Sevdiklerinizi korumak için “kucaklaşmayın”, “el öpmeyin”

banner37

Ülkede Koronavirüs önlemleriyle dördüncü dini bayramı geçirmeye hazırlanırken, bu bayramda da virüsün yayılmaması için aşılı olsanız dahi maske, mesafe ve hijyen kurallarına sıkı sıkıya uymak büyük önem taşıyor

Sevdiklerinizi korumak için “kucaklaşmayın”, “el öpmeyin”
banner99

Ceren ÖZBİL

“KALABALIK ORTAMLARDA BULUNMAYIN”… Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi eski Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, bayram ziyaretlerinde maske, mesafe ve hijyen kurallarına mutlaka uyulması gerektiğini konusunda halkı uyardı. Dizdarlı ayrıca, çok kalabalık ortamlarda da bulunulmamasına özen gösterilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı

Ülkede ilk Koronavirüs vakasının görüldüğü 10 Mart 2020’den bu yana üç dini bayram geçirdik ve dördüncü bayrama da sayılı gün kaldı.

Koronavirüs vakalarının ülkede görülmeye devam etmesi, hatta artış trendine girmesi nedeniyle, bu bayram da yine sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uyulması büyük taşıyor.

Yani bu bayramda da son olarak geçirdiğimiz üç bayramda olduğu gibi kucaklaşma, sarılma ve el öpülmemesi, sevdiklerimizi korumak açısından son derece önemli…

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi eski Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, bayram ziyaretlerinde maske, mesafe ve hijyen kurallarına mutlaka uyulması gerektiği konusunda halkı uyardı.

Dizdarlı ayrıca, çok kalabalık ortamlarda bulunulmamasına özen gösterilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

“Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyalım”

Bülent Dizdarlı, önemli olanın vaka sayısının artmaması olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

banner134
“Daha önceki bayramlarda olduğu gibi bu bayramda da kucaklaşma ve öpüşme olmamalı…

Mümkün olduğu kadar az ziyaret ve uzaktan selamlaşma şeklinde bayram ziyaretlerini sürdürmeliyiz.

Yakınlaşmak ve kalabalık ortamlarda bulunmak doğru olmayacak.

Maske, mesafe ve hijyen kuralına tabii ki sıkı sıkıya uymalıyız. Bunlara çok dikkat etmeliyiz.”

“Kendi kendimizi kısıtlamalıyız”

Dizdarlı, kapalı ortamlarda fazla bulunmamaya dikkat edilmesinin önemli olduğuna dikkat çekerek, maske takmayı da ihmal etmememiz gerektiğini söyledi.

Bülent Dizdarlı, “Önemli olan hastalığın artmamasını sağlamaktır. Bunun da dört kalkanı var. Maske, mesafe, hijyen ve aşıdır. Ancak aşıların belli varyantlara karşı etkili olduğu ortaya çıkıyor. Yeni varyantlara karşı hassasiyetinin daha düşük olduğu söyleniyor. Bu nedenle kendi kendimizi kısıtlamalıyız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75