Setler çekildi, bodrum katı birimleri üst katlara taşındı

banner37

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Bülent Dizdarlı, Gönyeli Barajı’nın dün sabahın erken saatlerinde taşması, Göçmenköy deresinin taşma tehlikesi ve şiddetli yağış uyarısı nedeniyle gerekli tedbirleri aldıklarını açıkladı:

banner87
Setler çekildi, bodrum katı  birimleri üst katlara taşındı
banner99

Ali ÇATAL - Meyil AVCAN

Gönyeli Barajı’nın dün sabahın erken saatlerde taşması, Göçmenköy deresinin taşma tehlikesi ve Meteoroloji Dairesi’nin yaptığı şiddetli yağış uyarısının ardından harekete geçen Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yönetimi, olası bir su baskınına karşı bir dizi tedbir aldı. İçerisine eritilmiş çimentonun doldurulduğu çuvallarla, taşkın sularının girebileceği öngörülen noktalara yükseltme yapan hastane yönetimi, bodrum kattaki bazı servisleri de üst katlara taşıdı.

Gerekli tedbirleri aldıklarını belirten Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Bülent Dizdarlı, “Torba vasıtasıyla hastanenin yandaki dere yatağında, jeneratör odasında ve mutfak bölümünde yükseltme yapıldı. Daha önce de su baskınının yaşandığı morg, fizik tedavi ünitesi, pataloji servisi ve arşiv, üst katlara taşındı” ifadeleriyle, şiddetli yağışa bağlı su baskını tehdidine karşı alınan önlemleri sıraladı.

 

Dizdarlı: Torba vasıtasıyla yükseltme yapıldı

Dizdarlı, “Torba vasıtasıyla hastanenin yandaki dere yatağında, jeneratör odasında ve mutfak bölümünde yükseltme yapıldı. Böylelikle, taşkın sularının girmesi muhtemel yerlerin fiziki yapısı güçlendirildi” dedi.

KKTC Meteoroloji Dairesi’nin yaptığı şiddetli yağış uyarısının hemen ardından harekete geçtiklerini kaydeden Dizdarlı, “Torbalarla hem hastanenin yanındaki derenin taşması hem de taşkın sularının hastaneye girmesi riskine karşı önlem alındı” ifadesini kullandı.

 

“Bodrum katı servisleri üst katlara taşındı”

Dizdarlı, bodrum katında faaliyet gösteren bazı servislerin de hastanenin üst katlarına çıkarıldığını kaydederek, “Daha önce de su baskınının yaşandığı morg, fizik tedavi ünitesi, pataloji servisi ve arşiv, üst katlara taşındı. Aslında yaşadığımız durum, 2010’da karşılaştıklarımızla epey örtüşüyor. Şunu da eklemeliyim ki o dönemin Sağlık Bakanı ve Başhekimi de aldıkları önlemlerle işimizi epey kolaylaştırdı” dedi.

 

“Rutin işleri durdurduk”

Dizdarlı, an itibarıyla hastanede sadece acil işler yapıldığı bilgisini de paylaşırken, “Rutin işlerin tamamını durdurduk, sadece acil işler yapılıyor. Şayet ameliyat ve anjiyo konularında bir aciliyet durumu söz konusuysa, bunlar gerçekleştiriliyor. Bildiğiniz üzere, geçen seferki felakette pek çok hastayı yoğun bakımda kaybettik. Bu nedenle hem jeneratör sıkıntısı giderildi hem de olası bir terslik durumunda bu hastaların nakledilebileceği tahliye merkezleri ayarlandı” dedi.

 

“Halkımıza teşekkür ederiz”

Dizdarlı, hastanenin aldığı söz konusu eylem planının uygulamasında kendilerine sıkıntı çıkarmayan vatandaşlara da “Halkımıza da bir teşekkür borçluyuz zira aldığımız bu maksimum tedbirlerin uygulamasında bizleri son derece anlayışla karşıladılar” sözleriyle teşekkür etti.

Hastanenin otoparkı suya gömüldü

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin arka kısmında bulunan otopark, dün sabah 02.00 ile 03.00 saatlerinde derenin taşması sonucu suya gömüldü.

Belediye ekipleri, sabaha kadar çalışma yaptı.

Yeni bir sel felaketi riskiyle karşı karşıya kalacakları endişesi taşıyan Göçmenköy sakinleri, geceyi ayakta geçirdi. Bölge sakinleri kum torbalarıyla olası bir sel baskınına karşı önlem aldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 08:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96