Sezey: Önlem almazsanız muhatap bulamayacaksınız

banner37

Ülkemizde zeytin üreticilerinin yaşadığı sıkıntıların önüne geçilmesi için ciddi bir devlet politikasına ihtiyaç duyulduğunu belirten Ziya Sezey uyarıda bulundu:

Sezey: Önlem almazsanız muhatap bulamayacaksınız
banner99

ZEYSAN Disiplin Kurulu Üyesi ve Yeşil Lefke Ticaret Ltd. Direktörü Ziya Sezey, Elif Şen Çatal’ın Kıbrıs Tv ekranlarında sunduğu Manşet programına katıldı. Ülkede zeytin ithalatına izin verilmesinin üreticiyi her geçen gün daha da zorluklarla mücadeleye ittiğini dile getiren Sezey, konuyla ilgili geçerli politikaların yürürlüğe girmesi gerektiğini savundu.

ZEYSAN Disiplin Kurulu Üyesi ve Yeşil Lefke Ticaret Ltd. Direktörü Ziya Sezey, zeytin, badem, harupun KKTC topraklarının temel üretim gıdaları olduğuna dikkat çekerek özellikle iklimsel özellikler nedeniyle zeytin üretiminin ülkemiz için elverişli olduğunu aktardı.

Zeytin üreticiliğinin ülkemizde hobi olmaktan çıkıp, profesyonel bir gelir kaynağı olarak kabul gördüğünü açıklayan Sezey, buna rağmen zeytin üreticisinin gerekli desteği görmediğini ifade etti.

Mevcut tarım politikamıza bakıldığı zaman ülkemizde yetişen ürünlerin ithalinin yasak olduğunu ancak bunun zeytin için geçerli olmadığını söyleyen Sezey, sektörün her geçen gün daha zorluklarla boğuştuğunu dile getirdi. Sezey, pandemi döneminin de sektöre sıkıntıya soktuğuna işaret ederek “Devlet sektör konusunda gerekli önlemleri almazsa; ne yazık ki kendilerine zeytin üretimi konusunda muhattap bulamayacaktır” şeklinde konuştu.

ZEYTİNİN ÜRÜN KALİTESİNDE EKSİKLİK YOK

Ülkemizde yetişen sofralık zeytinin ürün kalitesinde bir eksiklik olmadığına vurgu yapan Sezey, “Biz ülkemizde sırf ithalatçıdan dolayı market raflarında yer bulamayışımızdan dolayı satamadığımız ürünü, şu anda  yurt dışına ihraç ediyoruz” dedi.

banner134
Zeytinyağı üretiminin zeytin üreticileri konusunda büyük önem arz ettiğini açıklayan Sezey, dünyada da bir çok ülkenin tarım politiklarını bu yönde inşa ettiğini ifade etti. Ülkemizde üretilen zeytinyağının da tıpkı sofralık zeytinde olduğu gibi kaliteli olduğunu belirten Sezey, bu noktada da sıkıntılar yaşandığını söyledi.

“DEVLETİN KONTORLLERİ YAPMASI LAZIM”

Sezey şöyle konuştu;

“Bizim zeytinyağımız da tıpkı zeytinimiz gibi kaliteli. Ama devlete ait laboratuvar, bir asit kontrolünü yapacak bir donanıma sahip değil. Piyasanın kontrolü yok. İyisi bir tarafta, sahte ürün yapan da diğer tarafta… Bu noktada devletin kontrollerini yapabilmesi lazım.

Ürünlerde sahtecilik yapılmaması için gerekli olan şeyin devletin kanunlarının işlevsel hale getirmesi ve laboratuvarların hizmete geçmesi olduğunu kaydeden Sezey, yapılan gıda denetimlerini de eleştirdi. Zeytinyağını analiz edecek bir laboratuvara sahip olmadığımızı söyleyen Seze, tahlillerin yurtdışında yapıldığını bunun da sağlıklı sonuçlar vermediğini dile getirdi.

“40 TL’NİN ALTINDA ÜRÜN ALMAYIN”

Kaliteli ve doğru ürünün alınmasının özellikle insan sağlığı üzerinde büyük önem taşıdığına vurgu yapan Sezey, market raflarında satılan ucuz ürünlerin alınmaması gerektiği konusunda da uyarılarda bulundu. Sezey şöyle konuştu;

“Tüketici kesim evlerine alacakları ürünlerde bilindik markalardan şaşmasınlar. Bunun yanında 40 TL’nin altında satılan ürünlere inanarak alış veriş yapmasınlar. “

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75