ses yükseldiğini ve tesisin patlama riski taşıdığını öne sürdü.

Tesisin sahibi Erol Adalıer ise, bu iddiaların tümünün gerçeği yansıtmadığını, tesisinin 48 günlük kamera kayıtlarını dileyen vatandaşa gösterebileceğini belirtti.

Erol Adalıer, bu iddiaların siyasi nedenler olduğunu düşündüğünü açıkladı.

Mendeli: Gerekli önlemi devlet alsın

Eylemde basına açıklama yapan Çanakkale Muhtarı Abbas Mendeli, 20 ailenin yaşadığı bölgede İç İşleri Bakanlığı, Kaymakamlık, Gazimağusa Belediyesi ve Çevre Koruma Dairesi’nin, Erol Adalıer’e alana binlerce tüp getirip, gece gündüz ve haftanın her günü çalışmasına nasıl izin verdiklerini sordu.

Abbas Mendeli, tesisin yanında yaşayan insanların çocuklarının sesten ders çalışamadıklarını, hatta geceleri dahi uyuyamadıklarını söyledi.

Tesisin yanında yaşayan insanların durumla ilgili ciddi şikâyetleri olduğunu kaydeden Mendeli, sorunun daha fazla büyümeden bu insanların seslerinin duyulmasını ve gerekli önlemlerin alınmasını rica etti.

Abbas Mendeli, tesisin sahibinin Büyük Sanayi Bölgesi’nde yer aldığını ancak tüplerini oraya taşımak yerine kiraladığını kaydetti.

 

Adalıer: İddialar asılsız ve siyasi

Söz konusu tesisin sahibi Erol Adalıer, 28 yıldır yapmış olduğu işi severek, isteyerek, kaliteyi sürekli artırarak, başarı ile yaptığı iş serüvenini anlatmak istediğini söyledi.

Erol Adalıer, 30 yıl önce ülkemizde bulunan tüp gazları vatandaşlarımıza hatırlatmak istediğini kaydetti. Şirketleri ile birlikte tüp gazlara bir standart getirerek ülkedeki tüm eski tüpleri piyasadan kaldırdıklarını belirten Adalıer, bu kamu görevini şirketiyle birlikte halkımıza hizmet etmek anlayışıyla yaptıklarını bildirdi.

Erol Adalıer, KKTC’de ilk kez ayağa tüp servisini KKTC’de ilk kez kendisinin hayata geçirdiğini dile getirdi. Bu hizmetin en büyük nedeninin yaşılar ve engelliler olduğunu ifade eden Adalıer, 1990 yılında 9 adet tüple başladığı serüveninin önce Suriçi, daha sonra 15 Ağustos Bulvarı ve son olarak da Asiller Yolu’nda depolama tesisi olarak hayat bulduğunu aktardı.

Erol Adalıer, tüm bunları yapılan AB standartları çerçevesinde 10 yıllık planlarla yapıldığını dile getirdi. Şu anda da AB standartları çerçevesinde tüp depolama tesislerinin kafesleme ve araçlandırmaya uygun olarak yapıldığını ifade eden Adalıer, bunları hayata geçirirken tüm izinlerini tam ve eksiksiz yasalara uygun bir şekilde yapmakta olduklarını söyledi.

Söz konusu şahısların bahsettikleri iddiaların tamamen gerçek dışı olduğunu kaydeden Adalıer, tesisinin 48 günlük kamera kayıtlarını dileyen herkese gösterebileceğini bildirdi.

Erol Adalıer; “akşam saat 21.00’e kadar tesisten ses yükseldiği iddiası gerçek değildir. Kamera kayıtlarında bu rahatlıkla görülebilir. Ancak çok nadirde olsa olağanüstü durumlarda vatandaşın gaz sıkıntısı çekmemesi için personelim ve ben daha fazla efor harcayarak eksikliği gidermeye çalışıyoruz” dedi.

Tüplerin patlama riski taşıdığı iddiasının da gerçeği yansıtmadığına değinen Adalıer, tesisin AB güvenlik standartlarında olduğunu, açık, yoldan 15 santim yükseklikte, kafeslenmiş ve gerekli mesafesi bulunması nedeniyle bir riskin söz konusu olmadığının altını çizdi.

Erol Adalıer, dünyada günümüzde ne uygulanıyorsa kendilerinin de onu uyguladığını anlattı.

Mevcut sistemin sanayi bölgesine taşınmasının mümkün olmadığını ifade eden Adalıer, gerçeği yansıtmayan tüm iddiaların siyasi nedenlerle ortaya çıktığını düşündüğünü açıkladı.

Erol Adalıer; “çalışmalarım tüm hızıyla devam edecek. Vergimi ve personelimi gününde ve gerektiği şekilde ödeyerek hizmet vermeye devam edeceğim. Komşularıma da kızgın olmadığımı buradan belirtmek isterim. Onları yeniden diyaloğa çağırırım. KKTC bir hukuk devletidir ve herkes hukuğa uygun hareket etmelidir” diye konuşarak sözlerine son verdi.

Eylemciler ne dedi… Eylemciler ne dediler… Eylemciler ne dediler…

Mahmut Özdemir:

Tesis, kardeşimin evinin karşısındadır. Yanlış anlaşılmasın bu evler 1974’ten kalma evlerdir. İlgili şahıs 4 yıl önce bu tesisi buraya kurdu. Bunu yaparken nasıl hükümet izin verdi? Bir bakanın, bir milletvekilinin evinin karşısında böyle bir iş yeri olsaydı ne yapardı? Kaymakam, Belediye Başkanı, Bakan izin vermediğini söylüyor. İzini kim verdi kimse bilmiyor. Önümüzdeki perşembe gününe kadar bu iş çözülmezse daha büyük bir eylem yapacağız. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Bir an önce bu işe çare bulsunlar. Çalışma saatleri hiç belli değil, akşam saat 21.00’e kadar çalışıyorlar. Hem de haftanın her günü. Bu tüpler patlarsa Mağusa yerinden oynar.

Bayram Özdemir:

Benim evim hemen buradadır. Bu adam bu işyerini buraya kurmadan önce kendisiyle gidip görüştük. Kaymakama da gittik söyledik. Pazartesi gittik bize 1 gün önce izin aldığını söyledi. Hafta sonu nasıl izin aldı kimse bilmiyor. Bu tüp olayı burada olabilecek bir iş değildir. Dayanacak gücümüz kalmadı. Tüp sesi ile uyanıyor, tüp sesi ile uyuyoruz.

Birol Gökbayrak:

Benim 83 yaşında annem vardır. Hastadır. Gürültüden gece uyuyamıyor. Bir çare bulsunlar.

Faruk Karademir:

Sesten artık uyku nedir bilmiyoruz. Dayanacak gücüm kalmadı. Ne yapayım bilmiyorum. Yılardır yaşadığım evimi mi taşıyayım?

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2018, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96