Sevenleri Akpınar’ı yine unutmadı

banner37

Kıbrıs Türk basınının duayen isimlerinden Mehmet Ali Akpınar, ölümünün 16’ncı yılında kabri başında anıldı

banner87
Sevenleri Akpınar’ı  yine unutmadı
banner90
banner99

Ali ÇATAL

   KIBRIS Medya Grubu kurucu ve yöneticilerinden, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) eski Başkanı ve Kıbrıs Türk basınının duayenlerinden Mehmet Ali Akpınar, 16’ncı ölüm yıldönümünde kabri başında anıldı. Anmaya, Akpınar’ın yakınlarının yanı sıra gazeteciler ve mücahit arkadaşları katıldı.

Özuslu: Yaşasa manşetler vurucu olurdu

Anma etkinliğinde konuşma yapan, KTGB Başkanı Sami Özuslu, merhum Akpınar’la KIBRIS Gazetesi’nde bir dönem çalıştıklarını kaydederken, “Mehmet Ali abi, siyasileri bana takip ettirirdi. Gündemi artık siyasetçiler bile takip edemiyor. Bir gün hükümet, ertesi gün füze düşer. Türk Lirası da düşer, yalnızca döviz düşmez” dedi.

   Özuslu, “Yani haber çok... Lefkoşa’da bugün (dün) bir ceset bulundu. Erimiş ve çürümüş bir ceset. Akpınar’ın gazetecilik yaptığı dönemde ölümlü trafik kazası ve cinayet gibi olaylar 6 ay konuşulurdu. Bugün artık bunlar sıradanlaştı. Eminim ki Akpınar yaşasa, böyle günlerde ‘Memleket elden gitti’ veya ‘Sorma gir hanını da geçtik’ gibi manşetler attıracaktı” ifadeleriyle, Akpınar’ın, hem gündemi çok yakından takip eden hem de gayet başarılı şekilde yorumlayan bir gazeteci olduğunu vurguladı.

   Sami Özuslu, “Gazetecilik, öyle bir meslektir ki, doktor veya polis gibi her şeyi ilk önce siz duyarsınız. O yüzden, Akpınar tedrisatından geçmiş ‘o günün gençleri’ olarak, kendisinin bizlere öğrettiği gazeteciliği yapmaya devam ediyoruz” sözleriyle, Akpınar’ın gazetecilik konseptinin halen geçerli olduğuna dikkat çekti.

Hakkı: Bir mücahit komutanıydı

   Anmaya, Sönmezliler Ocağı adına katılan ve Akpınar’ın vefatının yıl dönümü etkinliğinde söz alan, mücahit arkadaşlarından Veli Hakkı ise “O, sadece bir gazeteci değildi; aynı zamanda bir mücahit komutanıydı. 75 kişiden oluşan bölüğümüz, bugün Sönmezspor olarak faaliyetlerine devam ediyor” dedi. Veli Hakkı, merhuma yönelik ‘Gazeteci Akpınar’ yaklaşımının doğru fakat eksik olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108